Doğal Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Bu yazımda elma sirkesini hiçbir katkı maddesi kullanmadan hatta sirke anası olmadan yapmayı anlatacağım.

Sirke Anası Nedir? Doğal fermantasyon işlemi sonunda sirke üzerinde oluşan kalın maya tabakasına Sirke Anası denir. Sirke anası fermantasyon işlemini hızlandırır.

Sirke yapmak aslında çok kolay, yapamıyorsanız büyük ihtimalle işinizi istemeden zorlaştırıyor olabilirsiniz.

Kurallar!

1- Elmaları gerçekten tam olmuş hatta çürümeye başlamış kendi kendine şekerlenmiş olanlarından seçin, sapı ve çekirdeklerini kesinlikle ayıklayın. Özellikle çekirdekleri doğal koruyucular içerdiği için sirkeniz tutmayabilir.

Elma sirkesi için çekirdek ve sap kısmını ayıklamak gerekiyor.

2- Klorsuz su kullanmanız gerekiyor. Birçok şehrimizdeki şebeke suları (musluk suyu) klor oranı yüksek olduğundan bakterileri öldürecek ve sirkeniz tutmayacaktır. Şişelenmiş su ihtiyacı burada devreye giriyor. Sirkenin en büyük ham maddesi su olduğu için, tadını beğendiğiniz yumuşak (iletkenliği düşük) bir su kullanmanızı tavsiye ederim.

3- Son olarak sirkeyi rahat bırakıyoruz ve unutuyoruz. 3 aya yakın müdahale etmeden durabileceği oda sıcaklığında, direkt ışık görmeyen bir yerde olgunlaşmasını bekleyeceğiz.

5 Litrelik Kavanoz İçin Tarif:

3 kilo tam olmuş elmayı kalın dilimler halinde doğrayın. Dikkat edin 2 kiloya yakın temizlenmiş elma çıkacaktır. Çürük malzemeleri ayırın veya kesip atın. Yıkanması gerekmiyor gibiyse yıkamayın. Bakteri gelişimini hızlandırmak için 2 yemek kaşığı şeker koyabilirsiniz ama şeker mecburi değil; elmalarınız yeterince olgunsa şekersiz de hızlıca sirkeye dönüşecektir.

Elmalar yeteri kadar tatlıysa, sirke için şeker eklemenize gerek yok.

Elmaların suyun altında kalmasına dikkat edin, plastik baskı seperatörü kullanmak işinizi kolaylaştırabilir. Son olarak ağzını hava alacak şekilde kapatın. Sirke ile şarabın (alkolün) en büyük farkı aslında bu; sirke aerobik (oksijenli), şarap anaerobik (oksijensiz) ortamda fermantasyon olur.

Sirkenin ağzını kapak kullanmadan kapatıyorum.

Ben sürekli sirke yaptığım için gelişimden ve son üründen de fotoğrafları sizlerle paylaşmak istiyorum. Sirke olgunlaşmaya başladıkça su ekleyebilir, arada bir elmaları karıştırabilirsiniz.

Sirke anasını tekrar tekrar kullandıkça, kalınlaşacaktır.

Sirkenizi yemeklerinizde, salatalarınızda, temizlik malzemesi olarak kullanabilirsiniz. Turşu yaparken, bulaşık makinesinde vb. evdeki birçok işinizde yardımcı olacağını tekrar hatırlatmak isterim.

Ev Yapımı Doğal Elma Sirkesi

Sirke olduktan sonra bir kahve filtresiyle süzebilir çok daha berrak bir sirke elde edebilirsiniz.

Bu yazıyı internetten bulduysanız ve henüz tanışmadıysak; sizi instagram sayfama da davet etmek isterim. Orada siz yokken bir kahvesever eksik sayılırız.

Yeni yazılarımda görüşmek üzere.

Ciyu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir