Beta Yeni Han / Eminönü

Beta Yeni Han; benim için kişisel önemi olan bir yer, çünkü kahve sektörüne geçmeden önce yaptığım son Tasarım/Reklam işlerinden biriydi. İçerde kullanılan logoları, duvar tasarımlarını, menüleri, sağda solda irili ufaklı birçok tasarımı Adana’daki reklam ajansımla beraber ekip olarak yapmıştık. Ben Beta Yeni Han’a gidemeden pandemi başlamıştı sonra sektör değiştirdim.

Bu han Eminönü’nde minyatür bir Eminönü yapmış gibi.

Han yapılmadan önceki halini (TAHMİS HAN), inşaatını, dükkânların tek tek nasıl yapıldığını biliyorum. O yüzden aslında yaptığım işi de görmek için çok büyük bir heyecanla gittim.

Tahmis Han tamamen yenilenmiş, han deneyimini pırıl pırıl yaşayabiliyorsunuz. Taş dükkânlar iyi aydınlatılmış. Tasarımlar da dükkânlara yakışır şekilde olmuş. Öte yandan otantik havası da biraz gitmiş, eski bir han gezer gibi değil de “Beta’nın Yeni Kalesi”ni geziyor gibi oluyorsunuz. Bu yeni hali ile aslında hanı nasıl anlatacağınız da biraz karışıyor.

Tahmis Han İstanbul’da ilk kahve kavrulan hanlardan birisi olarak biliniyor, içeride müze gibi bakabileceğiniz, kahve kavrulan tarihi bir ocak da mevcut. Mekânı sizlere tarihi bir han diye anlatsam, öyle gibi değil; yeni yapılmış bir han gibi anlatsam öyle de değil. (Mekân güzel, tarihi deneyim kısmını sizin yorumunuza bırakıyorum.)

Hanın içinde Beta markasına ait Çikolata – Baharat – Kahve – Börek – Çay – Lokum vb. birçok dükkân var. İşin ilginci hanı ararken, bu tarz bir çok dükkânın önünden geçiyorsunuz. Beta’nın bu konumu ile çok sıkı bir rekabet içinde olduğunu düşünüyorum. Bu o bölgeyi gezen kişilerin de işine yarıyor aslında; Beta Yeni Han’a gidecek olsanız etrafı gezmiş oluyorsunuz, etrafı gezmeye gidecek olsanız Beta Yeni Han’a uğrayabiliyor oluyorsunuz.

Beta çay seçenekleri ile tüm Türkiye’de kendini ıspatlamış bir marka. Gelelim Türk kahvesine.

İstanbul’da Türk Kahvesi İçilecek Mekânlar‘a girer mi?

Kahve çok normal, evde yaptığınıza benzer diyeyim. Beklentiyi çok yüksek tutmayın. Bulundukları sokakta kahve konusunda rekabet çok yüksek. Ben Beta’dan daha iyisini beklediğim için tavsiyem biraz daha özveriyi arttırmaları. Sadece 20 metre ileride Kurukahveci Mehmet Efendi’nin merkez dükkânlarından birisi var. (Rekabeti siz düşünün!)

Gelen kahveyi olduğu gibi paylaşıyorum. (Fincanı 12 tl)

Beta Yeni Han Türk Kahvesi Sunum

Şimdi buraya kadar yazdıklarım bizim konsept olan kısmımız. Ben mekânlara gidiyorum, Türk kahvesi içiyorum, kendimce yorumluyorum. Size kendi bakış açımdan yazmaya çalışıyorum. Hah şimdi bunu bitirdiysek Beta’nın güçlü olduğu tarafı da yazayım.

Beta Tea House Mağazası

Web Sitesi Beta Tea Shop – Çaylara ulaşmanın en kolay yolu!

Çay konusunda Beta çok güçlü. Ben yıllardır, Jasmin Needle ve Roibos çaylarını alıp içiyorum, Aeropress ile demliyorum, soğuk çaylarını yapıyorum. Yani nitelikli çaya giriş yapmayı istiyorsanız Beta Tea House’da çok fazla seçenek bulabiliyorsunuz. Orada demleyebiliyorsunuz, gramajlı paket çay alabiliyorsunuz.

Beta reklamı gibi yazı oldu, ilk defa çok tanıdık bir yere gitmiş oldum. Kantarın topuzu kaçtıysa affınıza sığınıyorum.

Giderseniz bana fotoğraf atın. Burada bitiriyorum. 🙂

Beta Yeni Han Nerede?

Hizmet seçenekleri: İçeride servis · Temassız teslimat
Adres: Tahtakale, Hasırcılar Cd. No:23, 34116 Fatih/İstanbul
Çalışma Saatleri: Her gün 08:00 – 23:00 arası
Telefon: (0212) 830 35 90
Web Sitesi: http://betayenihan.com/magazalar/

Bu yazımda Beta’nın Eminönündeki işletmesini dilimin döndüğünce sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir. Sorularınız varsa yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

Diğer kahve mekanları yazılarıma burdan göz atabilirsiniz. Kahve Mekanları İnceleme Yazıları – Bir Kahvesever Blogu (cihanyuce.com)

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Latest from Blog

Frappe Tarifi

Frappe – 240 ml Frappe soğuk sütlü ve kahve ile yapılan şekerli bir içecek. Şuruplarla veya

Cold Drip Tarifi

Cold Drip – 400 ml Cold drip; soğuk kahvenin damla damla yapılmış hali. Soğuk kahve bu

Ristretto Tarifi

Ristretto Tarifi – 25 ml Önce single ve double espressoya hakim olmak gerek. Sonrasında ristretto yapabilmek