Gaggia Modifikasyonları

Gaggia Kullanıcıları, Gaggia Tüyoları ve Gaggia Modifikasyonları

Bu yazımda Gaggia New Classic Pro için yapılabilecek bazı yükseltme işlemlerini anlatacağım.

Gaggia New Classic Pro kahve sektöründe ev tipi makinelerin başında geliyor. Zannedersem satıldığı tüm ülkelerde kategorisinde en çok satılan makine olabilir. Fiyat/Performans olarak çok güçlü bir yeri var. Delonghi / Philips gibi ev tipi makineler fiyatında olması ama aynı anda basınç ve portafiltre yapısıyıla “ev tipi” kategorisinden bir üstte durması Gaggia’yı ön plana çıkarıyor.

Gaggia New Classic Pro Espresso Makinesi hakkında ayrıntılı inceleme yazımı buradan okuyabilirsiniz : Gaggia New Classic Pro – İnceleme Yazısı – cihanyuce.com

Peki Gaggia New Classic Pro birkaç adım ileri nasıl taşınır? Ne tür Gaggia modifikasyonları yapılabilir beraber inceleyelim.

Gaggia Modifikasyonları

Gaggia New Classic Pro Yay Değişimi

Gaggia modifikasyonları dediğimiz zaman; en ucuz, en kolay yapılabilir ve belki de ilk başta yapılması gerekenlerden birisi makinenizin basınç yayını değiştirmek. Gaggia fabrikadan çıkış itibari ile kahve demlemelerinde 12-15 bar basınç verecek şekilde ayarlanıyor. Basıncı sağlayan yay epey sıkı. Bunun nedeni basınçlı sepet kullanımına da uygun olması.

Siz gerçek espresso peşindeyseniz ve basınçlı sepet kullanmıyorsanız; yüksek basınç demlemelerinizin daha hızlı olmasına, daha fazla kanallanma sorunu yaşamanıza neden oluyor. Üstelik yine yüksek basınç nedeniyle öğütüm kalibrasyonu yapmanız zorlaşıyor.

Geleneksel espresso yapımında makineden 9 bar basınç almanız gerekiyor bunu da Gaggia’da uygulayabileceğiniz yaylar mevcut. İnternette Gaggia 9 Bar Opv Spring olarak aratırsanız bulabileceğiniz birçok link var. Makinem için yayları Shades Of Coffee firmasından almıştım siz de göz atabilirsiniz.

Gaggia Classic OPV spring mod kit – Standard version (just springs) (shadesofcoffee.co.uk)

Gaggia yükseltme

Gaggia Shower Screen Değişimi

Hızlıca sonuç alabileceğiniz, demlemelerinize katkısını hemen anlayabileceğiniz bir Gaggia modifikasyonuyla devam edeyim.

Gaggia New Classic Pro kendi üzerindeki Shower Screen ne yazık ki çok yüksek kaliteli değil. (Delonghi ve Philipsler’den iyi ama gitmesi gereken daha yolu var.) Bu parçanın amacı suyu homojen bir şekilde dağıtarak kahve yatağı ile suyu daha dengeli şekilde buluşturmak. Bu da yine kanallanmaların önüne geçen bir faktör.

Bu konuda IMS markasının Gaggia için ürettiği harici duş başlıkları gayet güzel iş görüyor diyebilirim. Burada bir ipucu vermem gerekirse; IMS duş başlığını tek başına kullanabileceğiniz gibi, stok başlığı hiç çıkarmadan IMS’yi üzerine takabiliyorsunuz. Makinede yaptığım denemeler sonucu; iki başlık üst üste kullandığım sonuçtan epey memnun kaldım. Öyle kullanmaya devam ediyorum.

Gaggia New Classic için IMS shower screen ülkemizde satılıyor : IMS Nanotech Precision Shower Screen Gaggia GA200NT Fiyat | Gelbura.com

Gaggia hack

Gaggia New Classic Pro Espresso Sepeti Yükseltmeleri

Sadece Gaggia’ya özgü değil; birçok espresso makinesinde stok olarak portafiltre üzerinde gelen espresso sepetleri yine belli bir kalitede olabiliyor. Siz bu sepetleri demleme şekillerinize göre değiştirip daha kalitelisini / daha iyi demleyenini alıp takabiliyorsunuz.

Espresso makinemde IMS Ultrafine sepetlerini kullanıyorum. Bu sepetler içerisindeki çok ince metal filtre ile tozların sepet içerisinde kalmasını, tıkanmadan daha ince kahve kullanılabilmesini sağlıyor. Böylelikle çok daha temiz ve aroma bakımından yüksek fincanlar elde edebiliyorum. Öte yandan bu sepeti kullandığım zaman gövde ve doku biraz daha kayboluyor.

Fotoğrafından da görebileceğiniz gibi sepeti çok kullandığım için biraz yıprandı. bendeki 16-18gramlık versiyonu gayet memnunum.

IMS Ultrafine Precision Filtre Sepeti, 16/18 g Fiyat (cafemarkt.com)

Bir de naked portafiltre içerisinde kullandığım 20 gramlık bir sepetim daha var.

Kendi araştırmanızı da yapabilmeniz bakımından VST ve IMS sepetleri incelemenizi tavsiye ederim. Almadan önce mutlaka Gaggia ile uyumlu olup olmadığını da araştırın.

Gaggia naked portafiltre

Gaggia New Classic Naked Portafiltre

Gaggia New Classic yükseltmelerindeki başlıkları aldığım sonuçlara göre sıraladığım için Naked (çıplak) portafiltre daha aşağılarda kaldı.

Nedeni şöyle;

Bu portafiltreyi izlemesi çok keyifli ama kullanması çok zor. En az kullandığım aksesuar olabilir. Kahve portafiltre içerisinden geçip fincanınıza akarken hiçbir yüzeyle temas etmediği için krema ve doku olarak tadı epey değişiyor. Ağız içindeki hissiyatı kesinlikle daha güzel oluyor.

Öte yandan yaptığınız hataları görmek ve her fincanda hata aramaya başlamak keyfinizi kaçırıyor. Ben ilk aldığımda Gaggia basınç yayını değiştirmemiştim ve fabrika basıncı ile kullanıyordum, o yüzden kalibrasyonu inanılmaz zor oluyordu. Kanallanmalar nedeniyle makine ve çevresi de çok kirleniyordu. Sonra yayı değiştirdim ve daha stabil demlemeler yapmaya başladım. Size de tavsiyem eğer naked portafiltre hevesiniz varsa önce basınç işini çözmeniz.

Bu portafiltre henüz Türkiye’de satılmıyor. Ben kendiminkini şuradan almıştım.

Gaggia naked portafilter bluestarcoffee.eu

Gaggia Pid Kontrol

Gaggia New Classic Pid Kiti

Bu kit Gaggia New Classic makinenizin demleme sıcaklığını ayarlamanıza, sıcaklığı takip etmenize ve demleme sırasında düşen sıcaklığa müdahale edebilmenize yarıyor. Piyasada kalitesi ve fiyatı farklı bir çok kit var. Bunlar özellikle Gaggia için üretilmiyor. Siz uygun olanları internetten araştırıp bulabilirsiniz.

Benim bu kiti sona yazmamın da birkaç nedeni var. Kağıt üzerinde baktığınız zaman demleme sıcaklığını ölçebilmek ve müdahale edebilmek gayet güzel. Kesinlikle pidli olması da pidsiz olmasından daha iyidir.

Ama;

Gaggia New Classic termoblok bir ısıtma sistemi olduğu için (küçük kutu kola gibi bir hazne 100-110ml su) suyu çok hızlı tüketiyor, çok hızlı ısıtıyor. Su ısıyı iyi koruyabilecek miktarda değil. Demleme sırasında kazanın neredeyse hepsi boşalıyor. Bu da pidin gerçekten verimli çalışabilmesi için yeterli değil. Üstelik pid takması da epey bir meziyet gerekitiriyor.

Yani üzerinde takıldıysa pidli bir makine alın, sizin için fiyat ve emek pek sorun değilse yine pid takın. Ben uzun süreli kullanımımdan sonra tekrar yeni bir Gaggia alsam pid takmakla uğraşmam zamanı gelince daha iyi bir makineye geçerim.

Sıfırdan pid takacaksanız makine kendi pidli gelen bir e61 makine gibi asla olamıyor. Sorun dediğim gibi pid de değil ısıtma sistemi ve kazan büyüklüğünde.

Öte yandan termoblok sistem olmasının da çabuk açılma ve çabuk ısıma gibi bir rahatlığı var. E61 makinelerde makinenin tam ısınması 15-20 dakikayı bulurken; Gaggia ile 2 dakika sonra demleme yapmaya başlayabiliyorsunuz.

Gaggia Modifikasyonları Garanti Dışı Bırakır Mı?

Peki bu modifiyeleri yapınca makinem garanti dışı kalır mı? En sık sorulan sorulardan birisi diyebilirim.

Shower Screen değişimi, espresso sepeti ve naked portafiltre kozmetik modifikasyonlardan diyebiliriz. Basınç yayı değişimi de hızlıca yapılabilen ve gerektiğinde fabrika ayarına hızlıca döndürülebilen bir işlem; bu işlemleri servis ihtiyacınız olduğunda ve yerinden çıkardığınızda anlayabileceklerini düşünmüyorum.

Ayrıca modifiyelerden hiç birisi makineye zarar vermez. Pid bile aslında ısıtıcının ve kazanın ömrünü uzatır. Ama yapılacak modifikasyonların üretici veya ithalatçı tarafından hoş karşılanacağını da düşünmüyorum. Zaten çoğu yerde makineye dışarıdan yapılan müdahalelerin garanti kapsamından çıkaracağını okuyabilirsiniz.

Yani karar sizde.

Gaggia New Classic Pro Espresso Makinesi hakkında ayrıntılı inceleme yazımı buradan okuyabilirsiniz : Gaggia New Classic Pro – İnceleme Yazısı – cihanyuce.com

Bu yazımda Gaggia New Classic Pro espresso makinesinde yapılabilecek modifikasyonları sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir. Sorularınız varsa yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Latest from Blog

Frappe Tarifi

Frappe – 240 ml Frappe soğuk sütlü ve kahve ile yapılan şekerli bir içecek. Şuruplarla veya

Cold Drip Tarifi

Cold Drip – 400 ml Cold drip; soğuk kahvenin damla damla yapılmış hali. Soğuk kahve bu

Ristretto Tarifi

Ristretto Tarifi – 25 ml Önce single ve double espressoya hakim olmak gerek. Sonrasında ristretto yapabilmek