Gitarla Uçağa Nasıl Binilir?

Koca koca markalarımız; dünyanın geri kalanında 30 sene önce çözülmüş bir konuya nasıl tam bir bilgilendirme sağlamıyorlar şaşırıyorum.

Pegasus hava yolları mesela; müzik enstrümanlarının taşınması konusunda yeterli bilgi veremiyor. Çalışanlar nadir rastladıkları bir konu olduğu için konuya hakim değiller. Web sitelerinde bazı bilgiler var, mail atınca farklı cevap alıyorsunuz, telefonla arayınca daha farklı cevap alıyorsunuz.

Gitarla Uçağa Binmek

Verilen bilgileri özet geçeyim.

  • Pegasus web sitesinde uçak kabininde (el bagajı gibi) gitar ve müzik enstrümanını özgürce (ücretsiz) taşıyabilirsiniz diyor.
  • Ek maddede 55 cm den uzun enstrüman taşıyamazsınız diyor. (100 cm den kısa gitar yok)
  • Mail atınca gitar uzunluğundan dolayı kabine alamayacaklarını söylüyorlar. 120 cm’den büyükse ilave koltuk alabilirsiniz diyorlar. Ya da 55 cm’den kısaysa ve yanınızda ekstra bir çanta daha varsa özel hizmet ücreti ödeyerek kabine alabilirsiniz diyorlar. (Haziran 2024’te 300 tl’lik bir ücretlendirmesi var.)
  • Telefonla arayınca özel kargo bölmesinde gitmesi gerektiğini söylüyorlar. Ekstra 300 tl’lik bir ücretlendirmesi olduğunun bilgisini alıyorsunuz. Ödemesini bir gün önce yapın hazırlığını yapalım falan diyorlar. (Ben ödemedim.)
  • Özel kargo bölmesi de olsa kırılırsa garantisi yok.

Gitarın böyle bir çantası var. 105 cm boyu var.

Peki ben uçağa nasıl bindim?

Hikayem şöyle; İstanbul’da yaşıyorum. Adana’da çok beğendiğim ve almak istediğim bir gitar buldum. Gitarı taşımak için “hardcase” bulamadım. Gitarın kendi çantasıyla da kargoya vermeye cesaret edemedim. Adana’dan gitarı alıp İstanbul’a dönmek istedim.

O kadar bilgilendirilemedim ki; “Nasıl olsa onlar da ne yapacaklarını bilmiyorlar, hava limanında adamına göre denk gelirsem çözerim bir şekilde” diye düşündüm.

Adana’dan gitarı aldım. Dönüş için havalimanına geldim. Güvenlik kapısından geçtim. Elimde gitar, bir de çantamla bilet/bagaj görevlisine doğru gittim. Yanımda gitar olduğunu söyledim. “Gitarla giriyorsanız çantanızı bagaj kısmına alalım” dedi. Para ödemedim. Dümdüz gitarla uçağa bindim. Hostesler de sadece “Hoşgeldiniz” dediler. Gitarı baş üstü dolabına koydum.

Uçak KAbinine gitarla girilir mi?

Çok olaysız geçti. Çünkü gitarla uçağa binmek çok abartılması gereken bir konu değil. Görevliler bence sorumluluk almamak için; kafalarına göre bütün bilgileri verip bilgi çorbası yapıyorlar. Tabi küçük havalimanından binmenin de etkisi var daha büyük bir havalimanından biniyor olsam daha fazla kişiyle muhattap olabilirdim.

Tavsiyem şu şekilde;

Siz de gitarla uçağa binmek isterseniz; hemen ödeme yapmayın. Önce web sitesindeki bilgilendirme mevzuatını okuyun. Havalimanına ekstra el bagajınız olmadan gidin. Baş üstü dolabına sığması konusunda rahat olun. Gitardan sonra bile bir çok çanta koyacak kadar yer kalıyor. Oradaki görevlilerin sık karşılaşmadığı bir konu olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Gerektiğinde sakince bilgilendirme yapın.

İyi yolculuklar dilerim.

Latest from Blog

Frappe Tarifi

Frappe – 240 ml Frappe soğuk sütlü ve kahve ile yapılan şekerli bir içecek. Şuruplarla veya

Cold Drip Tarifi

Cold Drip – 400 ml Cold drip; soğuk kahvenin damla damla yapılmış hali. Soğuk kahve bu

Ristretto Tarifi

Ristretto Tarifi – 25 ml Önce single ve double espressoya hakim olmak gerek. Sonrasında ristretto yapabilmek

Espresso Romano Tarifi

Espresso Romano 40 ml Espressonun farklı bir hali. Espresso eşlikçilerini düşününce genellikle bitter/kakao/çikolata/vanilya aklımıza gelir. Espreso-meyve