/

Neden Marketten Kahve Alınmaz?

Markete gittiğim zaman; kahve reyonuna bakmadan asla marketten çıkmıyorum. Bazen güzel ama bayatlamaya yakın Kronotrop kahveleri bulduğum oluyor. Çoğunlukla da yepyeni çok kötü markaları görmüş oluyorum. Kahve fiyatları nasılmış onları da takip ediyorum.

Market Kahveleri

Geçen gün yine böyle bir market gezimde “Neden marketten kahve alınmaz?” sorusuna cevap veren bir paketle karşılaştım sizlere bu yazıyı yazmak istedim.

Göstermek istediğim pakete geçmeden önce konuyu minik açayım;

Market kahvesi genellikle kalitesi düşük ve taze olmayan kahve çekirdeklerinden yapılan hazır kahve ürünlerini ifade eder. Bu tür kahveler nitelikli kahvelere göre daha uygun fiyatlı olmasına rağmen; kahveden hafif anlamaya çalışan birçok kahve sever tarafından tercih edilmez.

  1. Lezzet ve Kalite: Market kahvesi daha ekonomik olması amacıyla genellikle düşük kaliteli kahve çekirdeklerinden üretilir ve taze değildir. Hem kavrulmadan önce taze olmazlar, hem de kavrum tarihleri belli olmaz. Bu hasat zamanı 1-2 sene önce olan depoda beklemiş kahveler; taze kavrulmuş ve kaliteli kahve çekirdeklerinden yapılan kahvelerle karşılaştırıldığında, aynı cins ve aynı yöre bile olsalar lezzet ve aroma bakımından önemli bir fark hissedilir.
  2. Kavurma Zamanı: Market kahvesinde; kahvelerin ne zaman kavrulduğu belli olmaz. Üstelik bu kahveler uzun süre raflarda bekler. Bu süre zarfında kahve çekirdekleri paketlerin içinde tazeliklerini kaybederler.
  3. Aroma ve Tat Profili: Daha taze, daha kaliteli kahve çekirdeklerinden yapılan kahveler daha kompleks tatlara sahip olurlar. Fark ettiyseniz market kahveleri orta/koyu kavrulmuş, tek düze, belirsiz bir tat profiline sahiptir. Yöre yazıyorsa bile o yörenin en vasat kahvesini içmiş olursunuz.
  4. Sağlık ve İçerik: Fiyat düşüyorsa bilin ki bu işin içinde bir iş vardır. Düşük kaliteli kahve çekirdekleri, kahve içerisinde bulunan istenmeyen maddelerin daha yüksek olmasına neden olabilir. Mesela; gemilerle Türkiye’ye gelirken küflenen kahvelere ne olduğunu hiç birimiz bilemiyoruz. Ayrıca aromalı market kahvelerinde katkı maddeleri ve yapay tatlandırıcılar bulunabilir, ki bu da sağlık açısından tercih edilmeyen bir durumdur.
  5. Sürdürülebilirlik ve Adil Ticaret: Market kahveleri, adil ticaret prensiplerine uygun olarak üretilmemiş olabilir veya sürdürülebilir kahve üretim uygulamalarına destek olmazlar. Bu da bazı tüketiciler için önemli bir faktördür. Nitelikli kahve sektöründe halen Üretimde Şeffaflık önemli bir faktör

Sonuç olarak; kahve tutkunları genellikle daha taze, kaliteli ve çeşitli tat profillerine sahip kahve çekirdeklerine ulaşabilecekken market kahveleri ile kendilerini sınırlandırmış olabilirler.

Gelelim göstermek istediğim pakete;

Market Kahvesi

Harras (Pahalı Bim) yeni çekirdek kahve üretmiş. Ben rafta gördüm merak ettim neymiş diye baktım. Paketin önü arkası aynı. Altında da markalama yapmışlar. Harras ürün geliştirmede iyi bir firma. Belki benim yazdıklarıma rastlarlar, ufak tefek değişimler yaparlar diye yazıyorum.

Bu pakette neleri göremiyoruz?

Paketin içinde ne kahvesi var okuyamıyoruz. Brezilya mı var? Colombiya mı var? bilmiyoruz. Special blend deyip ticari sır yapmışlar. Ben paramı neye vereceğimi anlayamadım mesela.

Aromaya 5/3 Sertliğe 5/4 puan vermişler. Tchibo’da kahvelerini böyle puanlıyor. Bu puanlara bakınca Harras’ın kahvesi Tchibo’nun Barista Espressosu ile aynı. Bunlar aynı kahveler mi?

Üretim tarihi. Kavrulma tarihi. Paketleme tarihi. Bunları da göremiyorsunuz.

Menşei kısmına da “İthal edilen kahve çekirdekleri ile Türkiye’de üretilmiştir.” yazmışlar.

Ticari hedefi anlıyorum. Bu ürünün hedef kitlesi ben değilim bunu da biliyorum. Zaten fiyat olarak da piyasadaki en ucuz ürünlerden bir tanesi.

Siz de bu kahveyi alıp içersiniz, belki tadını da beğenirsiniz. Bu ayıp bir şey değil.

Sadece hemen hemen aynı paraya bile çok daha şeffaf üretim yapan. Çok daha kaliteli, çok daha aromatik kahveler olduğunu da unutmayın.

Ben şahsen blog yazısı için öğütüp demleyip tadını sizlerle de paylaşayım diye düşündüm ama o kadar beklentimin altında kaldı ki satın almaya elim gitmedi.

Kahve nasıl seçilir? Hangi kahvecilerden kahve alınır? Biraz daha ayrıntılı okumak isterseniz : Kahve Satın Alma Rehberi Blog Yazısı

Latest from Blog

Frappe Tarifi

Frappe – 240 ml Frappe soğuk sütlü ve kahve ile yapılan şekerli bir içecek. Şuruplarla veya

Cold Drip Tarifi

Cold Drip – 400 ml Cold drip; soğuk kahvenin damla damla yapılmış hali. Soğuk kahve bu

Ristretto Tarifi

Ristretto Tarifi – 25 ml Önce single ve double espressoya hakim olmak gerek. Sonrasında ristretto yapabilmek