Wacaco Exagram ve Exagrind İnceleme

Wacaco firması kullanışlı bir tartı ve iddialı bir değirmenle 2 yeni ürünü piyasaya sürüyor. 2021 yılı içerisinde ürettikleri ve satışa sundukları Picopresso modeliyle şirket yüzünü biraz değiştirmeye başlamıştı. Bu değişimin yansımalarını yeni ürünlerde rahatlıkla görebiliyoruz.

Wacaco; her yeni ürünüyle malzeme kalitesini arttıran bir firma oldu. Minipresso – Nanopresso ve Picopresso üçlüsünde ekipmanları incelersek plastik kullanımı, tasarım ve işçiliğin olumlu yönde geliştiğini görebiliriz. Arada çıkardıkları Cuppamoka ve Pipamoka için de aynısını söylemek mümkün. Özellikle Pipamoka bir çok yönden çok başarılı bir ürün.

Bu yeni çıkan Exagram ve Exagrind ikilisi ise kalite olarak Wacaco’nun Picopresso ürün bandına ait ekipmanlar.

Wacaco Exagram boyutu

Wacaco Exagram

Özellikle espresso için kullanılabilecek küçük bir tartı ihtiyacı kesinlikle vardı. Wacaco bu ihtiyacı görmüş ve kendisine çok yakışan tamamlayıcı bir ürün üretmiş. Wacaco demek espresso demek. Markanın taşınabilir espresso makinelerindeki başarısı ortada. Bu başarıyı Wacaco Exagram tartı ile taçlandırmışlar.

Tartı oldukça küçük, kullanımı basit ve pilli! Üzerinde bir mod veya program yok. Açıyorsunuz açılıyor, kapatıyorsunuz kapanıyor. Ekranı okunaklı. En önemlisi tepkime süresi epey başarılı, demleme sırasında rakamlar arkadan gelmiyor aynı anda gözlemleyebiliyorsunuz. (Kullandığız pille de alakalı bir durum.)

Tepkime süresi biraz açmam gereken bir konu. Acaia Lunar ve Acaia Pearl kullanıyorum. Bu iki tartı da üst düzey premium tartılardan sayılır. Mesela Acaia Pearl tepkime süresi olarak daha geç tepki verir yani bazen tartının fiyatı ile tepkime süresi arasında doğru orantı olmuyor. Hatta bir çoğumuzda bulunan Coffee Toys markalı en ucuz dandik çin tartısı bile nice markalı tartılardan daha iyi tepkime süresine sahip olabiliyor, sadece tartının kullanım ömrü bazen erken bitiyor.

Wacaco Exagram Özellikleri

0.1 gram hassasiyeti var. Pedsiz 128 pedli 180 gram. Boyutları 12.5 x 8 cm. 2 Adet AAA pille çalışıyor.

Wacaco Exagram Malzeme Kalitesi

Exagram üretim kalitesi bakımından premium bir tartı değil. Gerek kullanılan plastik malzeme gerekse silikon ped olsun daha giriş seviyesinde bir tartı izlenimi veriyor. (Nanopresso kalitesinde gibi) Tartı üzerindeki metal yüzey işlevsellikten daha çok kozmetik amaçlarla üretilmiş.

Kullanım olarak hiç bir sorunu yok. Boyut ve gramaj olarak da çok başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

wacaco exagram boy

Bu arada dikkat etmek gerek, üzerine büyük demleme ekipmanları sığmıyor. Örnek vermek gerekirse Chemex sığmazken 300ml’lik bir serverda sorun yaşamıyorsunuz. Öte yandan boyut olarak bir çoğumuzda bulunan kuyumcu tartısından çok daha kullanışlı.

Wacaco Exagram tavsiye eder miyim? Bu tarz bir tartı arayışındaysanız sorunsuz bir şekilde alıp kullanabilirsiniz. Tavsiye ederim.

Wacaco Exagrind ayar mekanizması

Wacaco Exagrind

Yazının başında iddialı bir değirmen demiştim gerçekten de öyle! Wacaco’nun malzeme kalitesi olarak en iyi ürünü bence Wacaco Exagrind değirmen olmuş. Picopresso’dan bile kaliteli. Metal gövde, kahve haznesi, değirmen kolu ve iç aksamları oldukça başarılı. Kendisi bir manuel kahve değirmeni.

Değirmenin öğütüm aralığı epey yeterli. Tam tur 30 klik dönüş yapıyor ve her klik 33 mikron aralığında. Türk Kahvesi’nden (Pudra Kıvamında) French Press’e öğütüm yapabiliyor. Espresso için 12 – 16 klik aralıkları Pour Over demlemeler için 18 – 36 klik aralıkları kullanıyorum. Bu klik sayıları şu an piyasada bulunan bir çok değirmenden çok daha hassas öğütüm yapabiliyor anlamına geliyor.

Öğütüm kapasitesi 20gram civarında. Kahve haznesi vidalı şekilde takılıp çıkarılıyor. Aslında tasarım ve kullanım olarak alıştığımız kahve değirmenleri ile birebir aynı.

Değirmen kolu ise epey ergonomik olmuş. Üstelik kolun kafa kısmına takılarak taşınabiliyor olması da güzel düşünüşmüş. Sadece bu kısımda kol kafaya taşıma maksatıyla takıldığı zaman sabit durmuyor belki ufak paket lastiği gibi bir şeyle taşımalar sırasında sabitlenebilir.

Wacaco Exagrind Homojen Öğütüm Yapıyor Mu?

Exagrind gayet tutarlı bir değirmen. Demlemelerimi ve tadı olumsuz yönde etkileyen bir öğütüme rastlamadım. Aynı kahve ve aynı klik ayarlarında tüm demlemelerimde süreler birbirini tutuyor. Kahveler değiştiği zaman 1 yukarı 1 aşağı klik sayılarım benzer aralıklarda kalıyor. Espresso öğütümünde bile, kahvesine göre rahatça reçete çıkarabiliyorum. Değirmenden kaynaklı tıkanmalar yaşamıyorum. Bu yönleri ile beni epey tatmin etti.

Kullandığım değirmenleri ürettikleri toz miktarına göre ölçüyorum. Wacaco Exagrind ölçümlerimi buradan okuyabilirsiniz. Diğer değirmenlerle ilgili yaptığım ölçümlere göz atmak isterseniz. Değirmenlerin Homojenlik Karşılaştırmaları

40 Klik – 10.02 gram giren kahve elendikten sonra 9.33 gram kaldı. Toz üretimi %6.88

30 Klik – 10.07 gram giren kahve elendikten sonra 9.41 gram kaldı. Toz üretimi %6.55

20 Klik – 9.92 gram giren kahve elendikten sonra 8.92 gram kaldı. Toz üretimi %10.08

Wacaco Exagrind Dişli Yapısı

Exagrind 38mm çaplı bir dişliye sahip. İncelediğim kadarıyla dişli yapısı epey keskin ve diş aralıkları oldukça dik. Kırmızıyla çizdiğim çizgiden kontrol edebilirsiniz. Escobarista değirmen dişlisi 45 derelik bir açıya sahipken Exagrind dişli kanalları 60 derecelere kadar çıkıyor. Bunun artıları ve eksileri var. Bu dikleşme klik ayarları arasında daha lineer bir geçiş olduğu anlamına geliyor. Yani her klikte benzer bir kalınlaşma ile karşılaşıyorsunuz ama öğütüm hızından biraz feragat ediyorsunuz. (Homojenliğe bir etkisi yok).

escobarista vs exagrind

Daha iyi anlaşılması açısından başka bir örnek vereyim. İki değirmende de birebir aynı ayar mekanizması olduğunu ve aynı kalınlık ayarını seçtiğimizi düşünelim (600 mikron olsun) Escobarista değirmen daha hızlı öğütür, Exagrind daha yavaş öğütür. Escobarista ve Exagrind ikisi de toz üretir. Exagrind ile klikler arasındaki geçişler daha aritmetik olur. Exagrind klik ayarları 600 – 630 – 670 – 698 gibi giderken. Escobarista 600 – 625- 680 – 710 gibi gidebilir.

Exagrind bu teorik anlatıma gerçek hayat testlerinde de benzer bir sonuç veriyor. Hız olarak elimdeki en hızı değirmen değil. Escobarista değirmen daha hızlı, Exagrind ile daha hassas ayar yapılabiliyor.

öğütüm tablosu

Wacaco Exagram Öğütüm Ayarları

Hiç bir ayar tutturamadıysanız, önce bulunduğunuz klik ayarı 33 ile çarpın (Teorik olarak mikron ayarına denk gelmesi laızm) sonra kahveye göre ince ayarını girin.

Tablo şöyle okunur.

Moka pot için 400 ile 700 mikron arası öğütüm kullanabilirsiniz. Bu da Exagrind için 12 klik ile 21 klik arasında moka pot için kullanılabilir demek. Kahve koyu veya gramajı çoksa; yüksek klikler. Kahve açık veya gramajı azsa; düşük klikler tavsiye ederim. Kendi kullandığım ayarlar şu şekilde;

Türk Kahvesi 5 – 8 Klik

Espresso 12 – 16 Klik

Moka Pot 15 – 20 Klik

Pour Over 18 – 36 Klik

Kahve Makinesi 30 – 40 Klik

French Press için 30 – 40 Klik

Öğütüm boyutları hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz. Kahve Öğütüm Boyutları – cihanyuce.com

Wacaco Exagrind Parçaları

Son olarak da elimdeki bir kaç tane değirmenle karşılaştırmam gerekirse.

Molent G50 vs Wacaco Exagrind: Molent dişlisi 45mm bu yüzden Exagrind’e göre daha hızlı. Exagrind Molent G50 den daha ince ayarlara rahatlıkla girebiliyor.

Molent Pocket vs Wacaco Exagrind: Exagrind Pocketten bir kaç gömlek üstte, hemen hemen her konuda Exagrind Pocketten daha başarılı.

Escobarista Değirmen vs Wacaco Exagrind: Escobarista Değirmen daha hızlı, Exagrind daha yüksek kalitede ve daha detaylı ayar yapılabiliyor.

Cafflano Krinder vs Wacaco Exagrind: Krinder daha hızlı öte yandan Wacaco Exagrind kalite olarak epey yüksek. Daha ergonomik, kullanımı daha kolay, daha detaylı ayar yapılabiliyor.

Bu yazımda Wacaco markasının Exagram tartısını ve Exagrind değirmenini bir kullanıcı gözünden sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir. Sorularınız varsa yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Teşekkür ederim.

Bazı Yararlı Linkler :

Wacaco Exagrind Türkiye Fiyatı : Wacaco Exagrind Kahve Değirmeni | escobarista.com

Wacaco Exagram Kendi Web Sitesi Wacaco | Exagram | Precision Compact Coffee Scale

Wacaco Exagrind Kendi Web Sitesi Wacaco | Exagrind | Manual Quality Coffee Grinder

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Latest from Blog

Frappe Tarifi

Frappe – 240 ml Frappe soğuk sütlü ve kahve ile yapılan şekerli bir içecek. Şuruplarla veya

Cold Drip Tarifi

Cold Drip – 400 ml Cold drip; soğuk kahvenin damla damla yapılmış hali. Soğuk kahve bu

Ristretto Tarifi

Ristretto Tarifi – 25 ml Önce single ve double espressoya hakim olmak gerek. Sonrasında ristretto yapabilmek