Pumpkin Spice Latte Tarifi

Sonbahar-kış gelirken Starbucks’ın bizlere sevdirdiği Pumpkin Spice Latte’yi evde yapılabilir haliyle sizlerle paylaşmak istedim.

Hem basit bir tarif hem de sonucu çok başarılı. Bu kahve tarifini yaparken biraz da miktarlarla oynayabileceğinizi baştan hatırlatmak isterim.

Tarif listemiz epey kısa Bal kabağı – Süt – Kahve ve Baharat Karışımı (Tarçın – Zencefil – Muskat – Karanfil)

Ekim ayı olunca gaza geldim, baktım ki herkes yapmaya başladı ben de marketten bulduğum ilk kabağı alıp eve geldim, temizledim ve doğradım.

Bal kabağı püresi yapmak için buharda pişirme yöntemini uyguladım. Benimkiler büyüklüklerine göre 15 dakika civarında tamamlandı, arada çatalla kontrol ettim.

Baharat kısmı önemli, burada hangi baharatları ne kadar sevdiğinize göre bir karışım yapmanız lazım. Ben toz zencefil, tarçın çubuğu ve tane muskat kullandım. Ölçü olarak 2 yemek kaşığı tarçın, 1 tatlı kaşığı muskat 1 çay kaşığı zencefil miktarı hoşuma gitti. Bu aşamada tadına bakıp düzenleme yapmak elinizde.

Baharatları taze çekmek aynı kahvede olduğu gibi aromasını çok arttıracaktır.

Yumuşamış kabakları bir süzgeç yardımıyla püre haline getirdim böylelikle içindeki liflerden de arındırmış oldum. Püre haline gelen bal kabağı kahvenin içerisinde eriyip gidiyor.

Hazırladığımız ve karıştırdığımız baharat karışımından sadece 1 tatlı kaşığı olacak şekilde alıp, 1 bardaklık süt içerisine koyup 60 – 70 dereceye gelene kadar ısıttım. Bu aşamada şeker ekleyebilirsiniz ben 2 tatlı kaşığı şeker kullandım.

Bardağın içerisine 1 yemek kaşığı kabak püresi koydum ve üzerine kahveyi eklemeye karar verdim. Ben espresso yaptım. Siz nasıl kahve yapabilme imkânınız varsa öyle yapabilirsiniz.

Sütü koymadan önce içinde baharat parçaları kalmasın diye sütü süzdüm.

Şimdi Starbucks düşünsün!

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Latest from Blog

Frappe Tarifi

Frappe – 240 ml Frappe soğuk sütlü ve kahve ile yapılan şekerli bir içecek. Şuruplarla veya

Cold Drip Tarifi

Cold Drip – 400 ml Cold drip; soğuk kahvenin damla damla yapılmış hali. Soğuk kahve bu

Ristretto Tarifi

Ristretto Tarifi – 25 ml Önce single ve double espressoya hakim olmak gerek. Sonrasında ristretto yapabilmek