Levent Öncü – teyyaredenkahve

Ülkede kişi başına düşen kafe sayısı epey fazla, meslek olarak barista kardeşlerimiz de sayıca epey üstünler. Kahve sektörü gelişiyor her geçen yıl bir önceki yıla fark atarak büyüyor.

FAKAT! Profesyonel olarak çalışmak ayrı, gönül vermek ayrı. İnsanların kullanmaktan imtina etse de kahve sektöründe Influencer isimler mevcut.

Influencer kavramında kişileri ikiye ayıralım; “İşi gücü olmayan, sırf takipçisi var diye ürün gönderilen, trendyoldan link veren kişi!” olarak anılanlar olduğu gibi; “İşi gücü olduğu halde emek veren, ekipman ihtiyacı olmadığı halde fikri merak edildiği için ekipman gönderilen (ekipman hediye edilmeyen, bu işten para almayan), Trendyol’dan link vermeyen, bildiklerini paylaşan, insanlara ilham veren, liderlik yapan kişiler de mevcut.

Benim Levent’e yakıştırdığım Influencer etiketi işte bu gerçek liderlik yapan karakterinden geliyor.

Levent Öncü’yü kısaca size tanıtmam gerekirse. Kendisi Zonguldak doğumlu bir Yüksek Uçak Mühendisi. Instagram üzerinde epey aktif olduğu teyyaredenkahve isimli bir sayfası var – Nick meslek uyumluluğu 🙂 – aslında klasik bir ev demleyicisi, kahveyi hobi olarak yapanlardan. Evli ve Eliz isimli bir kızı var. Biz onu önce kendi instagram sayfasından tanımaya başladık. Sonra İsmail Gökcan ile beraber yaptıkları Kahve Masası canlı yayınlarından izledik. Şimdi de ikiliyi kahveler.net isimli forumun sahipleri olarak takip etmeye devam ediyoruz.

Bu konuları başlık başlık açmaya çalışacağım sizlere, Levent’e sorduğum sorulardan ilkiyle sohbetimize başlıyoruz.

Kahve demlemeye nasıl başladın, amatör olarak, kısıtlı bütçeyle ilk başlarda kullandığın ekipman setin nasıldı?

Kahve hayatımda her zaman vardı. Bizim kuşağın çoğu ferdi gibi ben de granül kahve ile başladım. Sonraları zincir mağazaların artmasıyla filtre kahveye doğru geçiş yaptım. İş yerinde arkadaşlar ile ortak kahve alır, French press ile demler içerdik. Hatta yazılı kahve satın alma kurallarımız bile vardı. ( Evden kahve getirilemez, kapalı paket olmak zorunda, o an satılan özel bir kahve varsa o alınmak zorunda gibi. )

2010 yılında bir iş seyahatimde Amerika’da Wallmart mağazasında bir plastik Hario V60 gördüm ve satın aldım. Ondan sonra kahveleri demlerken bu ekipmanı kullanmaya başladım ama tabii o zamanlar hiçbir şey bilmiyordum. Nitelikli kahve kelimesini kullanmak bile zordu.

Elimde basit 1 gram hassasiyetli mutfak tartısı vardı. Su dökmek için ise çaydanlık ve çay süzgeci kullanıyordum. Filtre için filtre kahve makinesinin filtrelerini katlayıp kullanıyordum. Kahveyi de öğütülmüş alıyordum Yani tam olarak acemi bir şekilde başladım diyebilirim.

Bu sohbeti yaptığımız sıralarda (Mart 2022) demlemelerinde aktif kullandığın ve beğendiğin ekipmanlar neler?

O zamanlardan bu zamana çok şey değişti. Özellikle son 3-4 senede ekipmanlara büyük bir talep patlaması var. Bu da kullanılan ekipmanları etkiledi. Ben manuel ekipmanları daha çok seviyorum. İçerik ürettiğim için birçok ekipmanı kullanma şansı bulabiliyorum, o yüzden bir ekipmana bağlı kalamıyorum. Çok fazla deneme ve karşılaştırma yapıyorum. Her kahvenin potansiyelini en iyi çıkaracak bir ekipman var.

Severek kullandığım ekipmanlar ise şunlar.

  • Pour Over için: Timemore Crystal Eye, Hario Immersionm Dripper, Orea, Kalita
  • Espresso: Wacaco Picopresso, Cafelat Robot, Subminimal NanoFoamer
  • Tartı: Timemore Black Mirror Dual Scale
  • Kettle: Timemore
  • Türk kahvesi: Soy cezve, stant ve gaz ocağı
  • Bardak: Vazgeçilmezim Icosa VIDA. Espresso için Kruve Propel
  • Aeropress başlı başına ayrı bir ürün.
  • Öğütücü: Bu kısım çok zor… ilgi alanım el değirmenleri ve bir çok inceleme çektim. Amaca ve bütçeye göre seçim yapmak önemli. Elimde Comandante, 1Zpresso J-Max, Etzinger etz-l, Normcore, Kingrinder K5 gibi öğütücüler var. Bir de elektrikli EKM300 var. Basit bir öğütücü.

Seni bulmuşken; V60 demlemeye yeni yeni başlayan arkadaşlara altın değerinde 3 ipucu vermeni istesek.

1- Kahveyi ekipman değil, siz demliyorsunuz. O yüzden doğru kahve demlemeyi öğrenirseniz, iyi kahve için pahalı ekipmanlara gerek olmadığını anlayacaksınız.

Demlemeniz sizi tatmin etmediyse, her seferinde tek değişkeni (öğütüm, kahve miktarı, vs) değiştirip, tekrar demleyin ve tadım pusulasını kullanın.

2- İhtiyacınıza yönelik ekipman alın. Özellikle el değirmeni alırken amacınızı (espresso, Türk kahvesi, filtre) ve bütçenizi belirleyin. Manuel ekipmanlar herkesi tatmin etmeyebilir.

Özellikle sosyal medya içerik üreticilerinin (influencerların) kahve reçetelerine tamamen bağlı kalmayın. Referans olarak deneyebilirsiniz. Çünkü onların kullandığı ekipmanlar (özellikle öğütücü) üst sınıf ve siz aynı sonucu alamayabilirsiniz. Bir de işin reklam kısmı var… aman dikkatli olun.

Kahve masasını biraz açmak istiyorum. “Kahve Masası” sektördeki devlerin bile yapamayacağı kalitede bir içerik oldu. Yaptığınız işle gurur duyuyoruz. Sektördeki herkesi konuk ettiniz yetmedi dünyaya açıldınız nasıl gelişti?

Kahve Masası iki ev demleyicisi İsmail Gökcan ( @pepukkahve ) ve Levent Öncü ( @teyyaredenkahve ) tarafından yaklaşık 2 sene önce kurulan gönüllü bir oluşum.

Amacı kahve ile ilgili farkındalığı artırmak, kahve profesyonellerini son kullanıcı ile buluşturmak, talepleri paylaşmak, kahve sektörüne destek olmak ve en önemlisi arşiv niteliğinde eğitici Türkçe içerikler hazırlamak.

Zamanla bu da farklı bir yere evrildi ve 86 haftadır her hafta canlı yayında bir konuğu ağırlıyoruz.

Yurt dışından (Scott Rao, Jonathan Gagne, Ninety Plus, Sibarist, Coffeevine, vs) ve yurt içinden (kavurucu, distribütör, içerik üreticileri, organizatör, ev demleyicileri, avukat, diyetisyen, vs) değerli konuklar ile birçok konuyu konuştuk.

Beraber yaptığımız bölüm!

https://www.youtube.com/watch?v=57UttDJ2I4M&t=2898s&ab_channel=KahveMasas%C4%B1

Bu yıl senden neler bekliyoruz? Nasıl planların var?

Bu yıl ağırlık kahveler.net forumunda olacak gibi duruyor. Aklımızda herkese fayda sağlayacak çok güzel fikirler ve projeler var. Biraz daha zaman lazım. Bir de ünlü 1-2 konuk ağırlamak istiyoruz. Bunu da zaman gösterecek. Youtube‘da da eğitim tadında güzel videolar çekmek istiyorum.

Youtube ve Instagram gibi birçok mecradasın, aralarındaki farklar neler?
Sıralamaya koyacak olsak en amatör kitle hangi tarafta?

Evet, birçok mecrada kahve paylaşıyoruz ve bazı farklar mevcut.

Kahve Masası Youtube kanalında ekipman incelemeleri, kahve yorumları paylaşıyoruz. Burada karma bir kitle var. Ekipman almak isteyenlere büyük fayda sağlıyor diye düşünüyorum. Maalesef ülkemizde yeterli destek yok ve bu tarz içerik üretenler desteklenmiyor. Destekten kastım kanala abone olmak, videoyu beğenmek ve yorum yapmak. Çok basit şeyler ama verilen emeğin karşılığı maalesef alınamıyor.

Kahve Masası olarak son 86 haftadır yaptığımız yayınları izleyenler genelde kahveye daha çok gönül veren kişiler ve neyin ne olduğunu bilenler diye gözlemiyorum.

Instagramdaki kitleden çok memnunum. Çoğu ile arkadaş gibi oldum. Karma bir kitle var. Çok seviyeli ve saygılı kişilerden oluşuyor.

Kahveler.net forumu (https://kahveler.net/) , burada da karma bir kitle var ama aralık daha geniş. Yeni başlayan hiç bilmeyenlerden, yılların gurularına kadar seviyeler var. Bu da forumun amacı. Herkesi belli bir seviyeye çekmek ve beraber öğrenmek.

Bir de festivallere ve fuarlara katılıyoruz. Buralarda da ev demleyicilerine yönelik seminerler ve atölyeler düzenliyoruz. En amatör kitle bence burada karşımıza çıkıyor. Çünkü buralarda tanıştığımız kişiler bizlerin kahveye yeni başladığı zamanlar gibi. Kahve ile ilgili tecrübeleri Türk kahvesi ve granül kahve ağırlıklı. Bu kitle ile iletişim kurmak da çok keyifli ve bizler için öğretici oluyor. Bazen çok abarttığımızı fark ediyorum. Sonuçta atomu parçalamıyoruz. Altı üstü kahve demliyoruz


Bu güzel sohbeti için Levent Öncü’ye çok teşekkür ediyorum. Takip edilesi linklerini aşağı bırakmak istiyorum.

Instagram Adresi : | (@teyyaredenkahve) • Instagram fotoğrafları ve videoları

Youtube Kanalları : Kahve Masası – YouTube

Instagramdaki en fazla etkileşim alan 3 postu

1- Psikopatlar kahvelerini sade seviyor.

,https://www.instagram.com/p/CaRyrGNsMBO/?utm_source=ig_web_copy_link

2- Coffee Department kavurucularından Kerem’in tanıtımı.

,https://www.instagram.com/p/CaerXkNM84a/?utm_source=ig_web_copy_link

3- 1 bardak kahve ve 250 gram kahve paketi maliyetleri

https://www.instagram.com/p/CYoTbmdqwXC/?utm_source=ig_web_copy_link

https://www.instagram.com/p/CYlmBhcqPP6/?utm_source=ig_web_copy_link

Youtube’dan epey takip edilen 2 video

1- İngilizce olarak çektiğim Cafelat Robot kullanım videosu çok ilgi çekti ve güzel yorumlar aldı. Kanalın en çok izlenen videosu

https://youtu.be/ZeWVfVQ-mh0

2- İsmail’in çektiği French press ile kahve demleme videosu

https://youtu.be/_BIEiYzqOzc

Kendisi uluslararası bir arkadaşımız olduğu için podcastini dinlemek isterseniz.

I’m Not Barista #20. Meet Levent Oncu, Aeronautical engineer, Coffee blogger, an Turkish coffee community pioneer

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir