Wacaco Nanopresso İnceleme

Wacaco Nanopresso 2017 yılından bu yana taşınabilir espresso makineleri kategorisinde başı çeken ürünlerden birisi.

Dünya çapında binlerce kahve sever tarafından kullanılıyor. İnternette hakkında bir çok makale, bir çok video bulabileceğimiz bir ürün. Ben de şahsen 2020 yılından bu yana hemen hemen tüm aksesuarları ile kullanıyorum.

Wacaco Nanopresso Kutu İçeriği

Peki Wacaco Nanopresso’nun başarısının sırrı nedir?

Nanopresso verdiğimiz parayı hak ediyor mu?

Klasik olacak ama mutlaka gözünden kaçmış ya da inceleyememiş kahve severler vardır; özellikleri ve kullanım şeklinden bahsedeyim.

Wacaco Nanopresso Nedir?

Wacaco Nanopresso en standart hali ile 7-9 gram arası öğütülmüş kahve ve 70-80 ml sıcak su ile çalışır. Demleme için basıncını kendi üzerindeki bir pompa yardımıyla arttırdığınız tamamen manuel bir espresso makinesidir.

Wacaco Nanopresso Nasıl Kullanılır?

1 – Standart sepet içerisine öğütülmüş kahve koyarsınız. Kaşığıyla veya bir terazi yardımıyla miktarını ayarlayabilirsiniz. Nanopresso içerisinde kullanabileceğiniz kahve öğütümünde epey töleranslı, çok ince veya çok kalın olmamak kaydıyla moka pot – pour over – filtre kahve makinesi öğütümlerini kullanabilirsiniz.

Kendi kaşığı yardımıyla sepetteki kahveyi düz bir şekilde sıkıştırırsınız.

2 – Su haznesine üzerindeki çizgiye kadar sıcak su koyarsınız. Sıcak suyu kendiniz kettle veya cezve v.b. ekipman yardımıyla kaynatırsınız.

3 – Tüm kapakları kapatıp sıkıştırıp, pompayı açıp basıncı yükseltirsiniz. İlk kahve akışından sonra saniyede 1 kere olacak şekilde pompalamaya devam edersiniz.

Wacaco Nanopresso Ekşi

Nanopresso aslında kullanımı oldukça basit bir ekipman. Öğütüme, gramaja dikkat ederek veya demlemeden önce sıcak sudan geçirip bir ön ısıtma yaparak fincandan aldığınız lezzeti daha iyi noktalara taşıyabilirsiniz.

Wacaco Nanopresso’nun Tadı Nasıl?

Nanopresso’nun tadı içerisine koyduğunuz kahve kadar… Yuvarlama bir cevap oldu gibi ama gerçek bu. Tamamen manuel bir ekipman olduğu için parametreler sizin elinizde.

Teknik olarak cevaplayayım; çözünme olarak espresso standartlarını karşılıyor ve her seferinde aynı demlemeyi tutarlı bir şekilde yapabiliyor.

Nanopresso hazırlık aşaması hem basit hem de dikkat istediği için amatör kullanıcılar ev tipi espresso makinelerinden çok daha iyi kahveler demleyebilirler. Delonghi, beko vb espresso makinelerinde deneyiminiz yoksa Nanopresso sizin için çok daha iyi bir alternatif.

Öğütücünüz yoksa, espresso hazırlık aşamalarına çok hakim değilseniz yine Nanopresso sizin için daha iyi bir alternatif olacaktır.

Wacaco Nanopresso Renkleri

Wacaco Nanopresso Aksesuarları

Nanopresso’nun aksesuar seçenekleri epey zengin. Kahve haznesi, su haznesi ve kapsül seçenekleri gibi bir çok konuya Wacaco bir çözüm getirmiş.

Nanopresso Barista Kit

Nanopresso Barista Kit

Nanopresso’nuzu bir anda canavara dönüştüren kit.

Nanopresso Barista Kit paket içeriği; büyük su haznesi (140 ml), büyük espresso bardağı, 2 adet kapaklı double espresso sepeti (16gr), 1 adet kapaklı single espresso sepeti (8gr), sepet adaptörü ve 1 adet tamper.

Nanopresso ile single espressolar yaparken; barista kit edinince bir anda kahve dükkanı açmış gibi olursunuz. Elinizin altında 4 ayrı sepet 2 ayrı su haznesi olunca hem kendinize hem çevrenizdekilere double espressolar, americanolar veya kahve tadı yoğun gelen sütlü kahveler yapabilirsiniz.

Double espresso aşamasına geçince bence tat olarak fiyat/performans açısından en iyi taşınabilir espresso makinesini elde etmiş oluyorsunuz. Bu fiyatta double espressoda bir çok makineden iyi sonuç alabiliyorsunuz.

Wacaco Nanovessel

Wacaco Nanovessel

Nanopresso su haznesi yerine tam oturan ufak bir termos. 210ml kapasitesi var. Sıcak suyu evde termos içerisine koyup gittiğiniz yerde kahve demlemeye yarayabilir. Ya da kahveyi demleyip termos içerisinde taşıyabilirsiniz.

Nanopresso Nespresso Adaptör

Wacaco NS Adaptör – Nespresso Kapsül Adaptörü

Bence çok üstüne düşünülmeyen ama işlevi kendinden büyük olan bir aksesuar. Kahve öğütmekle uğraşmak istemeyebilirsiniz. Hediye aldığınız kişinin kahve öğütümü ile uğraşmasını istemiyor olabilirsiniz. Çok üzerine düşünmeden marketten aldığınız kahveleri hızlıca yapmak istiyor olabilirsiniz.

O an değirmen ve kahve taşımak istemiyor olabilirsiniz.

Nespresso bir çok seçeneği olan bir marka. Damak zevkinize göre mutlaka bir kapsül olacaktır. Özellikle yeni nesil kahvecilerde Nespresso Kapsül uyumlu nitelikli kahveler olduğunu da hatırlatırım.

Nanopresso DG Kit – Dolce Gusto Adaptör

Bir kapsül seçeneği daha, Dolce gusto kapsüllerinin özelliği sütlü kahveler de hazırlayabiliyor olmanız. Nanopresso makinenizde Dolce Gusto kapsülleri kullanmak isterseniz bu adaptörü edinmeniz gerekiyor.

Wacaco Nanopresso çok aksesuarlı olunca yazı da uzun oldu açıkçası.

Nanopresso hakkında sıklıkla sorulan sorulara geçeyim.

Wacaco Nanopresso Temizliği Nasıl Yapılır?

Nanopresso iyi bakılması gereken bir ürün. Bazılarının moka pota davrandığı gibi davranılmaması gerek. Espresso öğütümü veya türk kahvesi öğütümü gibi çok ince öğütüm kahveler kullanırsanız pompalara zarar verebilirsiniz veya kahve kanallarına kahve kaçıp tıkayabilir. Her kullandıktan sonra sıcak suyla boş şekilde pompalamakta fayda var.

Wacaco Nanopresso içerisinde Türk Kahvesi kullanılır mı?

Hayır, makineye zarar verirsiniz.

Moka Pot ile Nanopresso arasında tat farkı var mı?

Kesinlikle var. Moka pot olsa olsa sert filtre kahve sayılır.

Güncel Nanopresso Fiyatları Wacaco Nanopresso – Gri Taşınabilir Espresso Ekipmanları – WACACO | escobarista.com

Picopresso ile Nanopresso arasında nasıl farklar var?

Nanopresso kullanımı daha töleranslı, hataları daha iyi kapatıyor ama verdiği Espresso teknik olarak bir espresso sayılmaz. (Tadı kötü değil ama gerçek espresso da değil.) Picopresso ise prensip olarak Nanopresso ile aynı ama malzeme kalitesi daha iyi ve gerçek espresso yapıyor.

Picopresso inceleme yazıma da göz atmak isterseniz : Wacaco Picopresso İnceleme – Bir Kahvesever Blogu (cihanyuce.com)

Daha fazla soru var mı? Yorumlara bırakabilirsiniz.

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Latest from Blog

Frappe Tarifi

Frappe – 240 ml Frappe soğuk sütlü ve kahve ile yapılan şekerli bir içecek. Şuruplarla veya

Cold Drip Tarifi

Cold Drip – 400 ml Cold drip; soğuk kahvenin damla damla yapılmış hali. Soğuk kahve bu

Ristretto Tarifi

Ristretto Tarifi – 25 ml Önce single ve double espressoya hakim olmak gerek. Sonrasında ristretto yapabilmek