Sahte Daddario Gitar Teli

Sahte Daddario mu olurmuş ya?

En son 2015 yılında Mydukkan mağazasından 16.79 liraya 10 adet akustik gitar teli (Daddario EZ900) almışım. O zamandan bu zamana hem akustik gitarı çok çalmadım hem de çok sık tel değiştirmedim. Hep aynı teli alıyorum. 2023’te tekrar tel ihtiyacım olunca aradan 8 sene sonra tel almam gerekti. Vay anam vay neler dönmüş Serhat ya!

Meğersem Daddario’nun sahtesi çıkmış. Bu sahte teli hem Hepsiburada hem Trendyol üzerinde çatır çatır satıyorlar. Sırf bu sahte telden tek bir dükkanın bile en az yarım milyon liralık satış yaptığını görüyorsunuz. “Ürün orjinal mi?” diye sorunca orjinal cevabını alıyorsunuz. Şikayet ediyorsunuz zannedersem çok sattığı için trendyol pek oralı olmuyor. Alanların yüzde 98’i zaten konudan bir haber. Yine farkında olmanın suçlusu oluyorsunuz. Dolandırıldığızla baş başa kalmak ülke gerçeği.

Sahte Daddario Gitar Teli

Ben ürün gelince ve kutuyu açınca anladım sahte olduğunu. Hiç sahte tel üreteceklerini düşünmezdim ya. Maloğlumal Çinli üretici kardeşim madem tel üretebiliyorsun bassana kendi markanı ucuza sat pazarı sil süpür..

Belki birisi google’da arama yapar. Sahte tel ve orjinal tel arasındaki farkları görüp bilinçlenmesi açısından buraya yazayım istedim. Umarım 1 kişiye faydam dokunur.

Sahte ve Orjinal Daddario Tel Farkları

Karşılaştırmayı yapmak için 4c Müzikten (Türkiye Distribütörü) orijinal tel de aldım. Solda gerçek Daddario olan yeni paketli ürün.

Sahte olan Daddario’da kutu çok iyi kopyalanmış. Yazılarda logolarda pek fark yok. Yani elinize alır almaz anlayabilmeniz için dikkatli bakmanız lazım. En önemli farklardan birisi yazıların bulanık olması. Kutunun genel matbaa baskı kalitesi orijinal Daddario’daki gibi değil. Fotoğrafa dikkatli bakarsanız yazılar biraz bulanık olduğu için netleyememişim gibi duruyor.

Hatta kutunun altındaki USA MADE logosunda farklar çok daha belli oluyor.

Uzaktan bakınca; renkler ve yazılardan orijilan ve sahte tel ayrımı yapması çok zor. Ürünün arka kapağını açıca da çok iyi kopyaladıklarını görebilirsiniz. Burda da yakından baktığınızda büyük bir baskı kalitesi farkı var.

Ama iç pakete geldiğiniz anda kalite farkı inanılmaz boyuta geliyor. Çinli arkadaşlar bu iç paketlemeyi yapamamışlar. Zaten ben de iç pakete gelince sahte ürün aldığımı net anladım.

İç paketlerde sahte olan ucuz poşet gibi. Teller içinde bol bol duruyor. Sarımlar açılmış. Hatta bol geldiği için katlayıp öyle koymuşlar paket içerisine. Soldaki telin poşeti ise epey kaliteli, hemen yırtılabilecek gibi değil. Yazılar iyi baskı. Poşetlerin kokusu bile değişik!

İkisinin de üstünde orjinallik garantisi bilgisi var. Daddario geçtiğimiz yıllarda bu sahte ürünle başa çıkmak için “Players Circle Code” denen bir seri numara sorgulama sistemine geçmiş. Sitesinden kodu girdiğiniz zaman. Sağdaki ttel için “Ürününüz sahtedir.” diyor. Soldaki ürün için “Ürün Orijinal Daddario” ibaresi çıkıyor.

Kod sorgulatmak isterseniz Daddario Orjinal Tel kontrol web sitesi : Play Real | D’Addario (daddario.com)

Ürünlerin kaliteleri, uzunlukları ve kalınlıkları da birbirinden farklı. 23.5 gramlık bir ürün için bile %15 malzemeden çalmışlar.

Gitar Telinin Sahte Olması Neyi Değişitir?

Telleriniz hemen kopar. Paslanır. Kullanılmaz hale gelir. Çalarken değil daha teli takarken kopar. Bakın 2015’ten beri kullandığım bir tel düşünün, gitarın üstünde sorunsuz uzun seneler durabiliyor bu teller. Gitar teli durduğu yerde kopmaz. Çalmayı biliyorsanız; eskiyince kopması dışında sorun yaşamazsınız. Teller durduğu yerde paslanmaz.

Ama Trendyol yorumlarına bakınca herkes aynı şeyleri yazmış.

Orijinal Daddario Tel Nereden Alınır?

Ben benimkileri 4c Müzik üzerinden alıyorum. Gerçi 4C Müzik yazdığımı lütfen eleştiri olarak kabul etsin. Siteleri sahte ürün satanların sitelerinden daha “çakma” duruyor. 2015’ten beri satış yapmıyor gibi bir halleri var telefonla arayıp “Yaşıyor musunuz?” diye sormak zorunda kaldım.

Müzik Aletleri Gitar – 4C Müzik (4cmusic.com)

Zuhal Müzik ve Do-Re Müzik de telleri satıyor ama fiyatları çok daha yüksek.

Bu arada orijinal ve sahte teller arasındaki fiyat farkı da çok yüsek değildi ben alırken.

Peki Ne Yapmak Gerek?

Yani ben 5 adet ürün almıştım. İlkini açtım sahte olduğunu anlayınca 4 ünü iade ettim. 1 tanesi elimde kaldı. Bu konuda trendyol üzerinden bir şikayette bulundum ama satışlardan aldıkları komisyonun işlerine geldiğini düşünüyorum. Büyük ihtimalle sahte olan ürünü iade edin parasını geri alın diyecekler ve ürünler satılmaya devam edecek.

Gelişmeler oldukça buradan sizlerle paylaşmayı istiyorum.

Şimdilik yazımın sonuna geldim. Yazıları düzenli olarak güncelliyorum arada bir göz atmanızda fayda var.

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Çok müzik üzerine yazmıyprum ama; ilginizi çekiyorsa kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Teşekkür ederim.

Latest from Blog

Cafe Ekipmanları Rehberi

Yine farklı katmanları olan bir yazı ile karşınızdayım. Konumuz Cafe Ekipmanları. Zannedersem bu yazıyı “cafe danışmanlık

Meet Lab Coffee

Bir süredir adından epeyce söz ettiren bir kahve dükkanı Meet Lab Coffee ve dükkanın felsefesine yakışır