/

Eskişehir Kahve Mekanları – 10 Tavsiye Kahveci

Merhaba; Eskişehir, Türkiye’nin en canlı ve dinamik şehirlerinden biri olarak bilinir. Genç nüfusu, üniversiteleri ve modern yaşam tarzıyla dikkat çeken bu şehir, aynı zamanda zengin kafe kültürüyle de öne çıkıyor.

Eskişehir’de çok güzel, çok kaliteli mekanlar var ama; kendi listelerimde asıl işi “kahve” olmayan cafelere pek yer vermiyorum. Listelerde butik veya sektörden bildiğim insanlara yer vermeye çalışıyorum zincir mağazaları genellikle eklemiyorum.

Listenin tamamı google haritalara kaydedilebilir şekliyle yazının altında mevcut.

Kendi gittiğim, instagramda insanların gittiğini gördüğüm, diğer blog ve forumlarda ismi geçen kahvecilere listelerde yer vermeye çalışıyorum. Burada yazdığım cafeler; kahveye önem veren, asıl işi kahve olan mekanlar.

Eskişehir nitelikli kahve konusunda güzel mekanlar barındıran bir şehir. Listeye Ordinarius Coffee ile başlayayım.

Ordinarius Coffee

2018 den bu yana Eskişehir’de hizmet veren bir mekan. Kendi kahvelerini kavurup satıyorlar. Kahve satın almadan önce mekana gidip kahvelerden içip deneyip alabilirsiniz. Ben genellikle böyle bir şansım varsa kahveleri deneyip almayı tercih edenlerdenim. İnsanların epey tercih ettiği ve genellikle yoğun bir mekan cumartesi en civcivli saatte gidip yer bulamazsanız sorumluluk kabul etmiyorum.

Kahve ve menü fiyatları piyasa standartlarında. Kahvenin yanı sıra mutfakları da mevcut. Salataları gayet güzel. Yemek sunumları başarılı. Mekana giderseniz; Head Barista’sı Ekrem Özdamar’a selamımı söyleyin 🙂

Ordinarius Coffee Instagram Adresi

Sümer, Darcan Sk. No:33, 26140 Odunpazarı/Eskişehir, Eskisehir, Turkey 26140

Gordion Coffee Roastery

Gordion Coffee Eskişehir Kahveci

Cafelerinden önce benim çekirdek kahveci olarak tanıdığım bir mekan. Zannedersem instagram üzerinden reklamları önüme düşmüştü öyle haberim olmuştu. Açıkçası önceleri Eskişehir’de olduklarını da bilmiyordum.

Zamanla piyasada yer edindiler. Eskişehir kahve festivalinde de epey göz doldurdular. Geçmişte içtiğim Santa Rosa ve Bombe çekirdekleri de aklımda kalan kahvelerinden. Etrafımda da Gordion kahvelerinden düzenli tüketenler mevcut. Eskişehir’de dükkanlarına gitmemiş olsam da kahvelerini bildiğim için tavsiye ederim.

Gordion Coffee Roastery Instagram Adresi

Şarhöyük mah. Donmaz sok. No:12/B Tepebaşı Eskişehir

Keçi Geçti

Eskişehir Keçi Geçti

Bazı mekanların kendi dili olur. Müdavimleri olur. Çalışanları “değişik” olur. Keçi Geçti öyle bir mekan. Ben kendilerini İskandinav ülkelerindeki 3. Nesil kahvecilere benzetiyorum. Eskişehir’de olsam büyük ihtimalle sürekli uğradığım bir mekan olurdu.

Google sayfalarında yorumuna güvendiğim bir arkadaşın satırlarını buldum sizle paylaşayım.

Hürkan bey der ki; Ortam biraz yorucu. Hizmet iyi ama biraz da ilginç. Kahveler vasat fakat demleme kötü değil. Su ücretsiz. Fiyatlar çok uygun. https://g.co/kgs/Xmg68Wk

Keçi Geçti’ye giderseniz ve ne istediğinizi biliyorsanız kahve sipariş etmeden önce ufak bir muhabbet etmenizi tavsiye ederim.

Keçi Geçti Instagram Adresi

İstiklal Mah. Adalar Sk. No:33/A Odunpazarı/ESKİŞEHİR

Opia Coffee

Opia Eskişehir Coffee

Mekanları çok güzel. Dükkanda farklı kahve kavurucularından seçkiler kullanıyorlar. Bu açıdan olumlu. Farklı kavurucuları denemek isterseniz güzel bir imkan elde ediyorsunuz.

Öte yandan Opia Coffee yapıyor diye söylemiyorum; aklıma geldiği için not bırakayım. Böyle farklı kavuruculardan kahveler servis eden mekanlarda kahvelerin “bayat” olma sorunu yaşanabiliyor. Ben bu tarz mekanlara gittiğimde “Paketi ne zaman açtınız?” diye soruyorum. Ya da “en tazesi” hangisi ise yönlendirme talep ediyorum.

Instagramda fotoğraflarına bakınca çok güzel tatlıları var gibi gördüm. Anladım ki insanlar Beyaz Çikolatalı Brownie’yi epey övmüşler.

Opia Coffee Instagram Adresi

Yenibağlar Mahallesi, Eti Caddesi, No:41/C, Tepebaşı, Eskisehir, Turkey 26170

Kokopelli Coffee Co

Nitelikli kahve deyince başta akla gelen mekanlardan birisi. Eskişehir’e gidilince mutlaka Kokopelli’ye uğruyorsunuz. Genellikle çok geniş bir kahve seçkileri oluyor. Gidip 10 farklı fincan deneyip çıkabilirsiniz.

Ortamları da çok güzel. İşletme sahibi Ali bey Eskişehir’de barista ve kahve eğitimleri veriyor. İşlerine, demlemelerine önem veren rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir cafe.

Bu listeleri hazırlarken tabi google yorumlarına da bakıyorum. Kokopelli yorumlarında bariz şekilde hissedilen olumlu hava da dikkatimden kaçmadı.

Kokopelli Instagram Adresi

İstiklal Mahallesi Sökmen Sokak 7/B -Odunpazarı

Italyan Coffee

Uzun zamandır Petra kahveleri ile çalışıyorlar. Kahve reçeteleri ve sunumları gayet güzel. 3. Nesil demleme yöntemlerinde pek Petra kahvelerini beğenmesem de espresso bazlı içeceklerde gidip deneyimlemek isterdim.

Petra kahveleri düzgün yapılınca Americano tadı filtre kahve gibi oluyor.

Italyan Coffee Instagram Adresi

Deep Orange Coffee

deep orange coffee

Deep Orange Coffee (D.O.C) nitelikli kahve kavurucularından farklı farklı bir çok kahveyi servis eden mekanlardan birisi. Menüleri çekirdek farklılığı olarak gayet geniş. Manuel demlemeler konusunda çok başarılılar.

Dükkanlarında ufak tefek kahve ekipmanları da satıyorlar. Yine 3. Nesil kahve hobisi edinmek, farklı kahveler deneyimlemek isterseniz tavsiye ederim.

Böyle mekanlar kahve kültürüne hizmet eden hep destek vermek istediğim tarzda işletmeler. Çekirdek kahve alacak olsanız hemen uğrar tadına bakar alırsınız. Malzeme lazım olsa gider denersiniz. Elinizde güzel çekirdek olsa bir de siz demler beraber tadım yapar üzerine sohbet edersiniz.

Deep Orange Coffee Instagram Adresi

İstiklal Mahallesi Sökmen Sokak 6/A Odunpazarı, Eskisehir, Turkey 26010

Fleabag

Fleabag coffee

Güzel şirin bir mekan. Manuel demlemeler, farklı ve güzel kahve seçkisi. Bazen böyle içinden çıkmaya çalıştığınız bir şiir kitabı vardır. Atarsınız cebinize bir iki kahve içersiniz o sırada kitapla boğuşursunuz. Bu tarz savaşlar için böyle mekanlar gerekli.

Fleabah Instagram Adresi

İstiklal, Adalar Sk. no:32/a, Eskisehir, Turkey 26010

The 1932. Coffee’s

Eskişehir Kahveciler Listesi

İsmi biraz zor. Mekan gayet güzel. Seçkileri zaman zaman ticari zaman zaman nitelikli olabiliyor. Arada bir kahve tadım günleri ve atölyeler yapıyorlar. Tavsiye edeceğim mekanlardan.

The 1932. Coffee’s Instagram Adresi

Sümer mh. Çakmak cd. No:3, Eskisehir, Turkey 26140

Hey Joe Coffee Co

hey Joe Eskişehir

Hey Joe aslında farklı farklı illerde şubeleri olan bir mekan. Tasarımları çok güzel ama nitelikli dükkanlar sınıfına girer mi? Girmez mi? Emin olamıyorum. Seçkileri ve kahveleri hakkında pek bilgi bulamadım.

Güzel bir ekipman parkurları var o yüzden umut verici bir mekan. Bu listeleri kendim için de hazırladığımdan dolayı buraya ekledim. Çünkü Eskişehir’e uğrarsam Hey Joe’ya kendim de gideceğim 😀

Siz benden önce giderseniz lütfen yorumlara fikrinizi bırakın.

Hey Joe Instagram Adresi

Bonus

Eskişehir Süreyya Pastanesi

Kahveci değil ama kahve yanına güzel gider bir tavsiyem daha var. Eskişehir’e gittiğinizde kahvecileri gezmeden önce; 1961 yılından bu yana hizmet veren Süreyya Pastanesi’ne uğrayıp kendilerine özgü “Petifür” alabilirsiniz.

Böylelikle bir yandan kahvenizi içerken bir yandan da gizli gizli petifür yemiş olursunuz.

Eskişehir Kahveciler Listesini kaydetmek için : https://maps.app.goo.gl/jp7LjyrENWPPFfY37

Ben listenin tamamını google haritalara ekledim. Haritayı kaydetmek serbest.

Listeye eklemem gerektiğini düşündüğünüz mekanlar olursa yorumlarda buluşalım.

Kafe Önerileri Kategorisine bakabilirsiniz https://cihanyuce.com/category/kahve-yazilari/cafe-onerileri/

1 Comment

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Latest from Blog

Frappe Tarifi

Frappe – 240 ml Frappe soğuk sütlü ve kahve ile yapılan şekerli bir içecek. Şuruplarla veya

Cold Drip Tarifi

Cold Drip – 400 ml Cold drip; soğuk kahvenin damla damla yapılmış hali. Soğuk kahve bu

Ristretto Tarifi

Ristretto Tarifi – 25 ml Önce single ve double espressoya hakim olmak gerek. Sonrasında ristretto yapabilmek

Espresso Romano Tarifi

Espresso Romano 40 ml Espressonun farklı bir hali. Espresso eşlikçilerini düşününce genellikle bitter/kakao/çikolata/vanilya aklımıza gelir. Espreso-meyve