Comandante C40 ve Trailmaster Karşılaştırma

Comandante C40 ve Comandante X25 Trailmaster modelleri arasında kalan kahveseverlerin epey ilgisini çekebileceğini düşündüğüm bir karşılaştırma yazısı ile sizlerleyim. Aralarında boyut, aksesuar ve en önemlisi ilginç bir fiyat farkı var. Bu fiyat farkını asıl yaratan sebebi bulalım.

Yıl 2023 şu an Google arama motoruna “Manuel El Değirmeni” yazdığınızda birçok farklı marka ve o markaların birçok farklı modelini bulabiliyorsunuz. Bunu pandemide gelişen kahve ekipman piyasasının bize getirdiği bir iyilik olarak düşünebiliriz. Karşılaştırmalar yapabiliyoruz. Espresso ve filtre kahve için birbirimize farklı değirmenler önerebiliyoruz. Kahve buluşmalarında birçok değirmeni deneyimleme fırsatımız da oluyor. Bundan 5 sene öncesinde kahve değirmeni piyasası pek böyle değildi.

El değirmenleri; Comandante – seramik öğütücülü değirmenler ve Sözen değirmenler (Türk yapımı pirinç değirmen) arasında sıkışmıştı. Her çıkan değirmen Comandante ile karşılaştırılır. Comandante hızı ile test edilir. Homojenliklerine bakılır ve hep Comandante birinci olurdu. Hatta sadece el değirmenleri değil; elektrikli kahve öğütücüler bile Comandante ile karşılaştırılırdı. Bu kültürden etkilenmiş bir kahvesever olarak benim aklımda her zaman Comandante markasının çok ayrı bir yeri oldu.

Zamanla üreticiler kendilerini geliştirdi. Birçoğu Comandante’yi yakaldı. Comandante markası da bu süreçte boş durmadı hem gövde tasarımında hem bıçaklarında ufak güncellemeler yaptı. Hatta geçen sene farklı atılımlar yapıp Comandante’nin daha outdoor versiyonu Trailmaster X25’i piyasaya sundular.

İncelemek isterseniz Comandante X25 Trailmaster inceleme yazım: https://cihanyuce.com/comandante-trailmaster-inceleme/

Comandante Trailmaster X25 ve Comandante C40 aynı bıçak, aynı şaft, aynı kol ve aynı ayar mekanizmasını kullanıyor. Öğütümleri aynı. Öğütüm ayarları aynı. Peki biz neyi karşılaştıracağız?

Kutu İçerikleri

Comandante C40 ile X25 kutu büyüklüğü ve kutu içeriklerinden farklılaşmaya başlıyor. Trailmaster X25 kutusu daha küçük. Comandante C40 Kutusu daha büyük ve ekstra aksesuarlar var. Aslında ikisinin kutusu da pide kutusuna benziyor. 🙂

Comandante X25 Trailmaster Kutu İçeriği

Comandante X25 Trailmaster Kutu İçeriği

Değirmen, değirmen kolu, değirmen tapası, 2 adet sticker, kullanım kılavuzu, garanti kılavuzları ve yün bez.

Comandante C40 Kutu İçeriği

Comandante C40 Kutu İçeriği

Değirmen, değirmen kolu, 1 adet amber cam kahve haznesi, 1 adet şeffaf polimer kahve haznesi, 1 adet kahve haznesi kapağı, 2 adet sticker, kullanım kılavuzu, garanti kılavuzları, Comandante bileklik ve yün bez.

Bence iki değirmenin de kutulaması gayet güzel. Değirmenlerin ve aksesuarların yerleri düzgün. Kutu açılışı ve değirmenlere ulaşmanın güzel bir deneyimi var. Kutu boyutundan dolayı saklaması biraz zor. Daha kare dikdörtgen kutulara alışığız.

Değirmen Boyutları

Comandante Değirmen Ağırlık

Trailmaster 17cm, C40 16 cm boyutunda. C40 çeperi 6.1 cm Trailmaster daha ince 5.3 cm

Trailmaster haznesi 25-28gram kadar kahve alabiliyor. C40 ise tek öğütümde 40-42 gram kahve kapasitesine sahip. Kahve öğütüm kapasitesi kullandığınız kahveye de bağlı. Açık kavrum kahveler daha ağır olma eğilimindeler.

Boş haldeyken değirmenleri tarttım. Trailmaster 150-160 gram kadar daha hafif. Yine asıl farklardan birisi bu ağırlık ve taşınabilirlik farkı. C40 modeli için; polimer hazne ile cam hazne arasında da ufak bir gramaj farkı var. Polimer hazne daha hafif.

Değirmen Kolları

Comandante Değirmen Kolu

İki değirmenden de aynı topuz ve aynı kol var. Trailmaster gövdesini kapatan akrilik kısım C40’tan daha küçük. İki kol da birbirine takılabiliyor. Ergonomileri aynı.

Comandante Kol

Comandante Trailmaster kolu, C40 üzerinde kullanılabiliyor. Kenarlar boş kalıyor, kullanmanın da pek bir mantığı yok ama merak edenler vardır belki.

Kolla beraber biraz da öğütüm konusuna girelim.

Değirmen Dişlisi ve Ayar Mekanizması

Comandante Trailmaster Dişli

Değirmen dişlileri birebir aynı. İkisinde de aynı Nitro Blade dişliler var. Aynı yay. Aynı delikler ve aynı ayar mekanizmasına sahip. Böyle olunca birebir aynı kliklerde aynı öğütümü yapıyor. Yani Comandante Trailmaster ve C40 arasında bir öğütüm farkı yok. Öğütüm hızları da aynı.

Bu yönüyle aslında Trailmaster fiyat/performans aralığında en homojen öğütümlerden birisini yapıyor diyebiliriz. Rakipleri ile öğütüm karşılaştırması yapıyor olsanız Trailmaster kendinden pahalı bir çok değirmeni de homojenlikte geçebilir.

Comandante Ayar Mekanizması

Comandante C40 ve Trailmaster ayar (klik) mekanizması da birebir aynı. Bu yönüyle Comandante Red Click gibi aksesuarlar da Trailmaster için kullanılabiliyor.

Malzeme Kalitesi

Comandante C40 ile Trailmaster arasında bence büyük bir malzeme/işçilik kalitesi farkı var. Ben bu karşılaştırma için önce Trailmaster kutusunu açıp ürünü inceleyip fotoğraflarını çektim. Bu süreç boyunca gerçekten Trailmaster’dan memnun kaldım. Güzel bir değirmenmiş diye düşündüm. Hatta ilk yazdığım inceleme yazısında dış yüzeyi beğenmemiştim. Bu plastik yüzeyin değiştiğini görünce mutlu oldum. Prototip versiyonunda kullanılan dış kaplama çok kötüydü, yumuşaktı sanki Çin işi oyuncaklarda kullanılanlar gibiydi. Şimdiki üretim versiyonunda kullanılan plastik gayet kaliteli.

Sonrasında C40 kutusunu açınca bir an bir üst seviyeye atlamış gibi oldum. C40 premium hissettirdi. Özellikle ahşap dış yüzey kalitesi üzerinde konuşmaya değer. Çizilse mutsuz olacağınız cinsten. Bu fiyat aralığında genellikle metal yüzeyli değirmenler görmeye daha alışığım. Böyle özel ahşap işçiliği görünce ekstra hoşuma gitti. Daha önceki deneyimimden siyah metal yüzeyli bir Comandante kullanımım olmuştu. Öğütüm yapınca C40 modelinin eldeki hissiyatı Trailmaster’dan bir gömlek yukarı çıktı.

Comandante C40 ayar mekanizması tarafında (altta) farkı daha çok hissediyorsunuz. Buradaki makine işçiliği gerçekten görülmeye değer. Hassasiyet konusunda çok başarılı.

Yorumlarım

İkisi de öğütüm olarak üst düzey değirmenler. “Comandante tadı” olarak adlandırılan Temiz / Asiditesi yüksek demleme tadı iki değirmende de mevcut. Kendime iki değirmenden birisini alsam malzeme kalitesinden dolayı benim seçimim Comandante C40 olurdu.

Comandante C40 polimer kahve haznesini de epey beğendim. Cam hazne yerine bu polimer hazne ile kullanırdım. Ben çok outdoor kahve demleyen bir kullanıcı değilim. Bir yandan da değirmeni sıklıkla yanımda taşıyor olsam Trailmaster daha uygun olabilirdi. Mutlaka kampa gideceksiniz diye bir kural yok. İşyerine veya sağa sola giderken de kahve ekipmanlarını taşıyan bir kahvesever olabilirsiniz. Bu durumda Comandante C40 taşıması biraz zorlayabilirdi. Gerçi biraz zorlardı diyorum ama uzun yıllardır C40 taşıyan arkadaşlarım da var 🙂

Evde Comandante C40 kullanıyor olsam ve dışarıda taşımaya da bir değirmen arıyor olsam kesinlikle Trailmaster edinirdim. Aynı kahvede öğütüm ayarlarım değişmeden hep aynı tadı alabilme imkânım olurdu.

Trailmaster ise C40 olmasa aslında kendi başına çok dikkat çekebilecek bir değirmen. Genel olarak yazılan blogları da okuyunca; yorumlarda aradaki fiyat farkının yakınlığından dolayı insanların C40’a daha yakın olduğunu görüyorum. Bu haliyle biraz C40 gölgesinde kalıyor. Oysa ki sonuç odaklı düşünecek olursanız aynı ergonomi, aynı hız, aynı öğütüm, aynı dişliyi daha uygun fiyata edinmiş olabiliyorsunuz.

Bu yazımda Comandante markasının C40 ve Trailmaster X25 isimli değirmenlerini deneyimleyebildiğim kadarıyla sizlere anlatmaya ve karşılaştırma çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir. Sorularınız varsa yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Comandante İndirim

Yazıyı yazma kısmında Kahvebi ekibinden ürün incelemesi için değirmen rica etmiştim sağolsun kırmadılar. Yazıyı yazdıktan sonra yine Kahvebi ekibi Comandante değirmenlerde %3’lük ufak bir indirim tanımladı. Dilerseniz cihanozelindirim koduyla kullanabilirsiniz. Bu indirimden veya satışlardan herhangi bir kazancım bulunmuyor.

Comandante değirmen fiyatlarını kontrol etmek isterseniz : https://kahvebi.com/collections/comandante