Cafec Kahve Filtresi İnceleme

V60 seramik mi olacak cam mı? Plastik mi yoksa? Buna karar verdiniz diyelim, uzun uğraşlar ve araştırmalar sonucu kahve öğütücünüzü de aldınız, gooseneck kettle ve sevdiğiniz kahveyi de buldunuz ama demlemelerde fark etmiyor olsanız da hâlâ bir sorununuz var; bu da V60 filtreniz.

Bu yazımda Cafec filtrele alınır mı? Cafec filtreler nedir? ve Cafec filtreler hakkında kullanıcı yorumlarımı okuyabilirsiniz.

Her şeyi rutin yaptığınız halde demleme sürelerinde bir türlü standartı tutturamıyorsanız, bu sizin döküş hızınızdan kaynaklanmıyor olabilir. İşte bu aşamada Cafec filtreler devreye giriyor.

Cafec filtreler; filtre üretiminde en son kalite ve teknolojideler diyebiliriz. Özelliklerine göre geçirgenlikleri, kurutma şekilleri, kalınlıkları ve kahveyle olan etkileşimi değişiyor.

Cafec filtrelerin hepsinin tek tek ne işe yaradığı ithalatçısı olan Tin Coffee’nin sayfasından bakabilirsiniz.

Cafec Filtreleri Tin Coffee Sayfası

Ben biraz daha kullanım sonrası yorumlarımı yazmak istiyorum.

Filtreler gerçekten çok özellikli ve çok başarılı. Tam olarak ne işe yaradıklarını anladığınızda ve bu amaca göre kullandığınızda tekrarlanabilir standart sonuçlar da almaya başlıyorsunuz.

Cafec Abaca Filtre Yorumum:

Şu ana kadar içtiğim en temiz ve en dengeli kahveyi demlememe yardım etti. Hatta “Bir placebo etkisi mi yaşıyorum?” diye sorgulattı beni. Kahve tadı ve aroması pozitif yönde çok değişti diyebilirim. Kahvenin geçirdiği evrim beni o kadar şaşırttı ki yazıp yazmama konusunda hâlâ kararsızım. Ben yanılıyor olabilirim ama bu filtre kötü kahveyi bile iyi yapar nitelikte.

Cafec Traditional Filtre Yorumum:

Bu filtreyi kullanırken olması gereken her şey doğru gidiyor. Tıkanma ve zaman konusunda sorun yaşamadan yine tekrarlanabilir ve standart oturtulmuş demlemeler yapıyorsunuz. Gayet başarılı buldum.

Cafec TH1 Filtre Yorumum:

Tam olarak hızlı başlayıp sonlara doğru acayip yavaşlayan bir filtre. Bu filtre ile Kasuya yönteminde demlemeler yapmaya çalıştım ve çok deneysel sonuçlar aldım. Demlemenin sonlarına doğru kahvenin çözündüğünü gözlerinizle görebiliyorsunuz ve yeterli kalınlıkta öğütüm ile başlamazsanız akış durma noktasına kadar geliyor. Bir çok denemenin yapılabileceği özel bir filtre olmuş.

Cafec TH2 Filtre Yorumum:

Daha çok normal bir demleme yapmaya başlayıp son döküşlere doğru işlerin çok yavaşladığı bir demleme sunuyor. Diğer filtreler kadar etkilemedi beni.

Cafec TH3 Filtre Yorumum:

Bu da hızlı bir filtre, daha ince öğütüm kullanıp denemeler yapılacak cinsten. Ben daha kalın öğütümlerin doğru demleme yaptığınızda daha tatlı (sweet) fincanlar çıkardığını düşündüğüm için şimdilik bu filtre ile ilgili de hoşuma giden bir sonuç yakalayamadım.

Cafec filtreleri orta-ileri düzey kahve demleyen arkadaşlar için kesinlikle öneririm. İnsana bir deneme özgürlüğü ve tekrar edilebilir demlemelerin rahatlığını verdiğini söyleyebilirim. Bu hissiyat da gayet tatmin edici bir duygu.

Sorularınız varsa yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Teşekkür ederim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir