Kahve Demlenirken Dinlenecek Şarkılar

Saksıdaki bir çiçeğe güzel sözler söylerseniz; büyümesi daha hızlı oluyormuş. Demlenen kahveye de güzel şarkılar dinletirseniz tadı daha güzel oluyormuş.

Hemen sayfayı kapatmayın, şaka yapıyorum. Aranızda eminim ki benim gibi; astroloji / taşların gücü / nazar / fal / dünyanın düz olması gibi tartışmalı konulara inanmayan çok insan vardır. 🙂 . Kahvenin tadı tabi ki de şarkı ile alakalı değil.

French press demleme için 4 dakika ve civarında beklemek gerekiyor. Buradan yola çıkarak French press demlerken veya hazırlığından sonuna 4 dakikayı bulan V60 demlemeleri yaparken dinleyebileceğiniz şarkılardan bir liste paylaşmak istiyorum.

Kahve demlerken bu sayfayı açarsınız, hem şarkıları tek tek dinleyebilirsiniz hem deyazının altında oynatma listesi halini bulabilirsiniz.

Ayrıca yazının altındaki yorumlara siz de bir şarkı bırakırsanız ÇOK TATLI OLUR! (Belki listeye de eklerim.)

Not : İncelemek isterseniz bitki büyümesi ve kelimelerin gücü hakkında yapılmış deneylerden birisi : Plant Experiment: Words And Growth | You Had Me At Gardening

Kahve Demlenirken Dinlenecek Şarkılar listesini biraz daha sakin sayılabilecek, çok yormayan şarkılardan oluşturmaya çalıştım.

İlk parça Michael Kiwanuka – Rest

Kiwanuka; İngiletere doğumlu bir müzisyen. 3 albümü var. İlk Albümü “Home Again” en sevdiğim albümlerden birisi. Kendisinin Grammy adaylıkları ve farklı farklı bir çok ödülü var.

Tor – Aparture

Tor Sjogren Kanadalı bir müzisyen. Daha çok elektronik müzik yapıyor diyebiliriz. Bu şarkı Drum Therapy albümünden. Etnik/elektronik güzel bir sentez yaptığı albümü kendi başına da dinlemenizi tavsiye edebileceğim nitelikte.

Jake Chudnow – Going Down

Hey! Vsauce Michale here! ile başlayan güzel bir youtube kanalı vardı. O kanalın video altı şarkılarından birisiydi öyle bulmuştum. Listenin en rahatlatıcı şarkılarından birisi hatta loop yapıp tekrar tekrar dinlenebilir. Şarkı ne ara bitti ne ara başladı anlayamıyorsunuz.

Çok güzel şarkı ya!

Yodelice – Noise

Asıl ismi Maxime Rodolphe Nouchy olan müzisyen. Fransız doğumlu ama şarkıları İngilizce. Akustik kayıtlar yapan, çok atmosferik şarkıları olan bir müzisyen. Tree Of Life ve Cardioid albümlerini baştan sona severek dinliyorum.

The Decemberists – June Hymn

The Decemberist Amerika’lı bir Indie müzik grubu. Seveni bileni çok bir grup. 2000 yılından bu yana müzik yapmaktalar epey de bir albümleri var. The King is Dead albümünden bir yaz şarkısı.

Charlie Winston – In Your Hands

Listenin en hızlı şarkılarından birisi. Charlie Winston İngiliz bir sanatçı. Pop – Rock diyebileceğimiz bir kategoride. Hobo albümü uzun araba yolculularında güzel oluyor.

Band Of Horses – No Ones Gonna Love You

Belki bu modda olmayabilirsiniz. Listenin en duygusal şarkısı olabilir. Ballad denilen tarzda. Amerikan arabeski diyelim. Yeni aşık oluyorsanız falan güzel dinleniyor. Uzun zamandır aşıksanız çok etkili olmayabilir hahahaha 😀 😀 (kendim yazarken güldüm)

Air – African Velvet

Sakin dinlenir, döküş hızınızı arttırmaz, kahve içme sürenizi kısaltmaz müzikler arasında. Üsttelik ne diyor diye kafanıza takmanıza da gerek yok çünkü sözsüz. Air Fransız bir müzik grubu. Epey de eski sayılırlar. African Velvet şarkısının da bulunduğu Love 2 albümü yine kendi başına dinlenebilir albümler arasında.

Red Hot Chili Peppers – The Zephyr Song

Yine sakin, sıcak bir şarkı. Red Hot Chilli Peppers çılgın dedelerden pek alışık olmadığımız tarzda bir parça.


Kahve demlenirken dinlenebilecek şarkılar Youtube Playlist halinde :

Tekrar hatırlatmak isterim yorumlara sizlerin de dinlediği şarkıları bekliyorum!

Bu Yazının Tavisye Kahveleri

Tavsiye kahveleri özenle seçtim. Bu yazıyla çok uyuşacağını düşündüğüm ve sizleri tanıştırmak istediğim bir müzisyen kahve insanı var. Sca 2017 ve 2020 demleme şampiyonu, barista eğitmeni, kavurucu Orkun Üstel. Kendisinin konservatuar ve gitarla haşir neşirliği bu başlığa yazmama vesile oldu.

Yazı sürecinde Okun Üstel’in kavurduğu 2 ayrı “Kafein Kültür” kahvesi ile beraberdim. İkisi de birbirinden çok farklı kahveler.

Kafein Kültür – Brezilya Pink Star

Bu kahve demlemeyle tadı değişen kahvelerden. Aslında daha geleneksel tatlar barındırıyor. Kahve gibi kahve diyebileceğimiz çikolata-kakao-vanilya tadım notaları olan bir kahve. Tekdüze sanmayın! Orkun Üstel’in bu kahveyi neden seçtiğini biraz anladım gibi. Pink Star; demlemede kullandığınız su derecesi ile beraber tat değiştirmeye başlıyor.

92-96 derecelerde geleneksel tatlar veren kahve demlemeyi 80-90 derece aralığına çektiğiniz zaman meyvemsi-vanilya notalara doğru kayıyor. Kahve makinesi ve V60 da güzel demleniyor. Fiyat/performans olarak da tatmin edeceğini düşünüyorum.

İncelemek isterseniz : Brezilya Pink Star – Kafein Kültür (kafeinkultur.com)

Tavsiye Tarifim

Demleyici : Hario V60

Su : Nestle Su / 85 Derece Sıcaklık

Değirmen : Wacaco Exagrind 34 Klik – Molent G50 30 Klik – Cafflano Krinder 9 Klik – Molent Pocket 20 Klik – Esobarista 9 Klik

Tarif : 16 gram – 240 ml. Kronometreyi başlat 80 ml dök süzülmesini izle 1.00 dk olduğu zaman 80 ml daha dök. Süzülmesini izle 2. dakikayı gördüğün zaman 80 ml daha dök. Toplam süzülme 3.00 – 3.30 dakika civarında tamamlansın. Eğer 2. dakika içerisinde süzülmemiş halen çok su varsa suyu daha yavaş dökmeniz ya da öğütümü biraz daha kalınlaştırmanız gerekiyor.

Kafein Kültür – Kenya Ichuga AB

Bu kahveyle Orkun bey Tim Wendelboe’ye selam yollamış gibi. 🙂 Paketi açınca çıtır çıtır taze domates kokuları. Demlerken kırmızı meyveler. Gövdesi çok yüksek olmayan ama çok asidite hissedebileceğiniz berrak bir kahve. Güzel Kenya kahvesi arayanlara kesinlikle tavsiye ederim. Biraz demlemesi ustalık istiyor. Ben V60 demlemelerinde daha kalın öğütüp daha parçalı döküş tarifleri deneyebilirsiniz. Ben de tarifle bir Tim Wendelboe’ye selam yollayayım.

Tavsiye Tarifim

Demleyici : Aeropresss

Su : Nestle Su / 94 Derece Sıcaklık

Değirmen : Wacaco Exagrind 28 Klik – Molent G50 24 Klik – Cafflano Krinder 8 Klik – Molent Pocket 15 Klik – Esobarista 8 Klik

Tarif : 14 gram – 200 ml. Tek kağıt filtreyi yıka Aeoropress’e tak. 14 gram kahveyi koy. 200 ml suyu dök. 3 kere öne arkaya karıştır. Aeropress pistonu kapat. (Biraz hızlı yapın) 1 dakika bekle, pistonu geri çıkar 3 kere daha karıştır, Pistonu yine tak. 30 saniye kadar daha bekle. Batırmaya başla. 1:30 da bastırmaya başlayıp 2:00 – 2:10 saniye gibi bitir.

İncelemek İsterseniz : Kenya Ichuga AB – Kafein Kültür (kafeinkultur.com)

Böylelikle kahve eşlikçisi müzikler yazımın sonuna gelmiş oldum.

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Teşekkür ederim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir