Soğuk Kahve Tarifleri

Soğuk Kahve Demleme Yöntemleri

Havalar ısınınca sıcak içecekler yerini buzlu içeceklere bırakıyor. Kahveyi soğuk tüketmek ise apayrı bir konu. Bu yazımda soğuk kahve tariflerini sizlere anlatmaya çalışacağım.

Soğuk kahve demlemenin tat olarak farklılıkları var. Sıcak su demlemelerinde ortaya çıkan aromalar soğuk kahvede farklılaşıyor. Asidite hissiyatı değişiyor ve en önemlisi soğuk suyla demlemen kahve çok daha tatlı oluyor.

Sıcak demlendikten sonra bekletilerek soğutulan kahvede aromalar uçuyor. Bekleyen kahve bulanıklaşmaya başlıyor. Kahveyi soğuk tüketmek için ya soğuk suyla demlemek ya da flaş soğutma yapmak gerek.

Soğuk kahve demlemenin üç ana kategorisi var.

Cold Brew Kahve Demlemek

Soğuk kahve tariflerinde en çok kullanılan yöntemlerden birisi cold brew yöntemi. Çok basit bir yöntem.

Kahve ve su bolca süre beraber bekliyor. Bu süre; oda sıcaklığında 8 – 12 saat buzdolabında 18-24 olabilir. Kahveye ve tada göre bu süre değişiyor. Ben genellikle 1 litre su için 100 gram kahve olacak şekilde oranlıyorum. Bu yöntemde kahve biraz fazla kullanılıyor.

Soğuk kahve tarifleri

Cold brew demlemenin en sıkıntılı yöntemlerinden birisi kahveyi süzme aşaması. Berrak bir kahve istiyorsanız; kağıt filtreden süzmeniz gerekiyor. Mekanik bir işlem olduğu için bir kaç tane kağıt filtre kullanmak ve tıkanmalara karşı hazır olmak gerekiyor.

Demlediğiniz kahveyi 3 – 4 gün buz dolabında bekletebilirsiniz. Çok da bekletmeyin; kahve bekledikçe bayatlamaya, aromalarını kaybetmeye ve odunsu tatlar oluşmaya başlıyor.

Cold Drip Kahve Demlemek

Cold drip yöntemi, kahvenin damla damla demlenmesi demek. Cold Brew ile farkı; cold brew immersion / cold drip ise perculation bir yöntem. Tatları birbirinden epey farklı Bakınız Immersion vs Percolation – Bir Kahvesever Blogu (cihanyuce.com)

Cold Drip için alttan damlatma yapan herhangi bir ekipman kullanabilirsiniz. Yukarıda benim çektiğim videoyu izlerseniz çok işinize yarayacaktır. 2 saniye 1 damla olacak şekilde 40 gram kahve için 400 gram su kullanıyorum. Benim demlemelerim 3-4 saatte tamamlanıyor. Damak zevkime göre ayarlama yapıyorum.

Japanese Cold Brew Demlemek

Japon kahve demleme yöntemi diğer iki yöntemden biraz daha farklı çünkü soğuk suyla değil, sıcak suyla demlemeye başlıyoruz. Normal kahve demlemek gibi ama toplamda demlemeyeceğimiz su miktarını ikiye bölüp Sıcak Su + Buz şeklinde ayarlamamız gerekiyor.

cold brew ölçüsü

Bu demlemedeki mantık; sıcak demlenmiş kahveyi çok hızlı bir şekilde soğutup aromaları hapsetmek. Japon yöntemi üç yöntem arasında en aromatik fincanları veren yöntem. Öte yandan cold brew gibi 3-4 gün saklayamıyorsunuz, demlediğiniz gibi tüketmeniz gerekiyor.

Benim tarifim şöyle : 20 gram kahve için 150 gram sıcak su 150 gram da buz kullanıyorum. Kahveyi daha ince öğütüp demlemeyi 2 dakika civarlarına çekmeye çalışıyorum. Az suyla kahveyi çözmek daha zor olduğu için; parça parça döküş yapıyorum.

Şahsen en çok kullandığım soğuk kahve demleme yöntemlerini sizlerle paylaşmaya çalıştım sorularınız olursa lütfen yazının altına bırakın.

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Teşekkür ederim.

Latest from Blog

Frappe Tarifi

Frappe – 240 ml Frappe soğuk sütlü ve kahve ile yapılan şekerli bir içecek. Şuruplarla veya

Cold Drip Tarifi

Cold Drip – 400 ml Cold drip; soğuk kahvenin damla damla yapılmış hali. Soğuk kahve bu

Ristretto Tarifi

Ristretto Tarifi – 25 ml Önce single ve double espressoya hakim olmak gerek. Sonrasında ristretto yapabilmek