Probador Colectiva – Cihangir

İstanbul Avrupa Yakasında; Karaköy ve Dolmabahçe Sarayı arasında bir yerlerdeyseniz ya da Cihangir’de kahve içilecek güzel bir mekan arıyorsanız size uğrayacak bir kapı daha çıkartayım. Nitelikli kahve sektörünün en uzun soluklu firmalarından birisi olan Probador Colectiva 2010 yıllarında kurulmuş Türkiye’nin sayılı nitelikli kahve dükkanlarından birisi.

Çağatay Gülabioğlu tarafından kurulan Probador yıllar içerisinde SCA onaylı bir çok eğitim, etkinlik, yarışma organize etmiş Türkiye’nin lokomotif firmalarından. Özellikle yeşil çekirdek tedariği ve tadımları konusunda da başı çekiyor. Çağatay bey ile tanışıklığımız olmasa da uzun süreli müşterilerinden sayılırım.

Probador’u dükkan ve kahve çekirdekleri olarak iki kategoriye ayırayım.

Yokuşta Bir Kahveci

Dükkanları çok havadar, konumu ve tasarımıyla epey keyifli. Menülerinde; şekerli, soslu, aromalı, atıştırmalık ürünleri yok. Sadece nitelikli çekirdeklerden kendi tariflerince fincanlar sunuyorlar.

Görünüşe bakılırsa; Türkiye’nin yurtdışında en çok bilinen kahvecisi Probador Colectiva. Ne zaman Probador’a uğrasam mutlaka yabancı misafirlerin de olduğunu görüyorum. Bazen dükkandaki tek Türk ben oluyorum. Bir mutlu oluyorum. 😀

Benim Probador Colectiva ile ilgili sevdiğim şey; gerçekten demlemelerini özenle yapmaları. Kahve çekirdeğini beğenirim/beğenmem ama düzgün demlendiğinden emin oluyorum. Sizden önce müşteriler varsa siparişinizi demleme sırasına alıyorlar. Kimse için ekstra acele ettiklerini görmedim. Kahvenin reçetesine göre bazen kullandıkları ekipmanları da (Hario V60 – Aeropress – Hario Swtich v.b.) değiştiriyorlar.

Servis ettikleri kahve hakkında mutlaka asgari bilgi paylaşıyorlar. Çoğunlukla kahvenin kartında kahvenin künyesini de bulabiliyorsunuz. “Kahve nasıldı beğendiniz mi?” diye sorabilme özgüvenleri var.

Probador Colectiva’da Ne İçilir?

Çoğunlukla satın almak istediğim kahve çekirdeklerini Probador’a giderek denedikten sonra almayı tercih ediyorum. Bu yönüyle sattıkları seçkilerden kahvelere bakıp rahatlıkla seçebilirsiniz. Bu kadar nitelik-nitelik-nitelik dedikten sonra; sütlü kahveler içilmezmiş gibi bir algı oluyor. Bu da yanlış bir algı. Probador Colectiva sütlü kahvelerde de çok başarılı.

Probador’un menüsü kahve içeriğine göre yaşayan ve değişen bir menü tipi olduğu için mekâna uğradığınızda rahatlıkla kendi yönlendirmelerini de alabilirsiniz.

Probador Roastery

Gelelim kahve çekirdeklerine;

Probador Colectiva ayrıca bir Roastery ve kavurduğu kahveleri internet üzerinden alabiliyorsunuz. Seçkileri genellikle geniş oluyor. Ben kahvelerine baktığım zaman bir koleksiyon hissi yaşıyorum. Çağatay bey “Neler seçmiş? Nasıl bir koleksiyon sunuyor?” diye arada bir siteye bakıyorum. Kalite kontrol ve kavurma aşamasında hiç sorun yaşamadım ama nihayetinde tadını beğenmediğim kahveler de oldu.

Mekân tasarımı güzel, organik; garip müzikler, çılgın kahkahalar duyabileceğiniz bir yer değil. Kendi halinde düzgün kahve sunmaya çalışan bir kahveci. Sakin kafayla içtiğiniz kahve hakkında düşünmeye, tadım yapmaya, kahveye odaklanmak isterseniz uğramanızı tavsiye ederim.

Probador Colectiva Nerede?

Firuzağa Mah. Kadirler Yokuşu No:69 Beyoğlu / İstanbul

09:00 – 18:00 Saatleri arasında hizmet veriyorlar. (Pazar 10:00’da açılıyor.)

Web Sitesi : Kahve Kavurma Evi – Eğitim – Danışmanlık | Probador Colectiva

Instagram Adresi : Cagatay Gulabioglu (@probadorcolectiva) • Instagram fotoğrafları ve videoları

İletişim : info@probadorcolectiva.com

European Coffee Trip İstanbul Gezisi videosunda Probador biraz göz atabilirsiniz.

Bu yazımda beğendiğim kahve mekanlarından Probador Colectiva’y sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir. Sorularınız varsa yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

Diğer kahve mekanları yazılarıma burdan göz atabilirsiniz. Kahve Mekanları İnceleme Yazıları – Bir Kahvesever Blogu (cihanyuce.com)

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Teşekkür ederim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir