Çorlulu Ali Paşa Medresesi

Google haritalardan gidiyorsunuz, önünde duruyorsunuz ama neresi olduğunu anlamıyorsunuz. Etrafında iki kere dolanıyorsunuz, kenarında yürüyorsunuz ama yine de neresi olduğunu anlamıyorsunuz, sonra zannedersem şurası diyip giriyorsunuz.

Benim bile “TURQUİYE ŞOK GÜSEL” diyesim geldi.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi’ni bulunca; özellikle isim tabela vb. yazmadığı için memnun oluyorsunuz. Çünkü gerçekten gizli kalması gerek gibi. Aslında medreseyi bulmak çok daha güzel bir yolculuk.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi Nerede?

Çorlulu Ali Paşa Medresesi İstanbuldaki tarihi yapıların hemen hemen hepsinin olduğu Avrupa Yakası’nda. Tarihi yarımada diyebileceğimiz bölgede Fatih ilçesinde yer alıyor. Etrafında epey bir tarihi yapı var; Beyazıt Devlet Kütüphanesi, Beyazıt Kapalıçarşı, Beyazıt Meydanı, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Medresesi, Çemberlitaş, Nuruosmaniye Camii bu yapılardan bazıları. Ayrıca Sultanahmet Meydanı, Sultanahmet Camii ve Ayasofya Camii’ne de oldukça yakın. Arabayla gitmeyin!

Size bir adım öncesinden yolculuğu anlatarak başlayayım.

Medrese Fatih mahallesinde ama oraya şöyle gittim; Galata’yı gördüm, sallana sallana inip Karaköy’de bir şeyler atıştırdım, Eminönün’e bol bol fotoğraf çekerek ve balıkçıların kovalarını inceleyerek geçtim, Eminönü’ne gelince balık ekmek ve turşu arasında kaldım, turşuyu seçtim. Tahtakale’ye girdim oradan geze geze yukarı çıktım, kapalı çarşının bir ucundan girdim diğerinden çıktım. Beyazıd Kulesi’ne selam verdim. Çorlulu Ali Paşa Medresesine gelince durdum. (Yorucu değil, kahve içtikten sonra tüm yolu yürüyerek geri döndüm.) Bu saydığım rotada ve medresenin etrafında rahatça 1 gününüzü geçirebilirsiniz. İstanbul için birçok tarihi binanın olduğu, müzelerle dolu bir yer.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi’nde Ne Var?

Ben içeride bir sürü nargile içen Arap turist bulacağımı zannediyordum. İçeride bir sürü nargile içen Arap turist buldum. Beklentimi karşıladı yani 🙂 Medrese görülmeye değer. Ortam harika, hava durumu şahane, otantik deyince hani yapmacık otantik dokular gelir gözünüzün önüne ama öyle değil, doğal olarak otantik. Mesela başka bir ülkeden misafiriniz gelse, götürseniz aklı çıkar. Ama Urfa’dan misafir götürürseniz tutmayabilir. (Şanlıurfa-Gümrükhan daha otantik.)

Etrafta eğlenen kediler, kenarda nargile içen insanlar, kaymak gibi köpüklü Türk kahvesi, tahta sandalyeler falan derken benim bile “TURQUİYE ŞOK GÜSEL” diyesim geldi.

Şimdi; İstanbul’da Türk kahvesi içilebilecek en iyi mekânlar bakış açıma geri döneyim, burasını listeme ekler miydim?

Aslında arayışınıza bağlı. Ortam için tekrar giderim buraya, birilerini de götürürüm ama gittiğim zaman çay içerim. Bir kahveyi beğenmemekte ve bunu dile getirmekte çok zorlanıyorum; beğenmedim demeye aşırı imtina ediyorum.

Ama belki de o gün modumda değildim ve kahveyi bitiremedim. Kahve tazeydi, köpüğü inanılmazdı ama kahvenin tadı biraz değişikti. Bana göre değildi yani. Tadı biraz garipti (Fincanı 12tl idi.) İki kişi içmemize rağmen kahvelerimizi bitiremedik. Bize ne denk geldi bilmiyorum.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi Türk Kahvesi
Çorlulu Ali Paşa Medresesi Türk Kahvesi ve su

Çorlulu Ali Paşa yolculuğu sırasında instagram’dan çok mesaj atan oldu. Mesela kahvelerinin; “Dünyadaki en iyi kahve!” olduğunu söyleyenler oldu, “Özellikle burada kahve içmen gerek.” diyenler oldu. Bu bir damak zevki olduğu için yine tek taraflı bakmamak gerek olaya. Deneyim sizin deneyiminiz. Belki de o gün bizim ağzımızın tadı yoktur. Ben medreseye uğramanızı tavsiye ederim. Türk kahvesini beğenmezseniz çay içersiniz!

Çorlulu Ali Paşa Medresesine Nasıl Gidilir?

Hizmet seçenekleri: İçeride servis yok / Teslim alma hizmeti yok / Paket servis hizmeti yok
Adres: Mollafenari, Yeniçeriler Cd. No:38, 34120 Fatih/İstanbul
Çalışma Saatleri: Her Gün 07:00 – 02:00 arası
Telefon: (0212) 519 23 41

Çorlulu Ali Paşa Medresesinin Tarihini Okumak İsterseniz yararlı bir iki link bırakayım ÇORLULU ALİ PAŞA KÜLLİYESİ – TDV İslâm Ansiklopedisi (islamansiklopedisi.org.tr)

Bu yazımda sizlerin de beğeneceğini düşündüğüm tarihi bir mekanı dilimin döndüğünce anlatmaya çalıştım. Umarım yardımı dokunmuştur. Sorularınız varsa yorumlara bırakabilirsiniz.

Diğer kahve mekanları yazılarıma burdan göz atabilirsiniz. Kahve Mekanları İnceleme Yazıları – Bir Kahvesever Blogu (cihanyuce.com)

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Teşekkür ederim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir