/

Takip Ettiğim Kahve İçerikleri

Kahve sektörü mü diyelim? Kahve ortamı mı diyelim? Kahve hobisi ile ilgilenenler mi diyelim? Ne diyelim bilmiyorum ama konusu “Kahve” olan içerikler olması gerekenden çok daha düşük.

Dışardan baktığınız zaman blog, youtube ve instagram sayfa sayısı yüksek, içerik üreten de çok gibi görünüyor ama pek öyle değil. Bu yazımda kendi takip ettiğim, süreklilik ve içerik kalitesi bakımından beğendiğim yerli ve milli 🙂 adresleri sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Lütfen siz de beğendiğiniz sayfaları, içerikleri yazının altına yorum olarak bırakın, hepimiz faydalanalım.

Kahve Masası

kahve masası

En aktif, bis birinci arkadaşlarla başlayayım istedim 🙂 İsmail Gökcan ve Levent Öncü ikilisi çatır çatır bilgi paylaşan iki insan. İki kahve sever. Kendilerinin içerikleri çok fazla. Youtube adresleri olsun, forum sayfaları olsun her yaptıkları işe bakabilirsiniz. Okumayı daha çok sevdiğim için benim önceliğim blog sayfaları.

Tarifler bulabilirsiniz, demleme ipuçları görebilirsiniz ve kahve değirmenleri konusunda ayrı ayrı incelemelerini okuyabilirsiniz.

Kahve Masası – Kahve Blog (kahvemasasi.com)

Kahve Masası’nın hikayesi şöyle; 2019 içerisinde instagram canlı yayınları üzerinden bir röportaj/sohbet/muhabbet masası oluşturdular. Sonra bu instagram videoları youtube dönüştü. Kendi videoları da eklenince; kahve üzerine en zengin Youtube kanallarından birisine sahip oldular.

Kahve Masası – YouTube

Bir de uzun yıllardır var olan Kahveler.Net : Türkiye’nin Kahve Forumu forum sayfasını sahiplendiler. Forum kültürünü seviyorsanız göz atmanızı tavsiye ederim.

Bardağımda Ne Var?

Bardağımda Ne Var

Caner Çapay’ın inci gibi blog sayfası. Çok kaliteli içerikleri var. Yeni yazısı olduğu zaman heyecanla girip baktığım sitelerden birisi. Mail listesine de abone olabilirsiniz. Her ay mail atıp yeni yazısı hakkında bilgilendirme yapıyor.

Aposto | Bardağımda Ne Var?

Bikahvearası

Bikahvearasi

Yeni başlayanlar için güzel içerikleri var. Epeydir emek veriyorlar gibi umarım zamanla daha ayrıntılı içerikler üretirler. Hangi yazılarının en son yazı olduğunu takip etmesi biraz zor ama sayfadaki “arama” fonksiyonu iyi çalışıyor. Genel kültür bilgiler yazıyorlar.

Öte yandan link verme veya kaynak gösterme konusunda epey hassaslar. ( Teşekkür ederiz.)

Kahve Kültürü Hakkında Her Şey – Bi’kahve Arası (bikahvearasi.com)

kahhve.com Blog Sayfası

kahhve.com blog sayfası

Kahhve.com blog sayfası yine yeni başlayanlar için güzel bilgiler içeriyor. Genel kültür bilgiler yazıyorlar. Bloglarını düzenli ve taze tutuyorlar. Ben de arada sırada sayfalarına göz atıyorum.

Kahveye Dair Her Şey | KahhveCom Blog

Baristatus Youtube

baristatus youtube

Baristatus youtube kanalında güzel bir atılım yaptı. Her hafta farklı konuklarla kahve çerçevesinde eğlenceli sohbetler yapıyorlar. Haşim bey doğuştan youtube sunucusu gibi 🙂 Abone olmayı unutmayınız!

Baristatus Co. – YouTube

Coffee Black Hot Youtube

coffee black hot

Can Kolat’ın müthiş görüntü kalitesi ile kahve içeriklerini birleştirip şov yaptığı youtube kanalı 🙂 Fark ettiyseniz kıskanıyorum, takip ediyorum.

coffeeblackhot – YouTube

Kahvetrip Youtube

kahve trip youtube

Hepimizi kahveye başlatan youtube kanalı. Onur Dinçer sakin ve akılcı anlatımları ile farklı bir ekol.

Kahvetrip – YouTube

Orkun Üstel Youtube

orkun üsten youtube

Orkun Üstel hem kahve hem demleme bilgisi ile kahve severleri aydınlatan insanlar arasında. Özellikle demleme videoları ders niteliğinde. Kahve tarifleri bir çok kahvede ayrı ayrı kullanılabilir.

Orkun Üstel – YouTube

Açık Kavruk Mavi – Instagram

açık kavruk mavi

Cemil hocam amatör ruhla kahve sevgisini en iyi birleştiren instagram hesaplarından birisine sahip. İçerikleri epey hoşuma gidiyor. Gerçi yukarıda paylaştığım arkadaşlardan bir çoğunun instagram sayfaları da ayrıca tavsiye ediyorum ama Cemil hocam instagramda daha aktif gibi. Takip etmenizi öneririm.

Cemil Ulay (@acikkavrukmavi) | Instagram

Biraz sektör eleştirisi ile bitirelim.

Aynı reklam ajansının elinden çıkmış gibi, kahve içerikli web sayfalarında jenerik blog yazıları görmekten ben de epey sıkılıyorum. Kavurucu veya ekipman satış şirket sahiplerinin online dünya ile ilişkileri -mail adreslerinin şifresini bile bilmedikleri- seviyede olduğu için; konu “içerik üretmeye” bir türlü gelemiyor.

Mesela “Chemex nasıl demlenir?” diye aratıp bakın, hiç bir şey öğrenemiyorsunuz. Estetik tasarımı, görselliği ile dikkat çeken Chemex demleme aleti diye bir sözcük kalıbı bulmuşlar her yazıda aynı şeyi okuyorsunuz.

Kahve tarifleri ise bambaşka bir konu. Tarif verenler hiç kahve demlememiş, içmemiş gibi. Kahve ile ilişkisi malzemelere dokunmak üzerinden gelişmiş. Fincana, bardağa, kaşığa kafa yormuşlar. Habire geniş cümleler içeren yazılar. “Doğru (!) Ayarda Kahveleri Öğütün” “Filtreyi Doğru (!) Şekilde Yerleştirin” gibi doğrunun ne olduğu bilinmeyen bilgiler. Gramaj, mililitre içermeyen tarifler. Bu sektörün alt yapısını oluşturmuş.

Hal böyle olunca; bir çok kaynak paylaşmak yerine sınırlı sayıda insanla sizleri tanıştırabiliyorum.

Sizlerin de takip ettiği kanalları ve sayfaları yorum olarak paylaşmanızı tekrar rica ediyorum.

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Teşekkür ederim.

1 Comment

  1. Merhaba ben kahve analisti kanalını ve Orkun üstel i de takip ediyorum. Bilgiler için teşekkürler. Bende yeni olduğum için güzel bir kaynak oldu bana bu paylaşımınız.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Latest from Blog

Espresso Yapım Videosu

Zamanında Gaggia New Classic kullanıyorken başından sonuna espresso yapma şeklimin videosunu çekmiştim. Bence amatör gözle bakınca

Coffee Ness – Çayırova

Cafe önerilerinde bu sefer Kocaeli – Çayırova’dan bir işletmeyi sizlere tavsiye etmek istiyorum. Coffee Ness yeni