Behmor Filtre Kahve Makinesi İnceleme

Behmor Brazen Plus 3.0 Filtre Kahve Makinesi İnceleme ve Yorum

Behmor şu anda Türkiye piyasasındaki en donanımlı filtre kahve makinesi. Nitelikli kahveler kullanıyorsanız, kahvenizin tadına müdahale etme ihtiyacınız varsa ve kullandığınız filtre kahve makinesi işini düzgün yapsın istiyorsanız; Behmor doğru bir tercih olacaktır.

1.2 litre kapasitesi olan makinenin, demleme süreleri de koyduğunuz su miktarına göre değişiyor. 500 ml için 3:00-3:30 dakikalarda tamamlanan demleme, 1.2 litreye çıkarsanız 5:00-5:00 dk civarında tamamlanmakta. (Ön demleme süreleri hariç)

Kazan kısmında ısınan su, kahve yatağına oradan da termal karafa hava teması olmadan kapalı devre geçtiği için; makinenin genel olarak ısı kontrolü de çok iyi.

Behmor’un dikkatimi çeken ve üzerinde durmak istediğim özelliklerin madde madde anlatmak istiyorum.

Behmor Brazen  Sıcaklık Kontrolü

Su Sıcaklığı

Behmor filtre kahve makinesinin en önemli özelliklerinden birisi ile başlayalım. Makine demleme suyu sıcaklığını 88-99°C arasında seçim yapmanıza olanak sağlıyor. Böylelikle; kavrum – gramaj ve tür özelliğine göre kullandığınız kahvenin tadına müdahale edebiliyorsunuz. Kendi başına sadece bu özellik bile benim kahve makinesi tercihi yapmam için yeterli.

Ön Demleme (Blooming)

Aynı manuel pour over demlemelerde olduğu gibi bir ön demleme (blooming) süresi tanımlayabiliyorsunuz. Makine size ön demleme süresini 15 saniye ile 4 dakika arasında seçme olanağı veriyor. Koyduğunuz su miktarında göre 100 -140 ml arasında bir miktarı ön demlemede kahve yatağı üzerine bırakıp dilediğiniz süreyi bekliyor. Ön demlemenin kahve çözünmesine çok büyük bir katkısı var.

Behmor Brazen Termal Karaf Termos

Su Kaynatma Haznesi

Tamamen paslanmaz çelik bir su haznesi var. Plastik temasını azaltmak isteyen kahveseverler için bir seçenek olabilir ama bundan daha da önemli bir konu var.

Kahve Makinesi Çalışma Prensibi

Ev tipi filtre kahve makinelerine oda sıcaklığında su koyarız. Su; küçük bir boru yardımıyla ısıtıcı kısma gider ve burada ısınarak kahve yatağı üzerine dökülmeye başlar. Böylelikle demlemeye daha ılık suyla başlarız, demlemenin ortalarında sıcaklık kendini bulur demlemenin sonlarına doğru da su sıcaklığı aşırı şekilde artar. Sonuçta dengesiz bir demleme yaparsınız.

Behmor Brazen Kaynatma Haznesi

Behmor’da ise su haznesi kettle mantığıyla çalışır. Tüm su hazne içerisinde aynı anda ısınır. Demlemeye sabit sıcaklıkla başlar, sabit devam eder ve sabit sonlanır. Tekrardan demlediği kahvelerin epey dengeli olduğunu tekrar belirtmek isterim. Benim şahsen manuel olarak yaptığım derece kontrolleri de oldukça tutarlı.

Behmor Brazen Derece Kontrolü
Behmor Brazen Duş başlığı

Duş Başlığı

Behmor’da kahve yatağının üzerine suyun aktığı yer duş başlığı şeklinde yapılmış. Bazı makinelerde suyun tek bir noktadan musluk gibi aktığını görürsünüz. Behmor’da duş başlığı gibi gerçekleşen akışla kahve yatağı üzerinde kuru yer kalmıyor.

Behmor Brazen Gold Filtre

Dahili Filtre – Kalita Filtre

Makine ile beraber dahili bir metal (gold) filtre geliyor. Bu filtre birçok ev demleyicisinde olan metal filtrelerle aynı görevi görüyor. Demlemeler için epey yeterli ama ben bardağımda kahve tortusu görmek istemiyorum diyorsanız düz tabanlı kalita filtreleri de kullanabiliyorsunuz. Kalita filtrelerin Japon yapımı olduğunu ve çok yüksek kalitede üretildiğini belirtmek isterim.

Behmor Brazen Kalita Filtre

Parçalı Döküş – (Pulsing)

Behmor suyu tek seferde ve ısındıkça değil, tüm su ısındıktan sonra parça parça döküyor. Bu döküş tarzının dengeli demlemeye etkisi yine çok büyük. Kahve suyu emiyor çözülüyor, yatak soğuyor, tekrar sıcak su geliyor, tekrar suyu emip çözülüyor. Böylelikle hem kahve yatağı fazla ısınmış olmuyor, hem de kuru bölgeler kalmıyor.

Behmor Brazen Damlama Önleyici

Damlama Önleyici

Termos karafı yerinden çektiğiniz zaman kahvenin damlamasını önlüyor. Blooming ve demleme kısmında gövdeyi arttırmak isterseniz karafı yerine daha geç koyup akışı daha geç başlatabilirsiniz.

Behmor Brazen Termal Termos Karaf

Termos – Termal Karaf

Behmor kahve makinesiyle beraber kaliteli termal bir karaf sahibi de oluyorsunuz. Termosu hem harici olarak kullanabilirsiniz hem de kırılma riski almamış olursunuz.

Behmor Brazen Otomatik Başlama

Auto Start Time

Makine üzerinden otomatik başlangıç saati belirleyebiliyorsunuz. Suyu doldurup, hazneye kahveyi koyup saati ayarlarsanız sabah uyandığınızda hazır kahveniz olabilir.

Behmor Brazen Rakım Kalibrasyonu

Rakım / Yükseklik Kalibrasyonu

Çok ilginç bir özellik anlatacağım sizlere, Behmor filtre kahve makinesi üzerinde bir yükseklik kalibrasyonu var. Bulunduğunuz bölgenin denizden olan yüksekliğine göre (Rakım) kalibrasyon işlemi yapabiliyorsunuz.

Su; ortalama rakımı 1890 metre olan Erzurum’da yaklaşık 95-96°C’de, ortalama rakımı 870 metre olan Ankara‘da 98°C’de kaynar. Siz Behmor üzerinden kalibrasyon işlemi yaptığınızda artık her kaynamayı 100 derece olarak göstermiyor.

Behmor Brazen V60 Demleme

Manuel Kullanım Modu

Behmor filtre kahve makinesini hem tüm bu otomatik demleme özellikleriyle hem de hiçbir otomatik demleme özelliği olmadan da (su ısıtıcı gibi) kullanabiliyorsunuz. Alt tablasına V60 ve tartı sığıyor, Chemex sığıyor, french press bile kullanan gördüm.

Manuel su akıtma tuşu ile dilerseniz tek döküşte, dilerseniz parçalı döküşler yaparak demleme yapabiliyorsunuz. Normal demleme ayarında kendi haznesi yerine V60 kullanırsanız otomatik bir V60 demleyiciniz oluyor.

Filtre Kahve Makineleri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz : Filtre Kahve Makinesi Rehberi – Bir Kahvesever Blogu (cihanyuce.com)

Yorumlarım:

Behmor Brazen 3.0 filtre kahve makinesinden ben şahsen epey etkilendim. Kâğıt üzerinde yazan özellikleri dışında içtiğim kahvelerin tadı da değişti. Bu makine nitelikli kahveseverler için gerçekten kullanışlı. Ev tipi filtre kahve makinelerinde karşı olduğum her şeyi Behmor çözmüş 🙂

Bugüne kadar yaptığım incelemelerde açık ara en pozitif yazdığım ekipman oldu. Benim “Filtre Kahve Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilir?” isimli 6 Ekim 2020 tarihli bir videom var. Bu videoyu izlediğiniz zaman anlattıklarımın Behmor ile ne kadar örtüştüğünü görebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=knSyWGzi820&t=2s&ab_channel=CihanY%C3%BCce

Bu seviyede bir kahve makinesi arayışındaysanız mutlaka tavsiye ederim. Fiyatlarını güncel olarak görmek isterseniz filtre Kahve Makineleri listemden fiyatını kontrol edebilirsiniz. https://app.hb.biz/Vhof5mMaAMd

Sorularınız varsa yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Latest from Blog

Espresso Yapım Videosu

Zamanında Gaggia New Classic kullanıyorken başından sonuna espresso yapma şeklimin videosunu çekmiştim. Bence amatör gözle bakınca

Coffee Ness – Çayırova

Cafe önerilerinde bu sefer Kocaeli – Çayırova’dan bir işletmeyi sizlere tavsiye etmek istiyorum. Coffee Ness yeni