Ev Yapımı Instant Kahve

Kahve demlemekten ve içmekten çok keyif alıyorum. Kahveyi tartmak, öğütmek kendimle zaman geçirmek, başkası için değil de kendim için özendiğim bir şeyi yapıyor olmak bana iyi geliyor.

Bazen de kahveyi sadece tüketmek, mekânı yaşamak ve sevdiklerimle o anı paylaşmak istiyorum. Bu gibi durumlarda kahve demlemekle uğraşmak istemiyorum. Kahveyi demleyip yanımda götürmek bir çözüm fakat termosta gezmiş kahveden hiç keyif almıyorum. Hangi termosu denersem deneyeyim gazı kaçmış kola içer gibi hissediyorum. Tadını bildiğim kahvenin aroması gelmiyor, acılaşmış oluyor. Termosta sıcak su taşıyıp gittiğim yerde kahve demleyeyim desem çok pimpirikliyim bir bavul eşya taşıyasım geliyor.

Kaliteli Instant Kahveler

Özeniyorum! Yurt dışında artan nitelikli granül kahveler çok ilgimi çekiyor. Ülkemizde satılan granül kahvelerin, şeffaf olmayan içerikleri ve kullanılan katkı maddeleri; kaliteli granül-instant kahvenin de üzerine gölge düşürüyor.

Ben de ne yapayım, başkasından bekleyeceğime kendi çözümümü üreteyim dedim.

Demleme yapmadan, dışarıda bir yerlerde, sıcak suyla karıştırıp içebileceğim bir kahve çözümü üzerinde çalışmaya başladım.

Granül kahve üretmek aşırı pahalı bir iş. FREEZE DRYER denen çok çok pahalı bir cihaza ihtiyacınız var. Biraz araştırdım, baktım olacak gibi değil, eledim gitti.

Cometeer Coffee firması bana ilham oldu ve buz kalıbı büyüklüğünde bir kahve konsantresi yapmanın sonra da bunu sıcak suyla karıştırmanın doğru bir sonuç verebileceğini düşündüm.

Konsantre kahve elde etmek için 3 yol denedim.

Espresso Shot Dondurmak

Espressoyu buz veya buzlu su üzerine çektiğimizde güzel olduğu için; denenmesi gereken bir fikir olarak düşündüm ama taze espresso ile bayatı arasındaki fark epey belirgin oluyormuş.

Espressoyu hızlıca soğutmanız ve dondurmanız gerekiyor. Oda sıcaklığında bekledikçe ekşi tatlar gelmeye başlıyor. Donmuş espressoyu tekrar sıcak suyla açınca kahvenin tadı falan kalmıyor. Espresso shotları gerçekten iyi hazırlamak gerekiyor. Hazırlaması zor, uygulaması zor, aldığımız sonuç kötü.

Konsantre Cold Brew Dondurmak

Espressodan daha iyi. Cold Brew yöntem olarak çok aromatik sonuç vermiyor bir kere onu düşünerek kahveyi seçmek gerek. Belki daha koyu kahveler denemek alınan sonuç açısından daha yararlı olabilir. Konsantre olması için 100 gram kahve 500 ml su kullandım. Çıkan 40 gramlık buz tanelerini 100 ml sıcak su ile seyrelttim. Bu yöntemin yapması kolay, tadı arada derede.

SIKI DURUN!

ASIL OLAY GELİYOR!

EUREKA!

COLD DRİP DONDURMAK!

Tüm kahveseverlerle heyecanımı paylaşmak istiyorum. Denemelerim sonucunda geldiğim en keyifli sonuç – Buyurun.

Kahveleri moka pot boyutunda öğüttüm, 85 gram kahve için 500 ml su kullandım. (Kahve sudan emdiği için demlenmiş 320ml çıktınız oluyor.) Toplam demleme sürem 8 saat. Kahveler ısıl işlemden geçmediği için hiç yanık/acı tadı yok. Hem demleme süresi kısa hem soğuk demleme olduğu için bayatlama yok. Cold Drip sonradan sıcak suyla açmak için yaptığım en ideal yöntem oldu. Kahve aroması konusunda açık ara en başarılısı.

Demlediğim konstantre kahveyi buz kalıplarına aldım. Sıcak suyla açarken, tds ölçümü yaparak yoğunluğunu kontrol ediyorum. 40gr buz kalıbını 150ml ye tamamlayınca (100-110ml su koyarak) en iyi sonucu aldım (1.20-1.35 tds aralığında). Kahvenin V60 ile elde edemediğim harika bir dokusu var.

320 ml konsantre kahveden benim için 8 bardak kahve çıkar. Bardak başına harcadığım 10,5 gram kahve de gayet ekonomik bir sonuç olduğunu gösteriyor.

Bu yöntemin nesi iyi?

Demleme konusunda epey zahmetsiz. Demlendi/demlenmedi demeden her bardakta doğru çözünme elde etme garantisi var. Bu şekilde kahveyi uzun süre buzlukta saklayabiliyorsunuz.

Bu yöntem nasıl geliştirilir?

Buz kalıbı dışında; falkon tüplerde yapılarak da saklanabilir. Böylelikle gün içerisinde tüketecekseniz, kalıpların biraz erimesi de sorun olmaz.

Bu yöntem beni tatmin etti mi?

Evet! Sizlerle de o yüzden paylaşmak istedim. Zor anlar için mutlaka buzlukta bulundururum.

Katkı maddesi olmadan, istediğim kahveden hazırlayabilmek epey keyifli.

Berrak Kahve

Sütlü kahveler ile olur mu?

Kesinlikle olur, bu neredeyse espressoya yakın bir konsantre olduğu için soğuk veya sıcak sütle çözmeniz durumunda kahve tadı kaybolmayacaktır.

Eğer denerseniz; aldığınız sonuçları, yorumlarınızı ve kendi tariflerinizi de benimle paylaşabilirseniz buraya eklemek isterim.


Yazılarımla ilgili dilediğiniz zaman soru sorabilir, yorum bırakabilir hatta instagram üzerinden geri dönüş yapabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Ciyu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir