Comandante Trailmaster İnceleme

Comandate’nin uzun zamandır doğması beklenen ufak kardeşi Comandante Trailmaster çok ilgili çekici bir değirmen. Şanslıyım ki piyasaya çıkmadan önce deneyimleme fırsatı bulabildim.

Comandante C40 piyasada “İyi Değirmen” üretimi yokken ortaya çıkmış; kahve severler tarafından benimsenmiş bir değirmen oldu. Zaman içerisinde yeni bir çok “İyi Değirmen” üretilse de Comandante ilk haliyle bile onlarla yarışıyor ve kalitede bir çoğunu geçebiliyordu. Endüstri standartını belirleyen marka hep Comandante oldu. Bütün yeni değirmenler ilk önce Comandante C40 ile karşılaştırıldı.

comandante trailmaster

2022 içerisinde Comandante kendi instagram sayfasından ufak tefek videolar ve fotoğraflarla yeni bir değirmen üzerinde çalıştıklarının sinyalini verdi. İsmi Comandante Trailmaster.

Görünen o ki; Comandante Trailmaster büyük abisi C40’ın daha taşınabilir bir versiyonu.

comandante trailmaster burr

Comandante Trailmaster Dişlisi

Comandante Trailmaster, C40 ile aynı nitro dişliyi kullanıyor. Hem dişi hem erkek burda iki model arasında bir değişiklik yok. Değirmenin alametifarikası çelik dişlisinde. C40 ile yanyana test ederek kullandığım zaman öğütüm hızında veya kolaylığında gözle görülür bir değişiklik hissedemedim. Büyük ihtimalle hem homojenlik konusunda hem de kullanılacak ayarlar konusunda Trailmaster kendisini yeniden ıspatlamaya gerek duymayacak.

comandante trail master öğütüm örneği
Trailmaster öğütüm denemelerimde C40 ile aynı sonuçları verdi.

Kullandığım Comandante Trailmaster ile öğütüm konusunda ayrıntılı test edebilecek kadar vakit geçiremedim. Prototip modeli değil de asıl satılan modelde ölçülebilir bir karşlılaştırma yapıp buraya mutlaka eklerim. Şimdilik yan yana C40 ile öğütümler ve demlemeler yapıp; görerek ve tadarak edindiğim fikre göre yazıyorum.

Comandante C40 Değirmen Ayarları için Kahve Öğütüm Boyutları – cihanyuce.com

tailmaster değirmen kolu

Comandante Trailmaster Öğütüm Kolu

Değirmenin çevirme kolu yine C40 ile epey benzer bir şekilde. Topuzu aynı, sadece kolun gövde ile birleştiği yerdeki akrilik parça daha küçük ve şekli biraz farklı.

comandante trailmaster magnet

Yine farklılık olarak normalde Comandante kollarında olan mıknatıs Trailmaster modelinde çok daha güçlü değirmeni ters çevirseniz bile düşmüyor.

Yine fotoğraftan görebileceğiniz şekilde Comandante C40 içinde görmeye alışık olduğumuz 3’lü sabitleyici bacak yapısı Trailmaster içinde de kullanılmış.

comandante trailmaster body

Comandante Trailmaster Zayıf Noktası

Açıkçası deneme modeli olduğu için mi böyle bilemediğim ama paylaşmak istediğim bir konu bu. Değirmenin dış plastiği benim şu güne kadar gördüğüm en kötü plastik. Cafflano Krinder, Hario veya Molent Pocket gibi plastik gövdeli değirmenleri düşündüğüm zaman biraz hayal kırıklığı yaşadım.

Büyük ihtimalle darbelere daha dayanıklı olsun diye biraz daha elastik/yumuşak bir plastik kullanımı olmuş. Ama bu plastik pek de kaliteli hissettirmiyor. Daha çok ucuz oyuncaklarda görmeye alıştığımız plastikler gibi. Özellikle öğütülmüş kahve haznesinde hazneyi yerine takıp çıkarırken bunu daha çok hissediyorsunuz.

Fotoğraflara bu gözle tekrardan bakarsanız zannedersem biraz daha ayrıntılı farkedebilirsiniz.

comandante trailmaster hand grinder

Comandante Trailmaster Güçlü Noktası

(Dişlisi ve öğütüm kalitesi dışında.) Trailmaster C40’dan çok daha ergonomik. Gövdesi C40’a göre çok daha ince ve çok daha iyi kavranabiliyor. Kahve öğütürken kavrama hissi gayet güzel. Yine şu ana kadar kullandığım en rahat değirmenlerden birisi oldu.

Yorumum :

Değirmen gayet iyi öğütüyor ve kullanımı oldukça kolay. Konu bence biraz fiyatında kilitlenecek. Fiyat performans ilişkisine bağlı olarak; bazı kullanıcıların bütçelerine biraz daha ekleyerek C40 sahibi olmaya karar verebileceklerini düşünüyorum. Ahşap gövdesiyle, hazneleriyle, aksesuarlarıyla premium bir ürün sahibi olmak daha tatmin edici olabilir. Çünkü tahminim Trailmaster’ın C40 modelinin ikinci el fiyatları ile aynı olacağı yönünde.

Bir yandan pazarlama ve marka algısı yönünden baktığım zaman Comandante akılcıdan daha çok duygusal bir ürün üretmiş. Outdoor sporları ile kahveyi fazla özdeştirmiş. Bu bizim ülkemiz için pek geçerli bir durum değil. Böyle olunca sağlam ve hafif bir değirmen hedefi Trailmaster ve C40 arasındaki kalite hissiyatını biraz fazla açmış.

Ama yine de tekrar tekrar belirteyim; işlevsellik olarak Trailmaster’ın çok iyi iş çıkaracağından şüphem yok.

Bu yazımda Comandante markasının Trailmaster isimli değirmenini deneyimleyebildiğim kadarıyla sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir. Sorularınız varsa yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Teşekkür ederim.

İncelenebilecek bazı linkler :

Comandante Değirmen Web Sayfası .:: COMANDANTE Coffee Grinder | Expect the best (comandantegrinder.com)

Comandante Değirmen Türkiye Distribütörü Tin Coffee – Comandante Grinder, Eureka Grinder, Gardelli SC, Hiroia Smart Scale

Kahveler.net Comandante Trailmaster başlığı : Comandante’nin Yeni El Değirmeni – Trailmaster | Kahveler.Net : Türkiye’nin Kahve Forumu

Diğer Ekipman İncelemelerim Kahve Ekipmanları İnceleme – cihanyuce.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir