Tartısız Kahve Ölçümleri

Bu yazımda, evde tartı olmadan nasıl kahve ölçebilirsiniz, bunu yazmak istedim.

20 gram kahve için nasıl ölçüm yapabilirsiniz?

Neden böyle bir yazı yazdığımı ise sayfanın sonlarında anlatacağım.

Seçtiğim Kahveler:

Öncelikle bu tarz ölçümlerde kahvenin kavrulma şekli, ölçümü mutlaka değiştirecektir. Koyu kavrum kahveler daha hafif olurken, daha açık kavrulmuş kahveler içindeki nemden dolayı aynı hacimde daha ağır olacaktır. Ortalama bir sayı yakalamak için çok açık ve çok koyu kavrum 2 kahveden 10’ar gram alıp karıştırdım. Medium öğüttüm.

Neden 20 Gram?

Benim standart ölçüm 20gr. 300-320 ml su demek, french press veya V60 yapıyor olsam hep 20 gram kullanıyorum. Filtre kahve makinesinde kullandığım miktar ise kişi sayısına göre çoğunlukla 20 gramın katları oluyor.

Çay Bardağı:

İki farklı çay bardağı kullandım birisi standart, diğeri bir boy büyüğü. 20 gramın kapladığı hacmi görebilirsiniz.

Kahve Fincanı:

3 ayrı Türk kahvesi fincanı için de 20 gram kahve hemen hemen aynı hacmi kaplıyor. Tam dolu değil ama dudak payı bırakarak kahve koymuşsunuz gibi.

Kaşık:

Ayrı ayrı bir çok kaşık kullandım. Sıkıştırmadan bir bıçak yardımı ile üstte kalan kahveyi düzelterek koydum.

Yorumum:

Öncelikle bu yöntemler kesinlikle bilimsel değildir. Bu ölçümlerin birçok değişkeni mevcuttur ve benim tavsiye ettiğim ya da uyguladığım yöntemler değildir. Mutfağınıza almanız gereken ilk şey bence tartıdır. Ülkemizin en büyük sorunlarından birisi görecelilik kavramıdır. Bence sürdürülebilir hayatın ilk hareketi ölçüm yapmaktır.

Neden Su Miktarını Anlatmadım?

Hacim ölçmek daha kolay, su ısıtıcıların üzerinde, şişelerde hacimleri yazıyor ya da aldığınız kahve ekipmanında ölçüm çizgileri mevcut.

Peki, ben bunu ölçümleri neden yaptım? Elbette sizden gelen soruları yanıtsız bırakmak istemedim. Üstümde bir baskı var! Artık uzak akrabaya misafirliğe de gitsem kahveleri ben demliyorum. Gittiğim yerlerde genelde tartı olmuyor, mutfaklarındaki malzemelerle nasıl güzel kahve yapabilirim bunun arayışındayım. Ve ben de herkes gibi yeri geldiğinde kendimden kopya çekiyorum. O yüzden bu yazı burada dursun, bir daha tartısız kahve demleyişinde işime yarar.

Sorularınız varsa yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Latest from Blog

Espresso Yapım Videosu

Zamanında Gaggia New Classic kullanıyorken başından sonuna espresso yapma şeklimin videosunu çekmiştim. Bence amatör gözle bakınca

Coffee Ness – Çayırova

Cafe önerilerinde bu sefer Kocaeli – Çayırova’dan bir işletmeyi sizlere tavsiye etmek istiyorum. Coffee Ness yeni