Technivorm Moccamaster Filtre Kahve Makinesi İnceleme

Kahve piyasasında en bilindik, herkesin gözü önünde olan ve birçok kişinin hayallerini süsleyen bir makine incelemesi ile karşınızdayım. Bu yazıda Moccamaster alınmalı mı? Moccamaster filtre kahve makinelerinin ne gibi özellikleri var? bunları yazmak istiyorum.

Ama DURUN! Sadece övmeyeceğiz. Yazının sonlarına doğru Moccamaster makine problemlerine de biraz değineceğiz.

İlk önce bir öneride bulunayım; Moccamaster Select vs Moccamaster Termal Karaf arasında kaldıysanız yani Cam veya Termos Pot arasında bir seçim yapmanız gerekiyorsa benim tavsiyem Termos Karafı seçmeniz.

Moccamaster Demleme Tutartlılığı

Moccamaster kahve makineleri modeline göre çok değiştiği için; teknik özelliklerine çok girmeden söylemem gereken şeyler var. Bu aletler kahve camiasında çok sevilen ve hakkıyla iş yaptığı düşünülen aletlerin başında geliyor. Demleme konusunda otorite kuruluşlardan onay sertifikası almışlar. Su döküm hızı ve su ısısı konusunda tutarlı, tekrarlanabilir demlemeler yapan makineler. Bu özellikleriyle tutarlılık=kalite algısında kesinlikle doğru bir noktada duruyorlar. Bu makineler işçilik olarak da gayet kaliteli.

Moccamaster Demleme Hızı

Moccamaster makineler daha önce kullandığınız ev tipi filtre kahve makinelerine benzemiyor, ilk başta bakmanız gereken yer; su döküm hızı. Ev tipi makinelerin 10 dakika süren demlemelerini Moccamaster makineler 4 dakikada tamamlıyor bu da kahvelerin doğru zamanlamayla, fazla suya ve ısıya maruz kalmadan, demlenmesi demek.

Moccamaster makinelerin su akıtma şeklini de anlatmak gerek. Ev tipi makinelerde su dökümü çoğunlukla tek bir noktadan ve az debiliyken; Moccamasterlarda su akış miktarı da fazla. Akıtma ucunda tek bir nokta yerine duş başlığı sistemi kullanılmış, bu sistemin bazı sorunları da olsa (aşağıda yazdım) niyetleri iyi diyelim.

Moccamaster Demleme Haznesi

Moccamasterların kahve haznesi kısmını rahat kullanıma göre dizayn etmişler. Üstteki su akıtma yerinin hareket edebilir olması ve haznenin söküp çıkarılabilir olması hem dar alanlarda kullanmaya olanak sağlıyor hem de temizleme ve kahve koymaya kolaylık sağlamakta. Mesela öğütücünüz izin veriyorsa direkt Moccamaster haznesi içerisine bile kahveleri öğütebilirsiniz. Haznenin fiziki yapısı da iyi düşünülmüş kanal çizgileri ve filtre oturma şekli oldukça iyi. Demlenmiş kahvenin fazlaca haznede beklemeden direkt karafa akmasına yönlendirme açısında başarılı.

Moccamaster Karaf

Karaf kısmına gelecek olursak, termal karafı ben daha kullanışlı buldum. Hem kahveyi ısıtmaya devam etmemesi hem de termosun kırılmaz yapısı iki türlü de benim hoşuma gitti. Karafın diğer bir özelliği ise damlama önleyici sistemi aktif etmesi. Karaf yerinde değilken kahve haznesinin alt parçası kapanıyor ve kahve akışı olmuyor. Damlama kesici özelliği blooming veya gövdelendirme yapmak için kullanabiliyorsunuz. Yani basit bir karaf hareketiyle demlemeye manuel bir müdahalede bulunabiliyorsunuz.

Moccamaster Renkleri

Moccamaster makinelerden bahsedip harika renklerinden bahsetmezsek olmaz. Hep inox-siyah-beyaz gördüğümüz kahve makineleri Moccamaster ile canlılık kazanıyor. Makine zaten vintage tarzdayken renklerle harika bir görsel başarısı var. Renkleri o kadar güzel ki fiyatı uygun olsa koleksiyonu yapılacak cinsten. Bence bu renk seçeneklerinin ve logo tasarımının da satış rakamlarına etkisi büyük. (Benim favorim sarı olan.)

Biraz da Moccamaster makinelerin eksilerinden bahsedelim;

Moccamaster Filtre Kahve Makinelerinin Eksileri Nelerdir?

– Moccamaster üzerinde aslında teknolojik hiçbir özellik yok. Aynı fiyat aralığında demleme sıcaklığını seçebildiğiniz, ön demleme yapan, otomatik açılış saati belirleyebildiğiniz başka filtre kahve makineleri de var.

Bakınız: Behmor Filtre Kahve Makinesi İnceleme – cihanyuce.com

– Yine aynı fiyat aralığında üzerinde öğütücüsü olan modeller de var. Bu modeller daha iyidir/kötüdür anlamında söylemiyorum; belki sizin için bu modeller daha kullanışlı olacaktır. Sadece renginden ve marka isminden dolayı Moccamster tercih etmektense daha özellikli bir filtre kahve makinesi edinebilirsiniz.

– Moccamaster makineler ısı yalıtımı konusunda çok başarılı değiller. Suyun ısındığı ve kahvelerin üzerine aktığı bölümler hep hava ile temas içerisinde. Demleme haznesinin, kahve yatağının ve karafa akan kahvenin kapalı bir sistem olduğu makineler belki ilginizi çekebilir.

– Su akıtma başlığı çok başarılı değil. Duşlama şeklinde yaptıkları su akıtma kısmı çoğunlukla kahvenin üzerine suyu kümeler halinde atıyor. İnternette ufak bir araştırma yaparsanız bu akıtma başlığının kahveseverler tarafından modifiye edilmeye çalışıldığını görürsünüz.

Moccamaster Duş Başlığı
Moccamaster Su Akış Modifiyesi

Moccamaster Filtre Kahve Makineleri Kimler İçin?

  1. Evde, ofiste hatta kafede filtre kahve yapmak isteyen ve kahvesine önem veren insanlar için.
  2. Evde manuel demleme ekipmanları kullanan ve kahve konusunda yeterli bilgiye ulaştığını düşünen insanlar için.
  3. Demlediği kahvelerin her seferinde aynı standartta geleceğine emin olmak isteyen insanlar için.
  4. Özellikle kafelerde tutarlı demlemeler yapan bir makine arayışında olan insanlar için.

Moccamaster Kimlere Hitap Etmiyor?

  1. Ev tipi makine alacak ama kahve konusunda çok bilgisi olmayan insanlar için belki de doğru bir yatırım olmayabilir.
  2. Fiyat/performans olarak daha özellikli bir makine arayışında olanlara hitap etmiyor olabilir.
  3. Çoklu demleme yapmayan insanlar da genel olarak filtre kahve makinesi ihtiyaçlarını sorgulamalılar, manuel olarak gayet güzel kahveler demlenebiliyor.
  4. Parametreleri değiştirerek, demleme denemeleri yapmayı seven insanlara hitap etmiyor olabilir.

Bu yazımda Moccamster filtre kahve makinelerini sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir. Sorularınız varsa yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Teşekkür ederim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir