Picopresso Problemleri

2021 Haziran ayında piyasaya çıkan Wacaco Picopresso; zaman geçtikçe satışları artan bir taşınabilir espresso makinesi oldu. Kullanıcı sayısı arttıkça, ürün ve kullanımla ilgili sorular da artmaya başladı. Escobarista bünyesinde ürünü ilk geldiği günden bu yana kullandığım ve müşteri sorunları ile de ilgilendiğim için Picopresso hakkında epey bir bilgi birikimi yaptım diyebilirim. 

Wacaco Picopresso İnceleme Yazım : Wacaco Picopresso İnceleme – cihanyuce.com

Bu yazımda uzaktan baktığınız zaman sorun gibi görünen ama çözümü basit olan birkaç konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Porselen V60’a çekiçle vurmayın kırılır demek gibi bir yazı ama… 😅

Picopresso az basınç oluşturuyor! Picopresso basınç oluşturmuyor! 

– Daha hiç az basınç oluşturan Picopresso problemi olmadı. Sonradan basıncı düşen makine de olmadı.

– Kahve yatağından bir şekilde su geçiyorsa basınç oluşuyordur. Makinenin çalışma şekli ya hep/ya hiç şeklinde. Yani bozuksa kahve yatağına 1 damla su bile damlamıyor. 

– Hızlı akıyor, krema yapmıyor, su gibi çıkıyor gibi durumların hepsi için; kahve veya öğütümle ilgili problem yaşıyorsunuz anlamına gelir. 

– Bu problemlerin çoğu için genelleme yapayım; market kahvesi kullanmayın, bayat kahve kullanmayın, öğütülmüş olarak aldığınız kahvenin öğütüm boyutuna güvenmeyin, çekilmiş kahveyi uzun süreli saklamayın.

Picopresso’yu en iyi kullanım şekli, düzgün kahve ve espresso kabiliyeti iyi olan bir değirmenle oluyor.

Picopresso açmak ve temizlemek için yıldız tornavida kullanamıyorsunuz.

Picopresso bir anda su pompalamayı durdurdu!

– Picopresso bir süre kullanılmazsa, siz de temizlik yapmıyorsanız içinde kahve yapışıp kuruyor. Basıncı oluşturan ufak bir (fotoğrafta: şeffaf top) parça var onun hareketi kısıtlanıyor. Böyle bir sorun olursa içini açmak ve temizlik yapmak zor değil ama bu işlere pek kabiliyetiniz yoksa içini açmayın; servisine yollayın. Sorunsuz kullanılmaya devam edersiniz. 

Basınç Oluşumunu Sağlayan Parçalar

– Temizliği düzenli yapmaya dikkat edin. Uzun süreli saklamalarda arada bir içinden su geçirmek daha sağlıklı bir çözüm olabilir. 

– Su haznesine temiz su koyun. Bazen kahve tortuları gözden kaçabiliyor ve zamanla ekipman içerisinde birikebiliyor.

Picopresso Tıkandı!

– Picopresso ile pompalamaya başladığınızda ortalama 15-16 pompada basıncın avcunuzda oluşmaya başladığını hissediyorsunuz. 18-20 pompalama arasında da ilk damla genellikle fincana düşmeye başlıyor. Eğer basınç oluşuyor ve kahve akışı olmuyorsa pompalamayı durdurun. Öğütümü kalınlaştırın ya da gramajı düşürerek tekrar deneyin. 

– Akış tıkanıyorsa; makineyi zorlamak makinenizin ömrünü kısaltacaktır. Silkonlara ve basınç mekanizmasına zarar verirsiniz. Parça değiştirmeniz gerekir.  

Picopresso Ağız Kısmı Sıkıştı!

– Bazen portafiltre kenarında kahve tortuları kaldığında ve o şekilde vidalama yapıldığında yaşanabiliyor. Bazen de ince veya fazla kahve kullanıp, basıncı yükseltip akışın olmadığı ve Picopresso’nun sıkıştığı durumlarda yaşanabiliyor.

– Ağız kısmı basınç nedeni ile sıkıştıysa ve açılmıyorsa, 1-2 saat tam soğumasını bekleyin. Gerisi fiziksel güce bağlı. Ağız kısmına zarar vermemek adına pense/tornavida kullanmayın. Bir bezle veya kapak kısmına bir ip bağlayarak açmayı deneyebilirsiniz.

Picopresso Vida Attı!

– Vidalama işlemine dikkat etmeyip tam kapatmazsanız yaşanabiliyor. Yine vida kısmında kahve tortuları olursa yaşanabiliyor. Demleme sırasında basınç oluşurken dişli atlıyor. Dişi kırmadıysa şanslısınız, dişe zarar verdi ve kırıldıysa parça değiştirmeniz gerekiyor.

Picopresso Kol Attı!

– Öyle durduk yerde kol atacak bir mekanizması yok. Kol kapalıysa atamaz.

– Kol attıysa siz kolu tam kapatmadınız anlamına gelir. Kol yerine çevrilerek kapanıyor, siz tam çevirmezseniz tutması gereken çentikler tutamaz. Çentikler kırılmadıysa geri takması kolay. Kırıldıysa parça değiştirmeniz gerekli.

Picopresso Shower Screen Contası Yırtıldı!

– Kahveyi fazla ince öğüten arkadaşların başına daha çok geliyor. Espresso yapmak için filtre kahve için kavrulmuş kahveler kullanan arkadaşların başına daha çok geliyor. Bu aralar moda olan bir durum var; espressoda açık kavrum Etiyoypa kahveleri deneyen arkadaşların başına daha çok geliyor. 3 durumda da makine fazla zorlanınca meydana gelen bir durum.

– Yıkama veya temizleme ile ilgili değil. Genellikle temizlik sırasında fark ediliyor o yüzden temizlikle alakalı diye düşünenler olabilir. Screen kenarları fazla keskin o yüzden conta yırtılıyor gibi düşünüyor da olabilirsiniz.

– Suyu dağıtan metal conta olduğu için, tamamen yırtılıp dağılmadığı sürece görevini yapmaya devam eder. Tamamen yırtılırsa yedek parça olarak satışı da var.

Picopresso Çantası Fermuar Diş Atlıyor!

– Çanta güzel ama bence dişlerini çok büyük yapmışlar. Büyük dişli fermuarların diş atlaması çok yaygın bir problem.

– Çözümü basit, videodaki gibi penseyle sıkıştırarak yapabilirsiniz. Ya da bir lostra / ayakkabıcı / çantacıya götürebilirsiniz. 5 dakikada hallederler.

Dip not.

Benim anlattığım şeyler, garanti kapsamı/kapsam dışı tartışması değil. Para verip aldığınız her üründe, size taahhüt edilen ürün kalitesini de satın aldığınızı unutmayın. Gerektiği yerde mutlaka hakkınızı arayın. Satan kişi ben değilim, hangisinin garanti kapsamına girip girmeyeceğinin kararını da ben vermiyorum.

Türkiye’den alınmamış veya garanti süresi bitmiş ürünlerde de çözümler olduğunu unutmayın. Bilgi paylaştıkça çoğalır düşüncesinden yola çıkarak; sizin de eklemek istediğiniz picopresso sorunları ve çözümleri varsa yazının altına yorum olarak ekleyebilirsiniz. Hepimizin işine yarar. Sevgiler.

1 Comment

  1. merhabalar , Wacaco Picopresso Yedek Parça – Shower Screen parçasını kayıp ettim nerden temin edebilirim ?

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Latest from Blog

Espresso Yapım Videosu

Zamanında Gaggia New Classic kullanıyorken başından sonuna espresso yapma şeklimin videosunu çekmiştim. Bence amatör gözle bakınca

Coffee Ness – Çayırova

Cafe önerilerinde bu sefer Kocaeli – Çayırova’dan bir işletmeyi sizlere tavsiye etmek istiyorum. Coffee Ness yeni