///

Kadıköy Plak Rotası – Uğramanız Gereken 8 Müzik Dükkanı

Yeni bir hobi edindim; haftasonları Kadıköy plak dükkanlarını geziyorum. Aslında bunu bilinçli yapmıyordum konsept olmadan gezdiğimi zannediyordum. Zamanla anladım ki hep plak olan yerlere gidiyormuşum.

D&R’dan satın alınmış İon Auido Max LP plak çalarımı İstanbul’a taşındığım zaman sattım. Satma nedenim apayrı uzun bir konu ama kısaca özetleyeyim. Yeni plakların dinleme deneyimi, eskileri gibi değil; plağın kendi plastik malzemesi farklı – baskı yapan makineler farklı. İçindeki kartonetlerin baskı kalitesi farklı. Yeni kayıtların dijital ortamda kaydedilip analog plağa basılması apayrı bir konu. Bir de ek olarak plakları kötü plak çalarlar ile dinlemek beni tatmin etmiyor.

Müze Gazhane Cmtpzr

Böyle olunca plakları saklayıp, plak çaları satıp müziği dijital olarak dinlemeye başladım. Kendime minimal bir Hi-Fi Sistem kurdum. Uzun süredir de müziği bu şekilde dinlemekten çok keyif alıyorum. Kendimce Flac (Free Loseless Audio Codec) albümler ediniyorum. Ayarları düzgün yaparsanız fiyat/performans olarak plak çalardan çok daha iyi sonuç elde ediyorsunuz.

Flac albümler için en güzel kaynak eski CD’ler. Cd’leri çeşitli programlarla flac dosyalara çevirip; sevdiğiniz albümleri çok yüksek kalitede arşivleyebilme şansınız oluyor. Ben de zamanında aldığım CD’leri halen sakladığım için bu yöntemden çok yararlanıyorum. Elimdeki Cd’ler yetmeyince de bu müzik dükkanlarını gezmek ve oradaki albümleri karıştırmak keyifli bir hobi oldu.

İstanbul Anadolu yakasında uğrayabileceğiniz 8 Kadıköy plak noktasını sizlere yazmak istedim.

Pikap Kadıköy

Pikap Kadıköy

Osmanağa – Kazasker sokakta güzel bir plakçı. Yerli, yabancı, eski, yeni bir çok plak mevcut. Ufak bir dükkan. Dükkan içinde cd ve kaset de bulabiliyorsunuz ama plak çeşitliliği daha fazla. Cd olarak çok genellikle çok seçenek bulamıyorum. Fiyat olarak ortalama seviyede konumlandırabilirim.

kadıköy plak

Dükkanının dışında epey ekonomik albümler de satıyorlar. Hatta bu alanı detaylı karıştırırsanız yararlı şeyler bulabiliyorsunuz. Hem bu dış alandaki albümleri incelemek hem de hızlıca içeri bakıp aradığınız şeyleri sorabileceğiniz bir mekan.

Sağolsunlar, sorduğum sorulara da düzgün cevaplar alabildiğim yerlerden birisi.

Pikap Kadıköy  

Osmanağa, Kazasker Sk. No: 12, 34714 Kadıköy/İstanbul

Harita üzerinde görmek için : https://goo.gl/maps/99WZ86mmiWGX9Q4XA

Web Sayfaları : https://www.pikapkadikoy.com/

Instagram Adresleri : https://www.instagram.com/pikapkadikoy/

Plak Burada

kadıköy plak dükkanları

Kadıköy’ün göbeğinde Rex Apartmanı altında plak konusunda son derece bilgili, güzel seçki, bol çeşit ve düzgün fiyatları olan bir dükkan. Gezerken mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisi.

Cd konusunda da gayet güzel bir arşivleri var. Cd’ler Yerli/Yabancı ve alfabetik olarak ayrılmış şekilde aradığınızı bulabiliyorsunuz.

plak burada

Şöyle bir talihsizlik yaşadık; Duman “Belki Alışmam Lazım” albümünü aldım. Diğer Kadıköy plakçılarını da gezip eve gelip albümü koyduğumda içinde farklı bir “Duman” albümü çıktı. Orjinal albüm olmasına rağmen böyle bir ilginçlik oldu. Arayıp sorunu ilettiğimde sağolsunlar hemen yardımcı oldular.

Burdan çıkarılacak ders: Albümleri aldığınız yerde dinleyin!

Plak Burada

Caferağa, Rex Apartmanı, Sakız Gülü Sk. No:4 No: 12, 34710 Kadıköy/İstanbul

Harita Üzerinde Görmek için : https://goo.gl/maps/xJyDLcH5fGx2nJb58 (Benim işaretlediğim yer doğru – Kuaförün yanı)

Web Sitesi : https://www.plakburada.com/

Vintage Records

kadıköy vintage records

Kadıköy’den Modaya doğru giderken Dr. Esat Işık Caddesinde. Çok güzel seçkileri oluyor hem kaset hem cd seçenekleri mevcut. Dükkanın dış tarafında promosyonlu albümlere de göz atabiliyorsunuz.

Seçkisi güzel olduğu için göz atmanızda yarar var. Listedeki en pahalı dükkan olmasa da; fiyatları Cd’lerde bir tık yüksek. Koleksiyonu gerçekten güzel. En uzun zaman geçirdiğim dükkanlardan bir tanesi.

kadıköy plak noktaları

Nerd Dip Not : Kaybedenler Kulübü nedir diye araştırın. Filmin konusuna bakın. Oyuncularının isimlerine bakın. Bu dükkanın sahibi Mete bey.

Vintage Records

Harita Üzerinde Görmek için : https://goo.gl/maps/d2eyWpXSHi5ZXURx8

Web Sitesi : https://vintagerecord.net/

Instagram Adresi : https://www.instagram.com/vintagerecordsmoda/

Kadıköy Plak Kulübü

kadıköy plak kulübü

Kadıköy Plak kulübü küçük bir dükkan, Kadıköy İş Merkezi’nde. Pasaja girdiğinizde bir alt kata gitmeniz gerekiyor. Kaset, Cd ve Plak olarak çeşitler mevut. Daha çok Türkçe albümler var. Mesela Sezen Aksu ile ilgili bir şey arıyorsanız buraya uğramanızda fayda var.

Cd fiyatları ortalama üstünde. 2 Albüm beğendim almadan çıktım. Sonra şansıma başka dükkanlarda daha uygun fiyatlı buldum. Bulamazsam geri uğrardım.

plak ve cdler

Kadıköy Plak Kulübü

Caferağa, Kadıköy İş Merkezi Neşet Ömer Sokak no:1, kat:-1 dukkan No : 27 34710, 34710 Kadıköy/İstanbul

Harita Üzerinde Görmek için : https://goo.gl/maps/tj9mNsBU3vVTL4sM9

Instagram Adresi : https://www.instagram.com/kadikoyplakkulubu/

Rainbow Records

rainbow records

Kadıköy’ün ortasında; benim en memnun kaldığım dükkanlardan bir tanesi. Diğer dükkanların hiç birinde olmayan bir özellikleri var; CD’lerin içinde durumları ve fiyatları ile ilgili notlar bulabiliyorsunuz. Bu da CD’nin gözden geçirildiğini bana söylüyor.

Plak seçkisi güzel. Cd’ler için ayrı bir standları var ordan bakabiliyorsunuz. Fiyatlarından da çok memnunum. Diğer dükkanlardan 1-2 cd alıyorken burdan 3-4 albümden aşağı çıkmıyorum.

rainbow records dükkan

Dükkan içerisinde soru sorarsanız düzgün cevap alabiliyorsunuz. Arşivlerini düzenli tutuyorlar web siteleri ve dükkandaki arşiv birbirini tutuyor.

Rainbow Records

Caferağa, Sakız Sk. No:2/D, 34710 Kadıköy/İstanbul

Harita Üzerinde Görmek için : https://goo.gl/maps/FTMHdeNx8SaQK2Sz9

Web Sitesi : https://www.rainbow45records.com/

Instagram Adresi : https://www.instagram.com/rainbow45recordstore/

Zihni Müzik

zihni müzik dükkan

Zihni Müzik, Akmar Pasajı içinde alt katta. Kadıköy Plak ortamlarının en eskisi sayılabilir. Sanki 1996 yılında gibi canlı. Cd, plak, kaset çeşitliliği çok fazla. Bir şey arayıp bulamıyorsanız mutlaka gidip Zihni Müzik’e sormanız gerek. Öte yandan Cd’leri bulundurmanın ve arşivlemenin bir maliyeti var. Zihni Müzik’te aradığınız albüm büyük ihtimalle vardır ama satın alması belki bir tık daha maliyetlidir. Ben önden liste yapıp önce diğer dükkanlarda bakıp, bulamadıklarım için Zihni Müzik’e uğruyorum.

zihni müzik nerede

Aynı albümün hem ilk basımını hem jelatini açılmamış versiyonunu aynı anda bulabileceğiniz bir dükkan. Arşivleri güncel. Web sitelerinde de güncel tutuyorlar.

Zihni Müzik

Mühürdar Cad. Akmar Pasajı No:70 D:13, Caferağa, 34710 Kadıköy/İstanbul

Harita Üzerinde Görmek için : https://goo.gl/maps/57kkuFeRyqKL6UJB7

Web Sitesi : https://www.zihni.com/

Instagram Adresi : https://www.instagram.com/zihnimuzik/

Müze Gazhane – CMTPZR Çok Sesli Pazar

müze gazhane çok sesli pazar

Burası tek bir dükkan gibi değil. Önceleri sadece Cumartesi günleri yapılan bir pazar aktivitesiydi. Şimdi hem cumartesi hem pazar aktif. Müze Gazhane içerisinde epeydir süren güzel bir etkinlik.

müze gazhane etkinlik

CMTPZR Radar İstanbul’un düzenlediği bir organizasyon. Panayır alanı gibi bir ortam oluyor. İrili ufaklı bir çok stand sizleri karşılıyor. O sırada DJ kabininden Radyo Boğaziçi ve Radyo Eksen Dj’leri müzik yayını yapıyorlar. Alanın başka bir kısmında kitap ve plak mezatı yapıyor. Hem açık arttırma usulü etkinliğe katılabiliyorsunuz hem de standlardan cd, kaset, plak bulabiliyorsunuz.

Genellikle pazar günleri uğruyorum. İki top dondurma alıyorum. Standları geziyorum. Bulduğum albümler için pazarlık yapıyorum. Kollu atariden street fighter oynuyorum. Tam kaliteli vakit geçirgeci 🙂

Müze Gazhane CMTPZR Etkinliği

Hasanpaşa, Kurbağalıdere Cd. No:125, 34722 Kadıköy/İstanbul

Harita Üzerinde Görmek için : https://goo.gl/maps/WQmvZBCwH6xwXZCu5

Instagram Adresi : https://www.instagram.com/muzegazhane/ Instagram adresindeki duyurulardan etkinlik hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kadıköy Antika Pazarı

kadıköy antika pazarı

Kadıköy antika pazarı sadece plak değil aslında bir çok ürün için gidebileceğiniz bir yer. Kocaman bir alan bir sürü ama bir sürü stand var. Standlarda ne olduğunu anlamaya çalışırken 2 saat geçiyor. Özel bir program olmadan. Sabah 09:00 – 18:00 arası her pazar uğrayabilirsiniz. Pazarları önce burayı geçip sonra yürüyerek Müze Gazhane’ye de gidebilirsiniz.

Sadece antika gibi düşünmeyin; eski-yeni fotoğraf makinesi de var, halı kilim de var, oyuncak da var, cd’ler, plaklar da var.

antika pazarında plak

Satıcılar epey çeşitli, kendi dinlediği albümleri satanlar da mevcut veya daha profesyonel sadece müzik ekipmanları ve albüm satan satıcılar da var. O yüzden biraz yavaş yürümek ve dikkatli bakmak gerekiyor.

kadıköy plak pazarı

Fiyatlar pahalı diyemem. Bazen satıcılar albümlerin fiyatını bilemeyip pahalı söyleyebiliyorlar biraz pazarlık yapmak gerekiyor.

Alandaki satıcılar hep aynı kalitede ürünler satmadığı için biraz şansınıza ne çıkarsa. Bazen gerçekten bedavaya verseler evinize götürmeyeceğiniz kalitede ürünlerle karşılaşıyorsunuz. Bir anda köşeyi dönünce iyi bir müzik dinleyicisinin eski bir koleksiyonunu, tertemiz şekilde, tümden satın alma fırsatınız oluyor.

Kadıköy Antika Pazarı

Hasanpaşa, Uzunçayır Cd. No:2/34, 34722 Kadıköy/İstanbul

Harita Üzerinde Görmek için : https://goo.gl/maps/1dcCthqYGYzYfKGm6

Genelde her pazar saat 09:00 – 18:00 arasında açık. WC imkanı var. Otopark imkanı var. Yemek – İçme imkanı var.

Bu yazımda sizlere Kadıköy Plak ortamlarından kendi gezdiğim rotayı yazmaya çalıştım. Kahveden biraz uzak bir konu oldu gibi görünse de müzik ve kahve iyi iki arkadaş gibi.

Siz müziği plak veya cd’den dinlemiyor olabilirsiniz tabiki. Ben sizleri de düşünmüş ve Kahve demlenirken dinlenebilecek şarklar isimli bir liste oluşturmuştum. Dilerseniz ona da göz atabilirsiniz. Kahve Demlenirken Dinlanebilecek Şarkılar Listesi

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Latest from Blog

Frappe Tarifi

Frappe – 240 ml Frappe soğuk sütlü ve kahve ile yapılan şekerli bir içecek. Şuruplarla veya

Cold Drip Tarifi

Cold Drip – 400 ml Cold drip; soğuk kahvenin damla damla yapılmış hali. Soğuk kahve bu

Ristretto Tarifi

Ristretto Tarifi – 25 ml Önce single ve double espressoya hakim olmak gerek. Sonrasında ristretto yapabilmek