Niğde Üniversitesi Büyüteç Gazetesi ile yaptığım ufak röportaj.

Fotoğrafçılığa nasıl başladım.

Fotoğraftan önce müzik ve edebiyatla ilgileniyordum. Bir şeyler üretmek istiyordum ama bir türlü aradığımı bulamıyor gibiydim müzik üretmenin ham halinden bitmiş ürüne kadar sıkıntılı bir süreç olduğunu yaşayarak öğrendim. Edebiyatta ise kendimi başarılı bulamadım. Aklımda fikirler vardı ve bir şekilde bunları ortaya çıkarmak insanlarla paylaşmak istiyordum bu süreç içerisinde amatör olarak resim ve fotoğrafla da uğraşıyordum ve fotoğrafta kendimi daha çok gösterebildiğimi hissetim böylelikle hayatımda fotoğrafa daha fazla ağırlık verdim.

Fotoğraf sizin için ne ifade etmektedir?

Fotoğraf benim için iki yönlü birincisi: Fotoğraf benim hissettiğim duyguları, aklımda olan görüşleri, güzellikleri ve çirkinlikleri izleyenlere aktardığım bir sanat biçimi.

İkincisi fotoğraf bundan 20 30 sene sonra bakanlarına objektif olarak bilgiler sunan bir belge.

Ben fotoğraf makinemi bu iki yönde de kullanmaya çalışıyorum hissettiklerim için kurgular yaparken, göstermek istediklerim için yalın anlatımlar yapmaya uğraşıyorum.

Amatörler veya yeni başlayanlar için önerebileceğiniz şeyler nelerdir?

Fotoğrafa yeni başlayanlar neden fotoğraf çektiklerini kendilerine sık sık sorsunlar. Cevabını kendi kafalarında oturttukları zaman fotoğrafı nasıl çekmeleri gerektiği konusunda tereddüte düşmezler. Fotoğraf çekmenin tüm kurallarını bilemezlerse hangi kuralı yıktıklarını da bilemezler o yüzden işin “kural” kısmına da hâkim olmalarını tavsiye ederim. Öte yandan yapılan en büyük yanlış ise amatör arkadaşlarımda gördüğüm çok az fotoğraf çekmeleri. Abartı derecesinde fazla fotoğraf çekmelerini tavsiye ediyorum.

Fotoğrafçılıkta geldiğiniz noktadan memnun musunuz?

Şu anda içinde bulunduğum noktaya iyimser gözle bakıyorum. Birçok fotoğrafçıyı kıskanıyorum. Her gün yeni bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Her gün daha önce öğrendiğim şeyleri tekrar etmeye çalışıyorum. Fotoğrafçılığın bana kazandırdığı ayrıntıcı bakış açısını seviyorum. Öğreneceğim çok şey olmasını seviyorum. Ben istiyorum ki dünyadaki herkes fotoğraf çeksin

Size de bana bu güzel soruları sorduğunuz için teşekkür ediyorum.