Baristatus – Kahve Kaşifi

2021 Yılında ülkemiz kahve konusunda koleksiyon derecesinde bir girişim kazandı. Bir baktık ki instagram’dan çok güzel paket tasarımları olan bir kahveci türemiş. Araştırdım soruşturdum, tam ben araştırıp soruştururken yollarımız kesişti.

Temmuz – Ağustos 2021 aylarında Baristatus kurucusu Haşim Solmaz ile tanışma fırsatı bulduk.

Baristatus; ülkemize son derece kaliteli kahveler getiren, genellikle ayda 1 kahve duyuran ve duyurduğu anda kahveleri satılarak biten bir kahve firması.

BaristatuS Exotic

Kahve çekirdekleri genel olarak ikiye ayrılır Ticari Kahveler ve Nitelikli Kahveler. SCA değerlendirmesine giren ve bu değerlendirmeden 80 puan ve üstü not alan kahveler “Nitelikli Kahve” sınıfına girer. Altta kalan veya değerlendirmeye girmeyen kahveler ise “Ticari Kahve” olarak nitelendirilir.

Baristatus niteliklinin de niteliklisi olan (Türk Solu’nun Solu gibi tanım.) Cup Of Excellence kahveleri kahve severler ile buluşturmaya başladı.

Cup Of Excellence Nedir?

COE yüksek kaliteli kahveler için en prestijli yarışmadır. COE kahvelerinin maruz kaldığı inceleme düzeyi, özel kahve endüstrisinin tamamında benzersizdir. Her yıl binlerce kahve değerlendirilmek üzere sunuluyor ve kazanan kahveler küresel çevrimiçi müzayedelerde yüksek fiyatlarla satılıyor ve müzayede gelirlerinin büyük çoğunluğu çiftçilere gidiyor.

Kaynak : Baristatus

Böylelikle ülkemizde üst kalite koleksiyon değeri olan kahveler içmeye fırsat bulduk. Baristatus’un şimdilik 3 ayrı kategoride kahveler mevcut Excellence – Exotic ve Experimental 3 kategoride de kendi içinde efsane kahveler içtik.

Kahvede Şeffaflık

Baristatus yine Türkiye kahve piyasasında bir ilk olacak şekilde kahvenin 4. dalgası içerisinde değerlendirebileceğimiz şeffaf üretim – tedarik ve fiyatlandırma politikasını benimsemiş durumda. Bu cümleleri yazıyorum ama umarım havada kalmıyordur. Şeffaflık şu demek : Aldığınız kahvede verdiğiniz para nereye gidiyor madde madde görebiliyorsunuz.

kahvede şeffaflık, kahve fiyatlandırması

Baristatus diyor ki;

*İşçilik ve sabit gider kalemleri için bir maliyet oluşturmadık, oluşturmuyoruz. Baristatus için verdiğimiz tüm emek en iyi kahveyi bir nebze olsun erişilebilir kılmak.

Baristatus
baristatus kahveleri

Kahveleri Ustalara Kavurtmak

Yine bu bir yıl içerisinde Baristatus kahvelerini iki Dünya Şampiyonu isim elinden içtik

Friedhats Coffee Roasters kurucusu Lex Wenneker. Lex Wenneker 2015, 2016 ve 2018 Hollanda Barista Şampiyonu, 2016 Dünya Barista Şampiyonası finalisti ve 2018 Dünya Barista Şampiyonasında ikincilik kupasına uzanmış idealist bir kahve tutkunu. Baristatus’un El Salvador Los Morales Natural Gesha kahvesini kavurarak bizlerle buluşturdu.

Tim Wendelboe | Roastery & Café Benim için daha heyacanlısı ise (Kendisinin Stronghold S7 kavurma atölyesine katıldığımdan dolayı.) Tim Wendelboe’nun Karogoto kahvesi oldu. 2005 yılında Dünya Barista Şampiyonluğu’nu sonra da 8 kez İskandinav Kavurma Şampiyonası’nı kazanan (2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2010, 2009, 2008) Tim Wendelboe, kahve camiasında epey ünlü bir isim. Düşünün bak Baristatus sayesinde Türkiye’de Tim Wendelboe kahvesine birinci elden erişebildik. (Fangirl Cihan)

Kavurma’dan bahsetmişken, 2022 başlarında Baristatus kavurma makinesi olarak da bir ROEST kullanmaya başladı. Dünya ile iletişim halinde olan bu kavurma makinesi Baristatus kahvelerini çok daha farklı yerlere getirecektir.

Baristatus Kahve Yorumlarım

Baristatus’un 3 ayrı kahvesini içme fırsatı buldum. Bu üç kahveden 2’si hayatımda içtiğim nadir kahveler listesine girdi.

Baristatus Kahve

Frozen Cherry, Colombia

Yıl içerisinde bir çok fermantasyon kahve denedim. Fermantasyon kahveler damak tadıma hiç uymuyor derken Frozen Cherry ile bakış açım değişti. Demek ki dedim benim şimdiye kadar içtiğim fermantasyon kahvelerde iş yokmuş.

Frozen Cherry epey deneysel bir kahve, hem fermantasyon hem dondurma şeklinde bir işlemden geçmişti. Baristatus’tan ilk içtiğim kahve oldu ve yıllar boyunca anlatacağım derecede etkiledi beni.

Düşündükçe aklıma hala baharatları, sıcak şarap etkisi ve kırmızı meyve yoğunluğu geliyor.

Baristatus Ethiopia Kahve

Gemeda Elias Dube, Ethiophia

Baristatus’tan içtiğim ikinci kahve oldu. Çok güzel bir kahveydi. Sakin yasemin kokusu hala aklımda ama Frozen Cherry gibi etkilemedi beni. Burada hemen kahve gerçeklerine geri dönmek gerekliliği geliyor. Kahve kalitesi, puanlaması ne derece üs veya çok olursa olsun. Sonuçta bir gıda ürünü ve bazen o çok “ACAYİP BİR KAHVE” etiketi pek işe yaramıyor.

Gemede Elias Dube çok kaliteli bir kahveydi forumlarda epey bir konuşuldu ama bana pek uymadı. Belki benim damak tadım o günlerde iyi değildi. Belki kullandığım su uygun değildi.

Bu herkesin başına geliyordur. Bazen beklentiniz çok yüksekken; aldığınız sonuç sizi tatmin etmeyebiliyor. Bu bana göre değilmiş deyip önümüzdeki maçlara bakmakta fayda var.

Baristatus Tim Wendelboe Kahve

KAROGOTO By Tim Wendelboe

Kenya kahvelerinde orman meyveleri ve domates tatları almak normaldir ama bu kadar alınabileceğini hiç düşünmemiştim. İmza isim-imza kahve. Kahveyi öğütürken odaya taze tatlı domates kokuları doldu. Her demlememde aynı zevki aldım.

Hatta hiç anlamadığım bir şey var! Kahveyi yanlış demlesem bile güzel oldu. Demleme tıkandı uzadı dediğim demleme bile güzel oldu. İlk yaptığım yanlış deneme demlemelerim bile güzel oldu. Burdan şu sonuca çıkıyoruz. Güzel kahveyi duvara da atsan güzel oluyor 🙂

Bu kahveden düzenli satılıyor olsa dönüp dönüp alırdım.

Baristatus Exotic kahve

Uzun bir yazı oldu ama bu yazımda sizlerle samimiyetlerine güvendiğim bir kahve firmasını tanıştırmak istedim. Hatta bakacak olursak geç yazılmış bir yazı oldu. Sorularınız varsa yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

Diğer kahve önerilerim için : Kahve Seçme Rehberi – Bir Kahvesever Blogu (cihanyuce.com)

Bu arada Instagram’da çok daha aktifim. Instagram – Cihan Yüce / Kahvesever

Kahve önerilerini ve demleme ipuçlarını gündelik olarak instagram adresimden paylaşıyorum. Yeni yazılardan ve güncel içeriklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.

Yine Youtube kanalımdan ayrıntılı demleme anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Cihan Yüce – YouTube

Baristatus web sitesi, blog yazıları, instagramları ve youtube kanalı ile epey aktif bir firma onlar kendilerini benden çok daha iyi anlatıyorlar mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim.

Baristatus Web Sitesi: Baristatus

Baristatus Instagram: Baristatus (@baristatus)

Baristatus Youtube Kanalı: Baristatus Co. – YouTube

Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Latest from Blog

Espresso Yapım Videosu

Zamanında Gaggia New Classic kullanıyorken başından sonuna espresso yapma şeklimin videosunu çekmiştim. Bence amatör gözle bakınca

Coffee Ness – Çayırova

Cafe önerilerinde bu sefer Kocaeli – Çayırova’dan bir işletmeyi sizlere tavsiye etmek istiyorum. Coffee Ness yeni