Pour Over Rehberi

Yeni başlayanlar ve kendini geliştirmek isteyenler için; dripper seçiminden demleme tekniklerine, fotoğraflarla ve videolarla desteklenmiş geniş bilgiler bulacağınız Pour Over Rehberi’ne hoşgeldiniz.

Pour Over” kahve demleme yönteminin ismi. Kahve yatağına yukardan sıcak su dökülerek yapılan demlemelere  Pour Over (Üstten Döküş) deniyor. 

Bu teknikte kullanılan ekipmanlardan en çok bilinenleri Hario V60 – Chemex ve Kalita 185 ama bunların dışında da bir çok marka/model ekipman var.

Sürekli olarak bir çok yeni model pour over ekipmanı piyasaya sürülüyor. 

Pour Over demleme tekniği evrensel olarak çok değişmese de ekipman farklılıklarına göre küçük müdahaleler yapmaya gerek olabiliyor. Sizlere Pour Over tekniğinde kullanılan ekipmanları iki ayrı başlığa ayırarak  tanıtmak istiyorum.

Pour Over Taban Yapısı?

Yapısına göre demleme ekipmanlarını konik ve düz tabanlı olarak iki ayrı kategoriye ayırabiliriz.

Hario V60 ve Chemex koniktir ve altında geniş tek bir delik bulunur. Kahve akışını sınırlayan bir yapısı yoktur. 

Kalita 185 düz tabanlıdır ve altında küçük delikler bulunur. Bu küçük delikler kahve akışını sınırlandırır. 

Kahve akışı sınırlı olan ekipmanların hataları affetme payı daha yüksektir. Kahve öğütümünde ve su döküşünde yapılan hataları tölere eder. Akışı sınırlı olmayan ekipmanlarda ise ustalaştıkça demlemeye çok daha bilinçli müdahalelerde bulunabilirsiniz.  Tadı istediğiniz gibi yönlendirebilirsiniz. 

Hangi V60 Dripper’ı Almalıyım?

Boy: 01 ve 02 boyu mevcut. 02 boy ile hem gerektiğinde 2 kişilik demlemeler yapabilir hem de filtrelerini rahatlıkla bulabilirsiniz. 01 boy (küçük) pour over demleyiciler ülkemizde ve dünyada çok kullanılmıyor.

Malzeme: Cam – Seramik – Metal(Bakır) ve Plastik malzeme sıklıkla bulunabilir. Bunlardan plastik ısıyı en iyi koruyanı, seramik en gelenekseli, metal ısıyı en iyi dağıtanı, cam ise en sağlıklı ön ısıtma yapılabilenidir. Realist olarak bakmamız gerekirse Plastik en kırılmazı, Metal en pahalısı, Seramik en rahat bulunanı ve Cam en hassası olur. Tat bakımından birbirlerine üstünlük sağlayamazlar. Tat sizin kontrol edebileceğiniz bir şeydir. 

Marka: Orjinal Hario V60 demleyicilerin öne çıkan en önemli özelliği içlerinde bulunan oluk yapısı ve boyutudur. Demleyici markası değişirse olukların yapısı da değişebilir veya boyutu 02 yazmasına rağmen bir kaç cm küçük/büyük olabilir. (Fotoğrafı inceleyiniz) Hario dışında bir çok markada kullanışlı pour over ekipmanları mevcut. O yüzden markasının Hario olması şart değil.  Boyutuna ve yapısına dikkat edildikten sonra, demlemeye yeni başlarken bütçeyi de yormayacak bir  ekipman tercih etmek yanlış olmaz.

v60 nasıl demlenir

Diğer V60 demleme ekipmanlarını ayrıntılı incelemek isterseniz bu konu hakkında yazdığım yazıya göz atabilirsiniz.

V60 Demleyici Çeşitleri – Bir Kahvesever Blogu (cihanyuce.com)

Yeni Başlayanlar için V60 Tarif Videosu

Henüz bir değirmeniniz yoksa ve V60 demlemeye yeni başlıyorsanız uygulayabileceğiniz bir tarif.  Sadece kahve yatağını izleyin ve süzülmeye göre döküşünüze devam edin. 

V60 ve Kalita Filtre Boyutları

Kalita Wave veya sepet tipi filtre kahve makinelerinde gördüğümüz kahve filtrelerinin de bir boy anlatımı vardır.

Kalita 155 – Kalita 185 veya sepet tipi çiçek filtrelerde gördüğümüz 90×250 gibi ölçüler; filtrenin tamamen açık haldeki çapını belirtir. Kalita 185 filtresinin tamamen açıkken çapı 18.5 santimetredir. 

İki kişilik V60 Tarif Videosu

İki kişilik demlemelerde rahatlıkla kullanabileceğiniz bir V60 tarifi. Genellikle 2 kişilik demlemeler biraz daha zor sayılır. Kullanılan kahve ve su miktarı arttıkça kontrol zorlaşır.

Pour Over Öğütüm Boyutu

V60 veya Kalita farketmeksizin pour over demleme yönteminde genellikle French press öğütümünden ince moka pot öğütümünden kalın bir öğütüm kullanılır. 

Bu öğütüm “medium/orta” olarak adlandırılır. 

Öğütüm boyutlarına ayrıntılı biçimde göz atmak ve öğütümlerde kullanabileceğiniz bir tablo edinmek için linke göz atabilirsiniz. 

Kahve Öğütüm Boyutları – cihanyuce.com

V60 Gramaj Ölçüleri

V60 demlemelerinde genel olarak 1/16.6 oranı kullanılır. Yani her 1 gram kahve için 16.6ml su üzerinden hesaplayabilirsiniz.​

Kahvesine göre tadına bakarak 1/15 ile 1/17 sağlıklı aralık olarak adlandırabiliriz. ​

Tablolara ayrıntılıı şekilde göz atmak isterseniz.​

Kahve Gramaj Ölçüsü – cihanyuce.com

Yüksek Aromalı V60 Tarif Videosu

​Biraz daha ileri düzey demleyiciler için aromaları epey öne çıkaran bir demleme yöntemi paylaşmak istiyorum. Bu yöntemde İnce öğütüm, parçalı döküş ve bypass yöntemi var.​

Bu yazımda V60 demleme ile ilgili bildiklerimi ayrıntılandırarak sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir. Sorularınız varsa yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Teşekkür ederim.

Yararlı Linker :

Coffeerem’den güzel bir rehber Hario V60 Demleme Önerisi – Coffeerem Roastery & Works

Demleniyor.com V60 temizlik ipuçlarına kadar yazmış Hario V60 ile Filtre Kahve Nasıl Demlenir? Aromaları hissedin. (demleniyor.com)

Kamarad Coffee’den hızlı bir V60 Rehberi V60 NASIL DEMLENİR | Hario V60 ile nitelikli kahve yapmak – Kamarad Coffee Roastery

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Latest from Blog

Cafe Ekipmanları Rehberi

Yine farklı katmanları olan bir yazı ile karşınızdayım. Konumuz Cafe Ekipmanları. Zannedersem bu yazıyı “cafe danışmanlık

Meet Lab Coffee

Bir süredir adından epeyce söz ettiren bir kahve dükkanı Meet Lab Coffee ve dükkanın felsefesine yakışır