2020 Kasım ayından bu yana yüzlerce kilo kahve öğüttüm. Kolunu eskittim. Kahve haznesini eskittim. Tüm dış kabuğu soyuldu. Ayar yapma mekanizmasını bile bozdum. En iyi öğütümü yapmasa da halen en sevdiğim değirmenler arasında. Buyrun Molent G50’yi beraber inceleyelim.

Molent Tools; İzmir menşeili bir firma. Tornacı veya bakırcı işi karabiberden bozma değirmenleri saymazsak; Türk yapımı tek değirmen firması diyebilirim. Şu an firmanın iki adet değirmen modeli var Molent G50 ve ufak kardeşi Molent Pocket.

molent g50 inceleme

Büyük ihtimalle bir değirmen arayışındasınız; bütçenize göre en düzgün ürünü almaya çalışıyorsunuz. Molent G50’yi görüyorsunuz ama yeterli bilgi bulamıyorsunuz. Türk yapımı olmasının handikapını yaşıyorsunuz çünkü Türkiye’de değirmen incelemesi yapabilecek sadece 2 – 3 kişi var. Forum yazıları okumaya çalışıyorsunuz ama forum kültürsüzlüğümüz içerisinde kayboluyorsunuz. Kısacası tatmin edici bilgiye ulaşamıyorsunuz.

Öncelikle hiçbir değirmenin “mükemmel değirmen” olmadığı gerçeğini sizlere söylemem gerek. Türk Kahvesi’nden – Cold Brew boyutuna tüm öğütmeleri mükemmel yapan bir değirmen; sektörel olarak gerçeklik içermiyor. Değirmen seçerken kullanacağınız demleme yöntemini mutlaka göz önünde bulundurun.

Molent G50 Nasıl Öğütüm Yapıyor?

Molent hassas ayar yapabilen ve göreceli olarak fiyatı ucuz olan bir değirmen ama ne yazık ki geleneksel türk kahvesi ve espresso öğütümlerinde başarılı değil. Uzun yıllardır Molent G50 kullanmamın sebebi ise; benim çok fazla espresso veya Türk kahvesi öğütmem gerekmemesi. Yani espresso öğütmemesi benim açımdan bir dezavantaj olmadı.

Siz espresso da öğütürüm diye düşünüyorsanız Molent G50’yi tavsiye etmem. Bazen, bazı kahvelerde, bazı gramajlarda, bazı durumlarda espresso demleyebilirsiniz ama Molent G50 ince öğütümler için üretilmiş bir değirmen değil.

Molent G50; Aeropress / V60 / Chemex demlemelerinde ise gerçek bir canavar. Değirmenin dişli yapısından dolayı ayar aralığı 15 ile 40 ayar arasında tam 26 klik kullanabilmenizi sağlıyor. Bu çok yeterli ve ince kalibrasyon yapabileceğiniz bir aralık.

molent g50

Değirmen hızı ise ayrı bir konu. G50 çok hızlı. Kullandığım en hızlı öğütüm yapan değirmenlerden bir tanesi. Büyük dişlisi olması burada avantaj sağlıyor. Hazneye düşen çekirdek tane sayısı fazla olduğu için küçük dişli değirmenlere göre 1.5 – 2 kat hızlı öğütüm yapabiliyorsunuz.

Bu hız konusu benim yıllar içerisinde neredeyse en dikkat ettiğim özelliklerden birisi oldu. Molent’ten alıştığım hızdan dolayı diğer değirmenler ne kadar ayrıntılı-homojen öğütürse öğütsün mecbur karşılaştırmaya başlıyorum. Daha hızlı öğüten bir değirmeni, daha yavaş öğüten ama daha homojen bir değirmene tercih edebilirim. 2 dakika boyunca değirmen kolu çevirmek canımı sıkıyor.

Molent G50 öğütüm ayarları gövde altındaki “klik” sisteminin saat yönü veya tersinde çevrilmesi ile yapılıyor. Kulağınızla kaç klik yaptığınız duyup saymanız gerek.

Molent G50 öğütüm ayarları gövde altındaki "klik" sisteminden yapılıyor.

Molent G50 Homojen Öğütüm Yapıyor Mu?

Bu ince kalibrasyon aralığına rağmen; Molent G50 homojen öğütümü ile ön plana çıkıyor diyemem. Yine burada benzer kural geçerli; değirmen fiyatları, üretim kalitesi ve öğütüm hassasiyeti arttıkça homojenlik de artıyor. Molent G50 elbette kendisinden ucuz hemen hemen tüm değirmenlerden daha homojen öğütüyor. Sadece piyasada daha homojen değirmenler olduğunu da bilmeniz gerek.

Peki öğütüm kalitesi veya homojenliği neyi etkiliyor derseniz; demlemelerde tıkanma yapmasa da daha yüksek fiyatlı değirmenlerde aldığınız homojenlikle beraber fincanda daha temiz tatlar alabiliyorsunuz.

Molent G50 Öğütüm Aralıkları Nasıl?

Benim kendi ölçümlerim şu şekilde; bu mikron aralıkları nedir derseniz belki bu yazıya göz atabilirsiniz. https://cihanyuce.com/kahve-ogutum-boyutlari/

4 Klik300-400 mikron25 Klik800-900 mikron
6 Klik400-500 mikron30 Klik900-1100 mikron
10 Klik500-600 mikron35 Klik1100-1300 mikron
15 Klik700-800 mikron40 Klik1200-1500 mikron
20 Klik750-850 mikron45 Klik1400-1600 mikron

Molent kendi sitesinde ise aşağıdaki demleme yöntemlerine göre aralıklar paylaşmış.

Ben V60 demlemelerimde 12-16 gram demlemeler için 20-24 klikler 18-22 gram demlemeler için 30-34 klikleri sıklıkla kullanıyorum.

molent g50 öğütüm aralıkları

Kullanım – Kapasite – Ergonomi

Molent G50 büyük ve ağır bir değirmen. Ergonomik olarak elime tam otursa da bazı açık kavrum çekirdeklerde dış kaplamasından dolayı elimden kayabiliyor. Değirmen kolu epey kullanışlı çevirirken garip hissetmiyorsunuz.

Haznesi 28-30 gram arası kahve alabiliyor. Rahatlıkla 2 kişilik demlemeler yapabiliyorsunuz. Fiyat aralığındaki kapasitesi en yüksek değirmen sayılır.

Molent G50 ile yaşayabileceğiniz problemler

Değirmenin Türkiye’de üretiliyor olması ve yedek parçasını rahatlıkla buluyor olmanız kesinlikle çok iyi. Ben genel olarak kozmetik ve kullanım sıklığı ile açıklayabileceğim problemler yaşadım.

molent g50 boyası

Benim değirmen ilk jenerasyon olduğu için tüm boyası zamanla döküldü. Kendilerine gönderdiğimde tekrar boyayabileceklerini söylediler ama ben boyasız halini sevdiğim için ihtiyaç duymadım. Yeni jenerasyon üretimlerinde boyama tekniklerini değiştirdiler ve böyle bir problem yaşanmıyor diye biliyorum.

Kolu zamanla gevşemedi, yalpalama yapar diye bekledim yapmadı ama topuzu yerinden 2 kere çıkarttım. Değiştirmek zorunda kaldım.

Bir de artık kaç yüz bin kere klik ayarladığımı bilmediğim klik mekanizması zamanla eskidi halen kullanıyorum ama değişmesi gerek.

molent g50 nasıl

Molent G50 Yorumlarım

Molent G50 benim çok çilemi çekti. Çıkardığım tariflerin çok büyük bir bölümünü Molent ile hazırladım. Sağ olsun Molent Tools sahibi İlhan Bey ile de çok muhabbetimiz oldu. O yüzden Molent’e karşı her zaman büyük bir sempatim var.

Molent G50 için genel yorumum; iyi bir değirmen olduğu ama herkese uygun olmadığı yönünde. Piyasada değirmen modelleri çok arttı. Değirmen seçerken başta da yazdığım gibi demleme yönteminizi iyi düşünmeniz gerekiyor. 2020 – 2021 arasında büyük bir Molent G50 kullanıcı kitlesi vardı. Herkesi 1 – 2 sene güzel götüren bir değirmen oldu sonra insanlar ihtiyaçlarına göre farklı seçeneklere yöneldiler. Bu süreçte Molent bence kendisini ispat edebildi.

Molent G50 Aeropress, V60, Chemex gibi demleme yöntemlerine yeni başlıyorsanız ve ilk değirmen olarak almayı düşünüyorsanız sizi çok adım ileri taşıyacak bir değirmen. Seramik dişli bir değirmen kullanıyorsanız ve Molent’e geçmek istiyorsanız güzel bir seçenek olur. Mesela giriş seviyesinde Escobarista Değirmen, Cafflano Krinder, Molent Pocket, Timemore C3 – C2 gibi değirmenler kullanıyorsanız ve Molent G50 ye geçerseniz çok mantıklı bir geçiş yapmış olmazsınız. Espresso merakınız varsa başka bir değirmen tercih etmeniz gerekebilir.

Molent G50 hakkında aklıma gelenleri bu başlıkta toparlamaya çalıştım ama her şeyi de yazmak mümkün olmuyor aklınıza takılan sorular olursa lütfen yorumlara bırakın mutlaka cevap veriyorum.

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Teşekkür ederim.

2 Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir