French Press vs V60

Uzun süredir sorulan bir soruydu ama cevap vermekten kaçıyordum. teknik olarak da aslında yanlış bir karşılaştırma olduğu için uygulama kısmını bir türlü oturtamıyordum.

Sanki bir çözüm buldum! Daha doğrusu bir kısayol.

V60 ve french press süzme ve demleme diyebileceğimiz iki ayrı yöntem. Bu iki ayrı yöntem aslında kahvenin suyla buluşma şeklindeki farklılıktan dolayı birbirinden ayrı sonuçlar veriyor. Yani demleme ekipmanı değil burada yöntem karşılaştırması yapıyoruz. Bu yöntemlerde demleme olan (French Press – Immersion Method) daha çok gövde verirken süzme işlemi olan V60 (Percolation) aroma baskın bir kahve deneyimi sağlıyor.

V60 ve french press karşılaştırmasını 3 kategoride gerçekleştirdim.

1 – Standart bir V60 demledim. 17 gram kahve 280 ml su 2.30 dakika demleme süresi.

2 – Standart bir french press demledim. 17 gram kahve 280 ml su 4 dakikalık bir demleme süresi.

3 – V60 öğütümünde ve süresinde bir french press demleyip V60 filtresinden süzdüm. 17 gram kahve 280 ml su 2.30 dakika demleme süresi.

Aslında uygulama olarak basit bir yöntemdi, demlemeler kolayca gerçekleşti. French pressleri doldurduktan sonra V60 demlememe geçtim bu sırada french presslerden ince öğütüm olanı süzdüm.

Sonuç:

1 – Güzel olacağını düşündüğüm V60 öğütüm boyutunda ve süzülmüş french press demleme kahvem iğrenç old. 🙂 Su ve kahve birbirleriyle yeteri kadar vakit geçirmeyip kahvelerin süzülmesi için gereken devinim sağlanmadığından dolayı kahve tam demlenemedi, (underextracted) ne aroması ne gövdesi yeterli değildi. Çok temiz bir bardak olduğunu söylemem gerek gayet berraktı ama tat bakımından en kötü sonucu aldım.

2 – Normal V60 az gövdeli, sulu, aromatik olarak yoğun çok dengeli bir kahveydi.

3 – French press inanılmazdı! Dengesiz – çok gövdeli – çok aromatik – çok heyecanlı bir bardak oldu. Gerçekten çok keyifli geldi bana hatta V60 bu kahvenin yanında biraz sıkıcı oldu diyebilirim.

Bir not bırakmam gerek aslında bu sonucu başından beri tahmin ediyordum. Neden derseniz kullandığım kahve daha çok gövde isteyen bir kahveydi.

Yani bu testte eğer V60’ta daha iyi sonuç veren bir kahve kullansam büyük ihtimalle french press demlemem gövdeli ama yeterince net olmayan aromalara sahip bir fincan çıkarırken, V60 demlemem tam aromatik bir bardak çıkaracaktı ve ben kahveye göre burda V60 sonucundan daha heyecanlandığımı söyleyecektim.

Yine de french press yönteminin başarısı beni hep şaşırtıyor. Neden bu kadar yaygın olduğunu her seferinde hatırlıyorum, basit ucuz bir yöntem de olsa gerçekten doğru yapıldığında çok güzel sonuç veriyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Latest from Blog

Cafe Ekipmanları Rehberi

Yine farklı katmanları olan bir yazı ile karşınızdayım. Konumuz Cafe Ekipmanları. Zannedersem bu yazıyı “cafe danışmanlık

Meet Lab Coffee

Bir süredir adından epeyce söz ettiren bir kahve dükkanı Meet Lab Coffee ve dükkanın felsefesine yakışır