Escobarista Değirmen İncelemesi

Geç kalmış bir değirmen incelemesi ile karşınızdayım. Geç kaldım ama bu süreçte epey değirmenle vakit geçirme fırsatı da buldum.

Escobarista Değirmen; Türkiye değirmen piyasasında nerede duruyor? Öğütümleri homojen mi? Ne tür kahveseverleri hedeflemiş? Hepsine değinmeye çalışacağım.

Bu değirmenin talihsizliği; kendine benzeyen daha kalitesiz değirmenler ile aynı anda piyasaya girmiş olması.

Değirmenin Çelik Dişlisi

Değirmenin hikâyesi aslında benim için biraz daha erken başlıyor. Şubat 2021’de üretildiğini öğrendim. Escobarista firmasından Sonat Bey, görüşlerimi istedi ve değirmenin prototip halini bana Adana’daki ofisime yolladı. Elime gelen değirmen, dış yapısı itibari ile kaliteli ama dişli yapısı itibari ile yavaş bir değirmendi. İlk gelen hali Timemore C2 dişlisine (Jenerik Çin Değirmen Dişlisi) çok benziyordu.

Fikir alışverişlerimiz sonucunda (lafı çok uzatmayayım) yeni bir dişli ürettirmeye karar verdiler. Escobarista değirmen için dişliler Çin’de yeniden üretildi hatta şu an Çin’de bir değirmen dişlisi kalbımız var.

Timemore C2 dişlisi Çin yapımı bütün çelik dişli değirmenlerde kullanılıyor en ucuz ve en jenerik dişli zannedersem. Başka bir yazımda Çin’de fason ürün ürettirmeyi de anlatacağım size;

Üretilen yeni dişlinin bıçak yapısı daha düz ve eğik. Bu bıçak yapısı ile değirmen daha iyi Türk kahvesi ve espresso öğütüm sonuçları veriyor. Escobarista değirmen şu an fiyat aralığında en kolay/hızlı Türk kahvesi öğüten değirmen diyebilirim. Ve yine değirmenle rahatlıkla espresso öğütüp kalibrasyon yapabiliyorsunuz. (Picopresso veya Espresso Makinesinde kullanılabiliyor.

Dişlinin diğer bir yapısı üstte 6 bacaklı olması, bunun da değirmene hız kazandırdığını düşünüyorum. Orta öğütümlerde çok farketmiyor ama ince öğütümlerde; kahve çekirdeği 6 bacakla daha erken parçalanmaya başlıyor. Git gide ince parçalar aşağı düşüp öğütülüyor.

Ayar Mekanizaması

Yine özel olarak üretilen kısımlardan birisi, tutuş kolaylığı ve ergonomisi düşünülerek metal bir tasarım yapılmış, öğütüme çok bir katkısı yok ama kullanıma katkısı olduğunu düşünüyorum.

Dış yapısı – Malzeme Kalitesi

Değirmen metal, her yeri metal, içinde kullanılan malzemeler bile metal, değirmen içerisinde plastik bir parça bulunmuyor. Çin’den ürün ürettirirken kullanılan malzemelerin kalitesine kadar seçebiliyorsunuz. Escobarista değirmen malzeme kalitesiyle de epey tatmin edecektir. (Timemore C2 ile karşlılaştıracak olsam, C2 de ayar mekanizması plastik ve metal kalınlığı Escobarista değirmen gibi değil.)

Hazne Boyu – Öğütüm Aralığı

Hazne rahatlıkla 30 gram kahve alıyor, açık kavrum kahvelerde 32-33 grama kadar çıkabiliyorsunuz. Öğütüm aralığı olarak da Türk kahvesinden Cold Brew demlemeye kadar bütün aralıklarda öğütüm yapabiliyorsunuz.

Escobarista Değirmen Aksesuarları

Değirmenin aksesuar çeşitliliği de çok iyi, normal metal haznesinin yanında bir de kapaklı cam hazne, temizlik fırçası, hava pompası ve diğer demlemelerinizde de kullanabileceğiniz bir metal huni ile geliyor. Tüm bir set hazırlamışlar.

Escobarista Değirmen Homojenlik

Kruve elek testlerinde gördüğüm kadarıyla değirmenin homojenliği teknik olarak iyi, yaptığı toz ve kalın parçalar fiyat performans olarak kabul edilebilir derecede. Yani fiyatında en iyi performansı veriyor. Değirmen homojenlik olarak da tutarlı, öğütümünden kaynaklı bir tat bozulması veya demleme süresinde tutarsız değişimler yaşamıyorum.

Olay şu ki; ben tam bu Escobarista değirmen stoklara girdiği günlerde Escobarista ile çalışmaya başladım, değirmenin reklam ve tanıtım olarak eksik kaldığını düşünüyorum. Bu değirmenin talihsizliği; kendine benzeyen daha kalitesiz değirmenler ile aynı anda piyasaya girmiş olması Escobarista değirmen Çin’den jenerik gelen ince siyah değirmenlere benzemiyor. O günden bu güne değirmeni tüm demlemelerimde aktif olarak kullanıyorum.

Bir ürünün her şeyiyle iyi olduğunu söylemek aptallık olur. Sonuçta bütün ürünler fiyat aralığında belli bir hedef kitle için üretiliyor. Ben Escobarista değirmenin nereleri zayıf ya da kimlere hitap etmiyor onları da anlatayım size;

– Daha pahalı değirmenlerde daha ince ayar yapabildiğiniz modeller mevcut yani Escobarista değirmenin kullanılabilir ayar sayısı 40-klik- iken 50 – 70 – 90 ayar yapabildiğiniz değirmenler de mevcut. Belli bir noktada daha ince ayar yapmak istiyorsanız (Genellikle espressoda daha kullanışlı oluyor.) Escobarista değirmenin ayar sayısını tekrar düşünmeniz gerekiyor. Ben değirmenle 10 ile 15 klik aralığında V60’lar demliyorum. Kullandığım başka bir değirmende ise bu aralığım 15 ve 35 klik aralığına denk geliyor.

Escobarista Değirmen Yorumlarım

Bir değirmende çok fazla klik olması kafa karıştırıyor. Bugüne kadar kullandığım değirmenlerde bir kaç ayar dışında pek uç denemeler yapmıyorum, Türk kahvesi, V60 için toplam 4 ayar bana yetiyor. Ben tutarlı olsun basit olsundan yanayım. Aradaki kliklerle V60 demlemesinde değişecek 5 – 10 saniye çok farketmiyor benim için. Sizin için farkediyor olabilir siz böyle demlemeler yapmıyor olabilirsiniz!

İlk değirmeninizi alacaksanız veya seramik bir dişli değirmen kullanıyorsanız; değirmeninizi yükseltmek istiyorsanız sizin için çok uygun. Daha üst segment olan 2000 – 5000 tl fiyat aralığındaki değirmenlerle karşılaştırmak ise biraz haksızlık olur.

Son yorumlarım olarak; Escobarista değirmeni hızlı, tutarlı öğütüm yapan taze Türk kahvesi keyfi yaşatabilecek, V60 öğütümleri için de kesinlikle yeterli olabilecek sağlam bir değirmen olarak görüyorum. Yine aklınıza sorular takılırsa bana dilediğiniz zaman sorabilirsiniz.

Escobarista Sitesinde Değirmen Linki

Klik sayısı – Öğütüm Hızı – Öğütüm Örnekleri ve Değirmen Temizlik Videosu

Mail Aboneliği

Yeni yazılardan, kahve indirimlerinden ve kampanyalardan haberdar olmak için mail listeme abone olabilirsiniz.

Default image
Cihan Yüce
Articles: 53