Kahvesi Soğuyanlara Çözümler

Kahveler Soğumasın! Kahvesini sıcak içmeyi sevenlerin denemesi gereken ipuçları.

– Kahvem neden yeterince sıcak değil?

– Filtre kahve ılık oluyor.

– Kahveyi daha sıcak nasıl yaparız?

Konuyu dağıtmadan hızlı bir giriş yaparak; araştırmacı ruhumla adım adım parametreleri değiştirip beraber gözlem yapacağız. Fincana geçen kahvenin sıcaklığı nasıl artırılır ölçüm yaparak takip edelim.

ÖN ISITMA

Önce sabit sıcaklıkla başlıyoruz. Demleme sıcaklığımız 96 derece. 20 gram kahve 300 ml su kullanacağız.

1- Ön ısıtma yapmadan french press içerisine kahve ve suyu ekliyoruz. French press ağzı açık şekilde demliyorum 4 dakikalık demleme boyunca termometre değerlerimiz 92-81,7 arasında değişti, 4 dakika sonunda ortalama 87 derecedeyiz. Tds:1,30

2- French press içerisinde kaynar su bekleterek ön ısıtma yapıyorum. Sonra french press içerisine kahve ve suyu ekliyoruz. Bu demlemede french press kapağını da kapatıyorum. 4 dakikalık demleme boyunca termometre değerlerimiz 96-87,8 arasında değişti. 4 dakika sonunda ortalama 92 derecedeyiz. Tds:1,46 – Aynı öğütüm ve aynı süre olmasına rağmen çözünme sonucumuz da artmış.

3- V60 üzerinde ön ısıtmayı deneyelim. Kahve ekipmanlarını sıcak sudan geçirmeden olduğu gibi demliyorum. 50 ml blooming ardından yavaş bir döküşle demlemeyi 02:30 saniyelerde bitiriyorum. Demleme başlangıcında 96 derece su kullanmama rağmen demleme yatağındaki sıcaklık 88 dereceye kadar düştü. 02.30 demleme sonunda elde ettiğim kahve fincanda 70 derece civarında.

4- Server ve V60 gibi kahve ekipmanlarını sıcak suyla iyice ısıttım. İçeceğim fincanın içerisinde sıcak su beklettim ve öyle demlemeye başladım. Demleme için 96 derece su kullandım, demleme yatağındaki sıcaklık 92 dereceye kadar düştü. Demleme sonunda bardaktaki sıcaklık 77 derece. Yani 7 derece yukarı çektik.

Sonuç: Ön ısıtma şart

MALZEME FARKI

5- Porselen Demlik: Kahve ekipmanlarını sıcak sudan geçirmeden olduğu gibi demliyoruz. 50 ml blooming ardından yavaş bir döküşle demlemeyi 02:30 saniyelerde bitiriyoruz. Demlemeye 96 derece su kullanarak başladım. Demleme yatağındaki sıcaklık 88.8 dereceye kadar düştü.

6- Plastik Demlik: Kahve ekipmanlarını sıcak sudan geçirmeden olduğu gibi demledim. 50 ml blooming ardından yavaş bir döküşle demlemeyi 02:30 saniyelerde bitirdim. 96 derecedeki suyla demlemeye başladım. Demleme sonlanırken demleme yatağındaki sıcaklık 91.4 dereceye kadar düştü.

Sonuç: Isı yalıtımı iyi olan malzeme demleme sıcaklığınızı yukarı çekecektir.

DÖKÜŞ FARKI

Bunun testini görsel ile yapmak çok zor o yüzden anlatmak istiyorum.

Diyelim ki 300 ml sıcak suyu 100 – 100 – 100 ml olarak 3 eşit parçada dökeceksiniz. Böyle bir döküş gerçekleştirmek demleme yatağındaki sıcaklığın beklemelerle birlikte 3 kere yükselip azalmasına neden olacaktır.

Bir de 300 ml sıcak suyu sakin bir şekilde tek seferde kesintisiz olarak döktüğünüzü düşünün. Bu tarz bir döküşte demleme yatağının ısısı hızlıca artacak ve olabildiğince stabil şekilde ilerleyecektir.

Sonuç: Isı daha çok korunsun istiyorsanız: Su döküşünü çok bölmeden demleme yapmak gerekir.

Yaptığım En iyi V60 Demlemesi:

9- Server kullanmadım, fincanı sıcak suda beklettim ve plastik demleme ekipmanını kullandım. Ekipmanları sıcak sudan geçirerek ön ısıtma işlemi yaptım. 96 derece su kullandım. 30 ml blooming sonrası uzun ve sakin tek bir döküşle 2:30 süresini hedefledim. Demleme yatağındaki sıcaklık 92 dereceye kadar düştü. 2:30 sonunda bardaktaki sıcaklık 78 derece.

Çıkarımlar ve İpuçları:

Demlenen filtre kahvenin fincanda ılık olmaması ve uzun süre sıcak kalabilmesi için neler yapabiliriz?

– Demleme ekipmanınızı seçerken, daha ağır, ısı yalıtımı daha yüksek, termos işlevi de görebilecek veya çift cidarlı malzemeler tercih edilebilir.

– Ön ısıtma olmadan kesinlikle demlemeye başlamayın. Demleme ekipmanlarını ve bardağınızı mutlaka sıcak sudan geçirin.

– Filtre kahve makinenizi boş şekilde az miktar suyla çalıştırarak, su geçen yerlerin ısınmasını sağlayabilirsiniz.

– Demlemeyi duraklayarak değil, daha seri daha kısa sürede tamamlamaya çalışın.

– French press demleme sırasında pek bir müdahale yapılamayacağı için belki french pressi açıkta bekletmek yerine havluyla sarmak bir çözüm olabilir.

– Demleme yatağındaki ısı düşüşlerini beraber gördüğümüze göre; tadıyla ilgili sorun yaşamadığınız sürece olabilecek en yüksek sıcaklıkla demlemeye başlayabilirsiniz. (Özellikle french press için çok geçerli.)

– Kahvenin havayla temasını en aza indirin. Kahve demlenen bölgelerin varsa kapaklarını kapatın. (French press kapağı gibi veya Moccamaster tarzı kahve makinelerinde demleme haznesinin üzerinde bulunan kapak gibi.) Kapaklı bardak kullanın.

– Termos kullanıyorsanız, termosunuzu kullanmadan önce sıcak sudan geçirin. Eğer taşınacaksa çok sallamayın. Sallandıkça sıcaklık düşüyor.

– Gerçekten sıcak kahveler seviyorsanız filtre kahve yerine Americano tercih edebilirsiniz. Espresso üzerine sıcak su koyuluyor. (Çay demi gibi.)

Bu son;

– Yaşadığınız şehri değiştirebilirsiniz. Mesela Adana’da musluklardan bile ılık su akıyor. 🙂


Bu yazımda aslında bana çok rahatsızlık vermeyen fakat farklı farklı kahveseverlerin bir çok kere sorduğu -ılık fincan- sorununa derinlemesine bakmaya çalıştım.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Bu yazıyı internetten bulduysanız ve henüz tanışmadıysak; sizi instagram sayfama da davet etmek isterim. Orada siz yokken bir kahvesever eksik sayılırız.

Yeni yazılarımda görüşmek üzere.

Ciyu

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Latest from Blog

Frappe Tarifi

Frappe – 240 ml Frappe soğuk sütlü ve kahve ile yapılan şekerli bir içecek. Şuruplarla veya

Cold Drip Tarifi

Cold Drip – 400 ml Cold drip; soğuk kahvenin damla damla yapılmış hali. Soğuk kahve bu

Ristretto Tarifi

Ristretto Tarifi – 25 ml Önce single ve double espressoya hakim olmak gerek. Sonrasında ristretto yapabilmek