Fazıl Bey’in Türk Kahvesi

Kadıköy rıhtımda küçük bir dükkân; vapurdan inerseniz 5 dakika yürüme mesafesinde. Logosunda 1923 yazıyor, daha çok 1980’ler havası var.

İçeride hafif bir Türk filmi havası, bol bol da kahve kokusu var!

Dışarıda Türk kahvesi içmeyi seven bir insan değilim ama İstanbul’da Türk kahvesi içilebilecek en iyi yerleri ararken biraz konfor alanımın dışına çıkmak istedim. Forumları, blogları ve interneti araştırdım, listeme Fazıl Bey’in Türk kahvesi‘ni ekledim bir pazar sabahı ailecek mekâna damladık.

Epey erken bir saatte damladık çünkü gidilecek çok yer vardı. Dükkana giren ilk müşteri biz değildik ama biz oradayken bizden başka da kimse yoktu.

Türk Kahvesi ile ünlü olan Fazıl Bey Kimdir?

1923 Yılında Kadıköy’de doğan Fazıl Tuncalı bey aslen bir Yüksek Mimardır. Mekan sahipleri dükkanlarına babalarının ismini vermeyi uygun görmüş. Fazıl bey Türk Kahvesi sevgisi ile çocuklarının aklında yer etmiş. Babalarının adını böylelikle dükkanla yaşatmışlar.

Tarihi Kadıköy çarşısında küçük bir kuruyemişçi dükkanında başlayan hikayeleri farklı şubeler açmakla devam ediyor.

Nostaljik mekânlar sevenler için gayet keyifli bir tasarımı var, oturumu rahat. Kahvesi gerçekten çok tazeydi. Gördüğüm kadarıyla koyu ve orta kavrum iki ayrı Türk Kahvesi siparişi verebiliyorsunuz. Ben orta kavrum sade bir Türk kahvesi rica ettim. Kahvesi fiyat olarak da makul. (30.08.2021 itibari ile 12 tl).

İçeride hafif bir Türk filmi havası, bol bol da kahve kokusu var. Ben oradayken kahve kavrumu da yapıyorlardı. İzlemesi çok keyifli, taze kavrulmuş kahveyi de makul fiyattan alabiliyorsunuz.

Tat olarak da gayet memnun etti beni. Köpüğü ve kıvamı gayet yerindeydi. Arçelik Telve yerine bakır cezve olsa psikolojik olarak daha mutlu olurdum ama şikayet etmeyeceğim. Tavsiye ederim, tam misafir götürmelik yer.

İlk yazım tarihinden 8 Ay sonra gelen edit: Tarihi Kadıköy çarşısında Özcan Turşuları, Montag ve Fazıl Bey’in Türk Kahvesi benim mekanlar oldu.

Fazıl Bey’in Türk Kahvesi Nerede?

Hizmet seçenekleri: İçeride servis · Paket servisi
Adres: Caferağa, Serasker Cd. 1/A, 34710 Kadıköy/İstanbul
Çalışma Saatleri: Her gün 08:00 – 00:00 arası
Telefon: (0216) 450 28 70
Web Sitesi: https://www.fazilbey.com.tr/home

Bu yazımda beğendiğim bir mekanı dilimin döndüğünce sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir. Sorularınız varsa yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

Diğer kahve mekanları yazılarıma burdan göz atabilirsiniz. Kahve Mekanları İnceleme Yazıları – Bir Kahvesever Blogu (cihanyuce.com)

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Latest from Blog

Cafe Ekipmanları Rehberi

Yine farklı katmanları olan bir yazı ile karşınızdayım. Konumuz Cafe Ekipmanları. Zannedersem bu yazıyı “cafe danışmanlık

Meet Lab Coffee

Bir süredir adından epeyce söz ettiren bir kahve dükkanı Meet Lab Coffee ve dükkanın felsefesine yakışır