Cascara Demleme

Cascara; kahve meyvesinden kahve çekirdeğini çıkarttıktan sonra kalan kısma deniyor. Kahve kabuğu veya kurutulmuş kahve kirazı da diyebiliriz. (İspanyolca kabuk, deri anlamlarında kullanılıyor.)

Kahve meyvesinin; kiraz, kuşburnu veya karayemişe benzeyen bir yapısı var. Kahve kirazının tadı tek başına tüketime pek elverişli değil. Kabuğunun dünya genelindeki en geniş kullanımı ise kurutulduktan sonra bitki çayı şeklinde tüketilmesi.

Daha detaylı anlatmadan önce; gerçek cascara bulmanın epey sıkıntılı bir süreç olduğunu belirtmem gerek.

cascara kahve kabuğu

Cascara Neden Bulunmuyor?

Gıda olarak üzerinde az çalışılmış bir ürün. Kahve çekirdeğinin yan ürünü olduğu için kalite kontrolü ve tüketim alanları açısından niş sayılabilecek bir kategoride. Kafein içerdiği için büyük hacimlerde gıda maddesi olarak tüketilemiyor ve hayvan yemi olarak kullanılamıyor.

kahve kabukları cascara

Kafein sağlık açısından çok tartışmalı bir konu. Kısaca özetleyeyim.

Bir canlının tölere edebileceği kafein miktarı ve yaşayacağı etkiler tam bilinmediği için ülkeler cascara kullanımını ve satışını gri bölgede bırakmışlar. Mesela; içerisinde cascara parçaları barından bir çikolata ile tamamen cascara kullanılarak yapılmış bir reçel tüketmek aynı etkiyi göstermiyor. Bu yüzden bir çok ülkede büyük ölçekte Cascara ticareti yapmak yasaklanmış şekilde.

Bir farklı bakış açısı da cascara ticaretinin kahve çekirdeği ticaretindeki kaliteyi etkileyeceği. O da şöyle bir konu; Cascara kalite ve ürün tanımı olarak keskin çizgilerle ayrılmadığı için çok ucuza çok kalitesiz kahve çekirdekleri “Cascara” etiketi altında ülkelere sokulabilir ve blend kahvelerin içerisinde kullanılabilir.

Böylelikle bize çöp içirmeye dünden razı olan kahve kavurucuları bunu seve seve suistimal ederler. (Marketlerde satılmayan tarihi geçmiş kahveleri satın alarak blendlerine karıştıran üreticilere selam olsun.)

Panama Cascara Cumbalı Kahve

Türkiye’de Cascara Nereden Bulunur?

Ben bu yazıyı yazmak için epey bir site gezdim, sağa sola sordum. Bir haftam aramakla geçti. Anladığım kadarıyla 2022 yılı içerisinde bir tek Delfiano az miktarda getirmiş. Herhangi bir satıcıdan buluyorsanız büyük ihtimalle Delfiano’dan satın alarak perakende satışını yapıyordur. Hatta satışta görseniz bile stokta olup olmadığını sormanızda fayda var. Siz bu yazıyı okurken bitmiş olabilir, arada bir stoklara bakmak gerekiyor.

Cascara Çayı Nasıl Demlenir?

Özel bir hazırlık yapmaya hiç gerek yok. Aynı bitki çayı demler gibi düşünün. Su oranını yüksek tutun. Cascara büyük parçalar halinde veya dilimlenmiş halde olabiliyor. Dilimlenmiş halde olunca daha çok çözüneceği veya tek tek kiraz halinde olunca daha az çözüneceği için kesin rakamlar veremiyorum.

Ben elimdeki Cascara’da yaptığım denemeler sonucu beğendiğim tarif şu şekilde : 15gram için 300ml oranında demleme yaptım. 85 derece su kullandım ve 2 dakika kadar bekledim.

20 gram 300ml olan demlemelerim benim için fazla yoğun oldu.

Demlerken kabukların rahatça açılıp aromalarını bırakabileceği genişlikte bir demlik kullanmanızı tavsiye ederim.

Bitki çaylarından hoşlanıyorsanız diğer çay tariflerime şuradan bakabilirsiniz : Nitelikli Çay Yazıları – cihanyuce.com

Soğuk Cascara Tarifi

Cascara ile cold brew tarzında soğuk demlemeler yapmak da çok güzel oluyor.

Hemen hemen bütün Cold Brew tariflerinde kullanabileceğiniz oran 1:10 oranı. Biraz açayım.

Soğuk suyla demleme yapmak sıcak suya nazaran epey emniyetli bir konu. Malzemelerin çözünme oranı sonuçta sabittir, bir limonu suya atarsanız eriyip yok olmaz. Soğuk çay, kahve, kök, bitki çayı veya aromatik bir şey demlemek istiyorsanız 24 saat bekletince çözünmesi gereken miktarı rahatça yakalarsınız. Tadı yoğun olursa buzla veya ekstra suyla seyreltmek de kolay olur.

cascara buzlu servis

Ben de 50 gram Cascara için 500 ml su kullandım. 24 saat bekledim. Sonucunda filtreden geçirdim ve buzla servis ederek tükettim. Açıkçası sıcak versiyonundan çok daha keyif aldığımı söylemem gerek.

Cascara’da Kafein Miktarı

Cascara tadından dolayı piyasada “Yüksek Kafeinli” olarak bilinmekte. Hatta soğuk demlenmiş cascaranın 2-3 katı kafeinli olduğu söyleniyor. Bunlar büyük ölçüde yanlış bilgiler. Tüketiminden sonra kahveden daha fazla kafein içerdiğine dair bir hissiyatım olmadı. Yaptığım araştırmalar sonucu cascaranın kahveden daha az kafein içerdiğini de okuyabiliyoruz. Ayrıca yeşil kahve ve kavrulmuş kahve arasındaki kafein ilişkisi de bir ipucu veriyor. Kavrulmuş kahve, yeşil kahveden daha kafeinli oluyor. Demek ki kafein kavrulmaya beraber kimyasal olarak da daha fazla ortaya çıkan bir uyarıcı.

Cascara’da kafein var ama kavrulmuş kahveden oldukça düşük.

Cascara’nın Tadı Nasıl?

Hani bazen kahve tadarken “kırmızı meyve aromaları” dediğimiz bir tat vardır cascara tam olarak bu “kırmızı” tatta. Biraz ekşi, kuşburnu veya hibiscus diyebileceğimiz ekşilikten barındırıyor. Kompleks diyebileceğim tatlara sahip. Tadı kahveye hiç ama hiç benzemiyor. Floral, meyvemsi, ekşi-tatlı olarak adlandırabiliriz.

Bu yazımda kahve meyvesinin dış kabuğu olan Cascara’ya dair bildiklerimi dilimin döndüğünce sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir. Sorularınız varsa yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Teşekkür ederim.


Yararlı Linkler :

Delfiano Sitesinden Cascara Bilgileri : Cascara (delfiano.com)

Cascara Yasakları hakkında ayrıntılı okumak isterseniz : Cascara Banned in Europe – Barista Hustle

Cascara hakkında ayrıntılı bilgi The Complete Guide to Cascara in 2022 (elevencoffees.com)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir