Nusret’in Yeni Kahvecisi – Kapicciiiinoo

Kapicciiiinoo!

Nusret kahveci açıyormuş!

-Hani kapiçino diye ağzını yaya yaya söylüyor ya onu marka yapıyormuş!

-Adını Nusret Coffee yapacakmış, yok yok Nus COffee Co. yapacakmış yok yok kapiçino yapacakmış.

-Cappucino tescil edilemez ki nasıl yapacakmış?

kapicciiiinoo tabela, nusret kahveci

İstanbul’da kahve içilebilecek mekânları gezmeye devam ederken zannedersem olabilecek en magazin kahveciye de gitmiş oldum. Zaten mekân çok yoğun bir alanda; Kapicciiiinoo’ya gitmeseniz bile etrafında yüzlerce harika kafe-restoran var. Konumu gezi rotası olarak güzel bir yerde.

İstanbul’un en gözde semtlerinden birinde; binlerce yerli ve yabancı turiste hizmet vermek kolay mı? Kapicciiiinoo nasıl bir balon?

Hikâye şöyle; 2019 içerisinde Nusret Gökçe Park Hyatt Maçka Palas otelini satın almış. Bir yandan steakhouse işlerini büyütürken bir yandan da anlıyoruz ki yeni markalar yaratma arayışında.

Ben şahsen Nusret’i takip etmiyordum, Saltbae olaylarından da genel kültür olarak haberdarım ama çok bilgim yok. Yeni sloganı Kapicciiiinoo’yu hiç görmemiştim. Cüneyt Özdemir’in canlı yayınlarını günlük olarak izlerken aşağıdaki videoya rastladım ve epey bir bilgi edinmiş oldum. Siz de konuya uzaksanız tavsiye ederim.

Bu videoda 17:40 saniyelerde geçen kapiçino bilgilendirmesinden sonra, dükkânla ilgili açılış haberine de denk gelince iyice meraklandım. Beşiktaş Akaretler taraflarında işim olduğu bir gün Nusret’in yeni kahvecisi Kapicciiiinoo’ya da uğrama şansım oldu.

İstanbul’un en gözde semtlerinden birinde; binlerce yerli ve yabancı turiste hizmet vermek kolay mı? Kapicciiiinoo nasıl bir balon?

kapicciiiinoo iç tasarım, nusret kahveci, nusret gökçe

Hadi ön yargısız anlatayım.

Kapicciiiinoo bir kere epey ufak mütevazı bir dükkân. Metrekare olarak küçük bir işletme sayılır. İçerisi çok lüks diyebileceğim şekilde değil. Bence güzel tasarlanmış, bizim Türk işi kjafelerdense İtalyan espresso barlarına benziyor. Ortada kruvasan ve kahve makinesi var. Barista veya arkadaşlarınızla sohbet ederek kahve içebileceğiniz şekilde.

Ben gittiğimde içerdeki tek Türk müşteri bendim. Ben oradayken İspanyol bir turist kafilesi geldi ve kapıda sıra oldular. Sipariş verenler çoğunlukla sütlü kahveleri tercih ettiler.

kapicciiiinoo menü, fiyat listesi,  nusret kahveci, nusret gökçe

Kapicciiiinoo Fiyat Listesi

Espresso veya Americano içiyorum genelde; sipariş etmeden önce fiyat listesini kontrol ettim. Ve şaşırdım! Fiyatları iki gün önce Kadıköy’de gittiğim kahveciden daha uygun. Espresso içmeye karar verdim ama önce barista arkadaşa sorayım dedim.

-Espresso’da hangi kahve var?

-Ethiopia Bensa Bombe, tavsiye ederim epey farklı meyvemsi bir kahve.

Bakın şu yukarıda yazdığım soru ve cevap var ya; nitelikli kahveciyim diyen 100 dükkânın 99’unda olmuyor. Bu kahveyi havalı olsun diye İstanbul Kahve Festivalinde ikram eden kahveciler; dükkânlarında en ucuz Brezilya kahvesini Kolombiya ile blend yapıp espresso olarak veriyorlar.

Kahvelerin nerden geldiğini sordum. Tedarikçilerinin Boxx Coffee olduğunu söylediler. Boxx; gayet iyi bildiğim benim de kahvelerini aldığım bir roaster. İlgilendiğimi görünce kahvelere bakmama izin verdiler. Güzel kavanozlarda epey bir kahve var. Künyeleri Boxx Coffee künyeleri ile tutuyor. Bol bol muhabbet ettik.

kapicciiiinoo içe mekan, cafe bar,  nusret kahveci, nusret gökçe

Fotoğraf çekmek için izin aldım.

Açılalı 1 hafta civarı olmuş, filtre kahve makinesini henüz çalıştırmamışlar, isteyene V60 yapıyorlarmış, altın yaldızlı cappucinodan çok satıyorlarmış, cironun yarısını Çocuk Esirgeme Kurumuna bağışlıyorlarmış. Bu bağış nedeniyle insanlar içmeseler bile sipariş veriyorlarmış.

kapicciiiinoo gidilir mi, fiyat listesi,  nusret kahveci, nusret gökçe, yorum

Ben oradayken Nusret geldi. Instagram’dan takip etmediğim için gelişi sürpriz oldu . Gayet normal bir şekilde selam verdi. Nasıl kahveler dedi. Çocuklar vardı etrafta onlarla boğuştu falan. Bir an ortam şenlendi 😀 İspanyol turistlerle ınstagram hikâyeleri attı. Aynen bir dükkân sahibi gibi, olması gereken bir esnaf gibi müşterilerle tek tek ilgilendi. Hatta birkaç kere halimi, hatırımı, başka bir şey isteyip istemediğimi sordu. Hiç kimse taşkınlık yapmadı.

Bu gibi temas-muhabbet konuları daha önce gittiğim; son derece nitelikli, herkes tarafından bilinen kahve dükkânlarında yaşanmayan şeyler. Oralarda kahveyi alıp, içip, pek sohbet etmeden çıktığınız bir tarz hakim.

Nusret güzellemesi yapıyor gibi oldum ama ben şahsen ön yargılı gitmiştim o yüzden böyle ayrıntılı anlatıyorum.

Kapicciiiinoo’ya Gidilir Mi?

Dükkânda sundukları kahveden, çalışan baristaya, kullandıkları kahve makinesine kadar her şey epey kaliteliydi. İŞİN MANYAK TARAFI İÇTİĞİM ESPRESSO DA İYİYDİ!

kapicciiiinoo espresso, cappucino, menüsü, menü

Dükkân tabii ki de daha yeni açılmış. Zamanla belki kahveler veya çalışanların tutumu değişebilir ama bu kaliteyi bozmazlarsa Kapicciiiinoo benim geçerken uğrayabileceğim, misafirlerimi götürüp espresso ısmarlayabileceğim bir mekân olmuş.

Elbette bir roastery veya daha kendi halinde bir üçüncü nesil kahveci gibi değerlendirmek uygun olmaz. Ben gezdiğim kahvecilerle karşılaştırdığım zaman aldığım hizmetten memnun kaldığımı belirtmek istiyorum.

kapicciiiinoo nerede, kapicciiiinooya nasıl gidilir, nusretin mekanı, nusret kapuçino, cappucino

Kapicciiiinoo Nerede?

Park Hyatt Maçka Palas Otel’in altında. Girişi dışardan, oteli karşınıza aldığınızda en sağdaki kapıya yakın, 33 numara yazan numaratörün ordan giriyorsunuz. Ayrıca Otel içinden de cafeye geçiş mevcut.

Bu yazımda Nusret Gökçe’nin sahibi olduğu mekanı gözlemeyebildiğim kadarıyla sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir. Sorularınız varsa yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Teşekkür ederim.

Yararlı Linkler :

Nusret Steak House Web Sitesi Nusr-Et | Ana Sayfa

Ntv Haber Linki Nusret Gökçe’nin yeni mekanı Kapicciiiinoo Maçka Palas’ta açıldı | NLife (ntv.com.tr)

Sputnik Türkiye Haber Linki Nusret Gökçe kahve dükkanı açtı: ‘Kapicciiiinoo’ – 17.06.2022, Sputnik Türkiye (sputniknews.com

Kahve Mekanları İnceleme Yazılarım Kahve Mekanları İnceleme Yazıları – cihanyuce.com

Kahve Demleme Rehberlerim Rehberler Yazıları – cihanyuce.com

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Latest from Blog

Frappe Tarifi

Frappe – 240 ml Frappe soğuk sütlü ve kahve ile yapılan şekerli bir içecek. Şuruplarla veya

Cold Drip Tarifi

Cold Drip – 400 ml Cold drip; soğuk kahvenin damla damla yapılmış hali. Soğuk kahve bu

Ristretto Tarifi

Ristretto Tarifi – 25 ml Önce single ve double espressoya hakim olmak gerek. Sonrasında ristretto yapabilmek