Kungpow Coffee Kahveleri

Kahvenizi bir şampiyon kavursun ister misiniz?

Kungpow Coffee; 2019 ve 2020 Türkiye Kahve Kavurma Şampiyonu Warrick Masfen ve Suzi Erit‘in kurduğu bir kavurma dükkanı. Kahvelerini aralıklarla içiyorum. Kavurma profillerini özenle hazırladıkları belli.

Her kahvelerini denememiş olsam da gelen kahvelerden tahmin ettiğim kadarıyla açık-orta kavrum bir kavurma profili kullanıyorlar. (Şu ana kadar 6 ayrı kahvesini denemişim.)

Aralıklarla sitesine girip kahvelerine bakıyorum, bazen piyasada olmayan çok güzel kahveler getiriyorlar. Evdeki kahve biterken Kungpow web sitesinden yine 2 ayrı özel kahve yakaladım. İkisinden de 100’er gram olacak şekilde sipariş ettim.

kungpow coffee

Kolombiya – Strawberry

Origin: Kolombiya

Bölge: Doğu Narino

Çiftlik: Çeşitli Çiftlikler

Rakım: 1500 – 2200 masl

Tür: Red Caturra, Castillo, Colombia, Cenicafe

İşlem: Tam Yıkanmış & Honey

Red Cattura cinsi bir kahve, catturalar genel olarak buruk yüksek asidite ile ön plana çıkıyorlar. Kolombiya Narino bölgesi ile birleşince epey değişik bir şey içeceğimi düşündüm. Gerçekten de yanılmamışım.

Tadım Profili:

Son derece kompleks bir kahve, ağzınızda tadı her yudumda farklılaşıyor. Orta gövde diyebileceğim bir yoğunluğu var. Asidite olarak epey yüksek hatta ağız içinde buruk bir his bırakıyor. İçtikçe Domates, Yeşil Ceviz ve Karamel tatları aldım.

İsminde Strawberry yazıyor ama çok meyvemsi tatları ön planda değil.

Honduras – Finca Mini Granja Dilma

Ülke: Honduras

Bölge: Marcala, Musula

Çiftlik: Mini Granja Dilma

Rakım: 1300 m

Tür: Red Catuai

İşlem: Honey

Paket üzerindeki Bal ve Limon’u görünce niyeyse bir Etiyopya kahvesi içecekmişim gibi hissettim ama durum öyle olmadı. Size de tavsiyem kahve paketlerinin üzerindeki tadım notlarına baktıktan sonra unutun 🙂 kahveyi içtikten sonra tekrar bakın.

Honduras ve El Salvador kahvelerinde ise özellikle “Speciality” kısmındaki çekirdeklerden çok farklı sonuçlar çıkabiliyor.

Tadım Profili:

Daha sakin, tadı daha odaklanmış bir kahve. Kompleks tatlar yerini hafif bir tatlılığa bırakmış. Baskın tadı limon diyebilirim. Asidite normale göre yine yüksek, Colombia Strawberry’ye göre daha az. Gövdesi orta/az skalada. Benim için güzel bir öğleden sonra kahvesi.

Kullandığım Demleme Tarifi :

Cafflano Go Brew kafası ile (Kalita 155 gibi düşünebilirsiniz aynı kağıdı kullanıyor.)

12 gram kahve 800-900 mikron öğütüm V60 öğütümünün kalın tarafında.

200 ml su

40 ml + 60ml + 100ml

40ml döküp 30sn blooming sonrası 60ml daha döküş yapıyorum ortalama 1:20 civarında süzülüyor ve 100ml daha ekliyorum toplam 2:45 – 3:00 dk demleme süresi.


Kungpow Hakkında

Kungpow benim epeydir radarımda olan, düzenli olarak kahve aldığım bir kavurucu. Kahveleri bugüne kadar hep 300gram üzerinden sattılar o yüzden fiyat olarak daha ilk bakışta biraz fazla gelebilir.

Tavisyem eğer o an satışta varsa deneme paketlerinden alabilir, sevdiğiniz bir kahve olursa devamını getirebilirsiniz.

Kungpow web sitesi: Specialty Coffee Roasters | KungPow Coffee

Kungpow İnstagram Adresi: https://www.instagram.com/kungpowcoffee/

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Latest from Blog

Cafe Ekipmanları Rehberi

Yine farklı katmanları olan bir yazı ile karşınızdayım. Konumuz Cafe Ekipmanları. Zannedersem bu yazıyı “cafe danışmanlık

Meet Lab Coffee

Bir süredir adından epeyce söz ettiren bir kahve dükkanı Meet Lab Coffee ve dükkanın felsefesine yakışır