Kahve Gramaj Ölçüsü

Bu yazımda doğru kahve yapımında kullanılan kahve gramaj ölçülerini bulabilirsiniz.

French Press Kahve Ölçüsü

French press kahve ve suyun bir arada bulunduğu uygulaması basit bir yöntemdir, standart ölçüleri kullanabilirsiniz. Genelde 1:15 – 1:16 oranını denemenizi tavsiye ederim. (1 gr kahve için 15 gr su) Kullandığınız bardaklara göre oranı ayarlayabilirsiniz. Kahveniz ince öğütülmüş ise kahve gramajınızı biraz azaltabilirsiniz.

french press kahve ölçüsü

Cold Brew Kahve Ölçüsü

Cold brew yöntemini yaptıktan sonra bardakta buzla beraber tükettiğim için 1:10 gibi yoğun bir oran kullanıyorum. (Ortalama bekleme sürem 12-16 saat) Siz buzsuz şekilde içiyorsanız 1:12 oranını deneyebilirsiniz.

cold brew ölçüsü

Türk Kahvesi Gramajlı Ölçüsü

Türk kahvesi genelde bardak ve kaşık hesabına göre yapılıyor ama eminim orada bir yerlerde, ölçülü/standart Türk kahvesi nasıl yapılıyor merak eden birileri vardır. Cezve büyüdükçe aldığı su miktarı ve sıcaklığı da değişiyor. Değişkenler çözünme oranlarını da etkilediği için; Türk kahvesi gramajlarını anlatmak biraz daha karışık.

türk kahvesi kaç kaşık

V60 Ölçüsü

Bu ölçü genel olarak bütün pour-over demlemelere uygun diyebilirim. Chemex veya Kalita gibi çok bilindik demleme yöntemlerine de uygulayabilirsiniz. Kahvesine göre (tadına bakarak) 1:16 – 1:16.6 ve 1:17 oranlarını sıklıkla kullanıyorum. 200 ml civarındaki demlemelerim 2.15 – 2.30 dakika civarında sürerken; 500 ml demlemelerimi ortalama 3.30 dakikada tamamlıyorum. Demlemeler uzuyorsa öğütümü kalınlaştırmak, su sıcaklığını düşürmek veya daha sakin döküşler yapmak bir çözüm olabilir.

v60 kahve ölçüsü

Filtre Kahve Makinesi Ölçüsü

Kahve makinesinde genellikle 1 litre ve üzeri demlemeler yapıldığını düşünerek yazıyorum. 1 litrelik demlemeler yapmıyorsanız V60 ölçülerini deneyebilirsiniz. Kahve makineleri üzerinde yazan “Cup” miktarının standart bir ölçüsü olmadığını hatırlatırım. 1 cup genellikle 80 ile 125ml arasına gelen bir ölçü olarak kabul ediliyor.

filtre kahve makinesi ölçüsü

Kahve makineleri hakkında daha ayrıntılı yazmak gerek ama özetle; hem makineler “acı-fazla-yoğun” demlemeler yapmaya meyilli hem de kullanılan kahveler ortalamanın üstünde -koyu- o yüzden su miktarını gerektiği kadar arttırmanızı tavsiye ederim. Ben genelde 1:18 – 1:20 gibi çok sulu oranlar kullanıyorum. Hatta Starbucks kahvesi demliyor olsam bu oranı 1:25 e kadar çıkardığım oluyor.

Burada yazdığım ölçüler kanun-kural değildir, başlangıç için güzel referanslardır. Kahvenize ve damak zevkinize göre dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Teşekkür ederim.

Siz zaten kahvenin gramajla hazırlandığını ve her medeni mutfakta bir mutfak tartısı olması gerektiğini biliyorsunuz. Hatta Refraktometre ve Tds Ölçümü yazımı okuduğunuz için bu gramajların çözünme miktarlarını ölçtüğümü falan da anlamışsınızdır. Oldu ya diyelim ki o an paşa gönlünüz tartı kullanmadan kahve yapmak istedi ona da yardımcı olmak maksadıyla Tartısız Kahve Ölçümü diye bir yazı yazdım ona da bakabilirsiniz. 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir