Kahve Nasıl Saklanır?

Kahveyi saklarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey; kahvenin hava almamasıdır. Ben basit şekilde kahveyi nasıl sakladığımı sizlerle paylaşmak istedim, bu arada ileri düzey saklama yöntemleri olduğunu da hatırlatmak isterim.

Diğer yöntemleri okumak için Tazelik Garantili Kahve Saklama Yöntemleri – Bir Kahvesever Blogu (cihanyuce.com)

Bu saklama yöntemini fikir vermesi açısından yazıyorum, mutlaka bu yöntemden daha iyi muhafaza şekilleri vardır. Benim kendi tüketim miktarıma göre bulabildiğim şimdilik en pratik/ekonomik/uygulanabilir yöntem bu.

İlk adım:

Diyelim ki elimde 250 gr ve üstü öğütülmüş kahvem var. Bunu tüketme hızımı düşünerek 2‘ye veya 3’e bölüyorum. Kahveleri önce buzdolabı poşetine koyuyorum.

İkinci adım:

Çekmecede her zaman mandal tipi poşet kapatıcılardan bulunduruyorum. Bu tarz bir kapatıcınız yoksa bağlayabilir, lastik bantla bile tutturabilirsiniz.

Üçüncü adım:

Buzdolabı poşetine koyup, ağzını bağlayıp mandalladığım kahveyi hava almayacağına inandığım bir kavanozun içerisine koyuyorum.

Bu yöntemle hiç açmayarak 2 haftaya kadar aromasını kaybetmeden saklayabiliyorum, bir kavanoz bitmeden diğerine geçmiyorum.

Not : Kahve satın aldığınız valfli/zipli poşetler kahve taşımak ve saklamak için iyi bir yöntemmiş gibi görünse de kahveyi açtıktan sonra aslında koruyuculuğunu kaybetmekte.

Kahveyi doğru şekilde saklamanın tek bir yöntemi yok. En pratiklerinden birisi parçalara ayırarak saklama ama diğer saklama yöntemlerine de mutlaka göz atın. Tazelik Garantili Kahve Saklama Yöntemleri – cihanyuce.com

Sorularınız varsa yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Teşekkür ederim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir