Tazelik Garantili Kahve Saklama Yöntemleri

Kahveyi nasıl demleyeceğimize epey kafa yoruyoruz; bazen malzemeler ve demleme ekipmanları arasında boğuluyoruz. Belki de hobimize biraz bütçe planlamamız gerekiyor. Gün geçtikçe kahve fiyatları artıyor, beğendiğimiz bir kahveyi bir daha bulamıyoruz. Bütün bunlar olurken bir de paketi açtığımız andan itibaren kahve çekirdeklerinin biyolojik saati çalışmaya başlıyor. Elimizdeki kahve her geçen dakika bayatlıyor. Kokusu ve kokusuyla beraber aromalar havaya karışıyor.

Belki de biz elimizden geleni yaptığımızı düşünüyoruz. Kahveyi aldık, serin güneş görmeyen bir yere koyduk. Kavurucunun yolladığı valfli ve zipli bir pakette saklıyoruz.

Acaba 100 lira verdiğimiz kahveyi 3 liralık pakete emanet etmekle hata mı yapıyoruz?

Acaba kahveyi daha uzun süre daha taze kalacak şekilde nasıl saklayabilirdik?

Hadi şu paket konusundan başlayalım.

Valfli Kahve Paketi

Valfli Paketler Nedir? Valfli Paketler Ne İşe Yarar?

Saklama, satış, stoklama, taşıma vb. gibi ihtiyaçlarını etkili şekilde karşıladığı için; çekirdeklerin çoğunlukla doypack ambalajlara konularak satıldığını görmekteyiz.

Doypack ambalajların ağızları ısı yardımıyla birbirine yapıştırılarak kapatılır, bunun hem bir artısı hem de bir eksisi bulunuyor. Artısı; kahvelerin hava ile temasını kesmesi ve bayatlamayı en aza indirmesi. Eksisi; taze kavrulan kahvenin Co2 salınımı yaparken paketlerin şişmesi. Ağzı kapalı olduğu için Co2 atamayan paketler yırtılma riski taşıyor. Bunun çözümü bir VALF kullanmak. Burada devreye “Valfli Doypack Paketler” giriyor.

Valfler tek yönlü çalışmakta, içeride biriken basıncı ve karbondioksiti paketin dışına atıyorlar ve içeri hava girişini engelliyorlar. TEK GÖREVLERİ BU!

Valfli paketlere olan güveni biraz boşa çıkaracağım ama; kahvenin daha uzun süre taze kalmasını sağlamıyorlar. Keşke bu bayatlama işi 10 kuruşluk valfle çözülecek gibi olsaydı ama gerçek öyle değil.

Doypack ambalajın gerçek ömrü, siz paketini açana kadardır. Paketi açtığınız andan itibaren kahveleri saklamak için daha iyi bir yöntem bulmanız gerekiyor. Ağzının zipli olması, açılıp kapanıyor olması, valfli olması, renginin mavi, pembe, sarı olması ne yazık ki işe yarar özellikler değil.

Bizim kahveleri paketlerinden çıkarıp daha verimli saklama yöntemleri uygulamamız gerekiyor.

Kavanozda Saklanmış Kahve

Kahveyi Parçalara Ayırarak Saklama Yöntemi

Kahvenin en büyük düşmanı havadır. Paketler veya kavanozlar açıldığı sürece alacağınız 20 gr kahve için bütün paketi havalandırmış olursunuz. Bunun yerine kahvenizi tüketiminize göre 3-4 parçaya bölebilirsiniz. Her parçayı hava almayacak şekilde saklarsanız; çok daha uzun süre taze kahve tüketebilirsiniz.

Bir buzdolabı poşeti, poşet ağzı kapatan bir klips ve ağzı silikon kapaklı bir kavanoz üçlüsü epey iş görecektir.

Benim de kullandığım bu yöntem hakkında ayrıntılı uygulama yazıma göz atmak isterseniz : Kahve Nasıl Saklanır? – cihanyuce.com

Kahveyi Porsiyonlara Ayırarak Saklama Yöntemi

Yine kahveyi ayırıyoruz ama bu sefer 3-4 parça değil yaptığımız gramajlara göre porsiyonluyoruz. Demlemelerinizde genellikle 15-20 gram kahve kullanıyorsanız; 250 gram kahve için 15 adet civarı falkon tüpüne ihtiyacınız var demektir.

Falkon Tüp Kahve Saklama

Falkon tüpleri; kahvesini porsiyonlara ayırarak saklayanların en çok kullandığı ekipmanlardan. Ben aratmalarınızda rahatlıkla çıksın diye tam adını yazdım. 50 ml santrifüj tüpü olarak da laboratuvar malzemecilerinden kolayca bulabilirsiniz.

Kahve Baharat Tüpleri

Falkon tüplerinden koruyuculuğu az ama estetik olarak daha iyi görünen bir yöntem ise baharat tüpleri alarak saklama yöntemi. Arow, Bambum veya markasız birçok ürün bulabilirsiniz. Bu tüplerde ağız kısmı dar olanlar kahve koyarken epey zorlayacaktır.

Kahveyi Vakumlu Kavanozda Saklamak

Kahveyi tek başına vakumsuz kavanozda saklamak bile valfli pakette saklamaktan daha iyi bir yöntem. (İkea’nın kavanozları epey kullanışlı.)

Genellikle bakliyatlar için satılan çeşit çeşit vakumlu kavanoz çeşitleri var ama onlarda henüz gerçekten kullanışlı bir marka göremedim. Onun yerine size iki yaratıcı çözüm anlatacağım.

Birisi VACU VİN denilen bir şarap pompası düzeneği. Şişe içerisine kahve çekirdekleri koyulur ve Vacu Vin yardımıyla fazla hava dışarı atılır. Böylelikle kahvenin havayla teması kesilir ve çok daha uzun süre taze saklanabilir.

İncelemek isterseniz Vacu Vin Şarap Vakum Seti (hepsiburada.com)

Bean Plus Kavanoz

İkincisi ise Bean Plus kahve saklama kavanozu, bu kavanozun kapağında valf sistemi var, paket içinde yedek valfler de geliyor. Siz kapağı kapatırken içerdeki havayı dışarı atıyor ve dışardan içeri hava girişini kesiyor. Hatta gaza gelip elektrik süpürgesi ile ekstra vakum da yapabilirsiniz.

İncelemek isterseniz Beanplus Valfli Cam Kavanoz | escobarista.com

Kahve Buzdolabında Saklanır Mı?

Kahveyi buzdolabında veya buzlukta saklamak çok riskli bir yöntem.

Kahvenin buzdolabında saklanmasının yararlarından bahsetmeden önce size acı gerçekleri anlatmam ve uyarmam gerek.

Uyarı 1: Buzdolabında veya buzlukta hava alarak nemlenen kahve kullanılmaz hale gelir.

Valfli paketi açıp buzdolabına veya buzluğa koyarsanız büyük ihtimalle çöp olur. Valfli paketi hiç açmadan buzdolabına veya buzluğa koymak daha iyi bir yöntem ama paket ağzında hava alan bir yer varsa yine tüm kahvenin çöp olma riski var. Bence hiç koymayın.

Mehmet Efendi Türk kahvesi paketi gibi, teneke paketiniz varsa kapalıyken koyulabilir ama açtıktan sonra buzdolabının içerisine kesinlikle koymayın. (En sık gördüğüm hata.)

Diyelim ki ağzını çok iyi kapattığınız ve hava almadığından emin olduğunuz bir yöntem var bu şekilde kahveleri buzluğa atarsanız, kahvedeki gaz salınımı yavaşlayarak durma noktasına geliyor. 3-4 ay ilk günkü gibi taze kalıyor. Bu şekilde kiloluk paketler alıp bölerek kahveleri buzlukta saklamak çok iyi ve ekonomik bir yöntem haline geliyor.

Uyarı 2: Kahveleri buzluktan veya buzdolabından çıkardıktan sonra oda sıcaklığına gelene kadar kesinlikle ağzını açmayın.

Kahveyi Vakumlayarak Dondurma Yöntemi

En fazla emek isteyen ama en verimli yöntem diyebilirim. Bu yöntemde vakum cihazına kesinlikle ihtiyacınız oluyor; kahveyi porsiyonlara ayırarak vakum poşetlerine koyuyor ve cihaz yardımıyla vakumlayıp ağzını kapatabiliyorsunuz. Hava olmadığı için nemlenme riskini de sıfırlamış oluyorsunuz.

Paketlerin üzerine gereken notları yazıp buzluğa atıyorsunuz.

Bu yöntemi kullanarak 1 yıllık kahveleri taze şekilde tüketen kahveseverler biliyorum.

Bu yazımda öğütülmüş veya çekirdek olarak aldığınız kahveleri valfli pakette saklamak yerine, çok daha uzun süre taze olarak koruyabilmeniz için kullanabileceğiniz yöntemleri yazmak istedim. Umarım beğenmişsinizdir. Sorularınız varsa yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Teşekkür ederim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir